Vánoční tipy
Inspirujte se
Jak vybrat pláštěnku na batoh
15. 2. 2023
Proč si na své výpravy s batohem brát i pláštěnku na batoh? Jak moc je tato vychytávka důležitá a jak ji vybírat, aby byla plně funkční jsme vám shrnuli ve článku.
Když se vydáváte na túru, jistě vám na zádech nechybí batoh, ve kterém si nesete všechno potřebné od svačiny s pitím až po náhradní oblečení. Ať už vás čeká jednodenní dobrodružství, nebo třeba měsíční výprava, téměř nikdy nemáte jistotu, že vás na cestě nezastihne déšť.
V takové chvíli se samozřejmě vyplatí mít nepromokavé oblečení a obuv, abyste nepromokli až na kost, což při přípravě na pěší či skialpovou túru napadne asi každého. Někdy se však zapomíná na to, že se hodí udržet suché také všechny věci v batohu. Řešením může být nepromokavý batoh, ale většina batohů nepromokavá není, a proto v dešti využijete pláštěnku na batoh. Ta je buď integrovaná v batohu, nebo samostatná. Jestli ve vašem batohu integrovanou pláštěnku nenajdete, nezbývá vám nic jiného než si pořídit samostatnou.
Outdoorové batohy a odolnost dešti
Turistické batohy, batohy na skialpy a lyže a ani jiné outdoorové batohy většinou nejsou nepromokavé, nabízí maximálně omezenou nepromokavost. V batohu, který je popisovaný jako vodoodudivý, budou vaše věci v bezpečí během menší přeháňky, ale když vás zastihne pořádný déšť, kapky se časem začnou dostávat dovnitř. Vodoodpudivost bývá zajištěna DWR zátěrem (pod zkratkou DWR se skrývá výraz „Durable Water Repellent“).
Tato vodoodpudivá úprava materiálu přispívá k jeho nesmáčivosti, ale deštěm se postupně smývá, takže se odolnost časem zhoršuje. Naštěstí lze vodoodpudivost obnovit běžně dostupnými impregnačními přípravky.
Batohům ale obvykle chybí lepené švy, což je velmi důležitý prvek, bez kterého se voda dostane dovnitř nehledě na nepromokavost materiálu.
Na co se zaměřit při výběru pláštěnky na batoh
Velikost
Pláštěnku na batoh musíte v první řadě vybírat podle velikosti, respektive objemu batohu. Pláštěnka musí být dostatečně velká, aby se do ní batoh vešel, ale zase ne příliš velká, jinak bude na batohu plandat, a dokonce z něj může padat. Tendenci padat bude mít především ve chvíli, kdy se k dešti přidá ještě vítr. Právě proto je velikost pláštěnky tím nejdůležitějším kritériem výběru.
Pro jak velké batohy je pláštěnka vhodná, vždy najdete ve specifikaci konkrétní pláštěnky. Pláštěnky na batoh běžně pokrývají nějaký rozsah velikostí batohů, takže ji budete moci využívat pro více batohů podobné velikosti.
Upevnění
Zaměřit byste se měli také na systém upevnění pláštěnky. Standardem je gumička stahující pláštěnku k batohu. Udržet pláštěnku na tom správném místě však pomohou i další, méně vídané prvky – otvory na provlečení bederního pásu batohu nebo pásek s přezkou, kterým batoh obepnete.
Těmito nadstandardními upevňovacími prvky disponují pláštěnky na batoh Osprey, které navíc svým tvarem dokonale padnou na outdoorové batohy této značky – na ty, jež nenabízí vychytávku v podobě integrované pláštěnky. Samozřejmě jsou dostupné v několika velikostech pro batohy různých objemů. Když to půjde, snažte se pořídit pláštěnku stejné značky jako batoh pro co nejlepší kompatibilitu.
Švy
Na výrobu pláštěnek se používá nepromokavá polyesterová nebo polyamidová (nylon) látka. Materiály kvalitních pláštěnek nepromoknou ani při dlouhém pobytu v dešti. Spíše než na materiál obraťte pozornost na to, zda má pláštěnka lepené švy, jinak by v těchto místech voda protékala. V případě, že je pláštěnka bezešvá, tak pochopitelně informace o typu švů v jejím popisu hledat nemusíte.
Reflexní prvky
Na většině pláštěnek najdete reflexní prvky, což je jedině dobře. Díky nim budete lépe vidět v situaci, kdy vám déšť znepříjemní cestu za tmy a půjdete po silnici. Vždy si raději ověřte, jestli tento bezpečnostní prvek pláštěnka má. Jednotlivé modely pláštěnek můžete porovnávat podle velikosti a umístění reflexních ploch.
Sbalitelnost
Praktickým doplňkem je kapsa, kam pláštěnku po dešti sbalíte. Můžete ji pak hodit do batohu bez obav, že vám zvlhnou věci, které jste před deštěm úspěšně zachránili. Alternativou k samostatné externí kapse je obal všitý z vnitřní strany pláštěnky.
Nasazení pláštěnky
Nasazení pláštěnky není žádná velká věda. Samostatnou pláštěnku vyndáte z obalu, integrovanou z příslušné kapsičky v batohu a přetáhnete ji přes batoh tak, aby ho s výjimkou části, kde se batoh dotýká zad, zakryla. Poté stačí pláštěnku upravit, aby obvodová gumička batoh správně svírala a nemohla tak spadnout, případně ještě provlečte popruhy bederního pásu otvory v pláštěnce a zapnete upevňovací pásek.
Problém, že pláštěnka nebude na batohu dobře držet, může nastat v případě výběru nevhodné velikosti pláštěnky nebo nedostatečné kompatibility pláštěnky s batohem, když tvar batohu nebude odpovídat střihu pláštěnky. Proto se vyplatí držet pravidla výběru pláštěnky od stejné značky, jako je batoh.
Špatné držení pláštěnky se může projevit třeba při málo, nebo naopak příliš naplněném batohu. Jestli si nebudete jisti, že pláštěnka na batoh bude pasovat v každé situaci, raději to s předstihem ověřte doma, než se vydáte na túru.
Jak o pláštěnku pečovat
Pláštěnka na batoh žádnou zvláštní péči nevyžaduje, ale přesto je dobré dbát několika základních rad. Po použití nechte pláštěnku důkladně vyschnout předtím, než ji i s batohem hodíte do kouta, kde bude čekat na další výpravu. To samé platí pro její obal.
U pláštěnky na batoh se počítá s tím, že se při balení do obalu trochu zmuchlá, ale přece jen by se neměla mačkat vší silou do kuličky. Mohlo by totiž dojít k poškození nepromokavého materiálu.
Kdybyste u pláštěnky někdy začali pozorovat zhoršení schopnosti zadržovat vodu, nemusíte ji hned vyhazovat, její nepromokavost můžete, stejně jako vodoodpudivost batohu obnovit impregnačním přípravkem.
Čtěte také
Kam dále?
28. 11. 2024