Vyhledávání

Doprava zdarma nad 1 499 Kč

Zákaznický klub se slevou až 15 %

42 prodejen v ČR

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Kultovní italské trekovky Garmont - 25% sleva v termínu od 13. do 27. 5. s kupónem GARMONT25 »

Test spacáku Mountain Equipment Helium 600 man

Testy vybavení

20. 7. 2023

Jeden z nejpopulárnějších a nejversatilnějších spacáků od značky Mountain Equipment. Byl jsem zvědavý, co tenhle lehký, skvěle sbalitelný třísezónní kousek dovede a za jakých podmínek mi v něm bude pořád ještě teplo, příliš velké horko anebo naopak zima. Jak odolá větru, vodě, vlhku? Pojďme se na to podívat.

Jednokilový společník na cestě horami od jara do podzimu

Vrhl jsem se na testování a spacák Helium 600 si s sebou vzal na přechod první etapy Stezky Českem, kterou jsem podnikl koncem neobvykle studeného května 2023. Myslím si, že na začátek by bylo vhodné zmínit, že spacák jsem používal v kombinaci s nafukovací karimatkou Hannah Fly 5,0 v podmínkách při teplotním rozsahu zhruba 0 °C až 15 °C. 

Péřový spacák Mountain Equipment a samonafukovací karimatka Hannah Fly 5.0

Co je komfortní teplota?

Vážím kolem 65 kg, sportuji a mám minimum podkožního tuku. Proč je to důležité? Hodně z nás si totiž vybírá spacák většinou pouze podle komfortní nebo dokonce limitní teploty a já bych jen krátce chtěl nastínit, že tyto teploty jsou hrubě orientační, jelikož jsou měřené za laboratorních podmínek na umělé figuríně. 

Není započítaná únava, tělesná kompozice, rozdíl mužského a ženského metabolismu, jak dobře jste najedení, nebo to, jestli jste daný den ušli deset nebo čtyřicet kilometrů. Pokud jste štíhlý muž menšího vzrůstu jako já, a víte, že se potřebujete dobře vyspat i při teplotách kolem nuly, s velkou pravděpodobností potřebujete spacák s komfortem kolem -5 °C což nabízí například péřový spacák Helium 600.

Více, na téma komfortních teplot… (vložit odkaz)

Mountain Equipment - pohled na transportní nepromokavý obal a prodyšný obal na uskladnění spacáku
Péřový třísezónní spacák Helium 600 získáte s nepromokavým dry-bag obalem pro transport (vlevo) a prodyšným obalem pro uskladnění (vpravo)

Za každého počasí

První dny a noci dostálo počasí své předpovědi a já narazil na limity svého výběru. Utahaný po celém dni chůze jsem šel spát zavčas, kdy teploty ještě moc neklesly. Téhle noci předcházel velmi parný den a já při teplotě zhruba 15 °C usínám se spacákem vedle sebe a už se těším na večery, kdy mají být tři stupně nad nulou. Kolem půlnoci se do mě pouští zima, a tak přes sebe přetahuji péřák jako přikrývku.

Jedna z věcí, ke které je určitě dobré při výběru spacáku přihlédnout, je to, v jak moc velkých teplotních rozmezích máte v plánu spacák používat. Protože například u Helium 600 je skvěle vyřešené zamezení úniku tepla od nohou tím, že zip končí v úrovni holení. Ve chvíli, kdy se chcete se spacákem pouze přikrýt, je to ovšem nemilá vlastnost, jelikož musíte nohy mít buď úplně odkryté nebo úplně uvnitř. Toto dilema jsem však neřešil dlouho. Další dny se začalo ochlazovat. Čekaly mě příjemné noci, plné osvěžujícího spánku.

Únik tepla skrz zip vyřešil Mountain Equipment izolační légou umístěnou přímo pod zipem
Únik tepla řeší izolační léga
Umístěná je pod zipem
Skrz zip se chlad nedostane

Zip od YKK

Přesto, že jsou dva jezdce na zipu u kvalitnějších spacáků dnes již samozřejmostí, určitě to stojí za zmínku. Když už byla dostatečná zima na to, abych se mohl do spacáku zachumlat, ale potřeboval jsem, aby pořád větral, přišla tato vlastnost vhod. Mohl jsem ho mít zapnutý buď jen v úrovni pasu, nebo jen v úrovni ramen a zbytek nechat rozepnutý

Mimoto má zip automatický zámek, který zabránil jakémukoli samovolnému pohybu, když jsem se převaloval.

Spacák Mountain Equipment - dvojitý zip umožní zanechat ventilační otvory
Dvojitý zip umožňuje zanechat ventilační otvory v horní i dolní části spacáku

Co je uvnitř, a co zvenku?

Velká většina spacáků od Mountain Equipment je naplněna kachním peřím s plnivostí 700+ cuin (kubických palců), které je trochu mastnější než husí, a tím pádem o něco lépe odolává vlhkosti. Když tohle okořeníme o DWR úpravu (Durable water repellent), vznikne nám spacák, který se umí s vodou relativně dobře poprat. 

O DWR úpravě je ovšem třeba vědět, že to není nepromokavá membrána. Je to povrchová úprava textilie, která brání vsakování menších kapek a vlhkosti ze vzduchu do spacáku. DWR funguje na bázi povrchového napětí a jakmile se spacák setká s větším objemem vlhkosti, například se vám na něj položí prověšený tarp, vlhkost nezastaví ani DWR úprava. 

Což jsem si ostatně také vyzkoušel. Zapříčinila to moje lenost. Na konci dne jsem byl unavený a odbil jsem vypnutí tarpu, ten se během noci pod vlhkostí prověsil a já se probudil s mokrýma nohama. 

Nebyla to žádná tragédie, nohy jsem trochu skrčil a v pořád teplém spacáku spal až do rána. Důležité bylo ho druhý den rozložit na sluníčko a dobře vysušit. Několikrát jsem ho během sušení protřepal a peří nabralo zpět svůj loft. DWR tedy funguje velmi dobře, ale nepodceňujte okolní faktory.

Jednu noc jsem měl sice tarp dobře vypnutý, ale převalováním jsem i s karimatkou odcestoval o několik čísel „hlouběji“ do tarpu a spodní část spacáku si znovu namočil. Všiml jsem si toho ale včas, a zase se přesunul do správné pozice. Spacák byl sice zvenku mokrý, moje nohy ovšem zůstaly v suchu. Za to děkuji geniální vlastnosti s vyšší plnivostí peří v komorách v oblastni nohou (mimojiné i v kapuce).

Spaní pod Hannah tarpem se spacákem Helium 600 od Mountain Equipment

Peří na míru

Nejen, že jsou použité komory se šikmými stěnami, které lépe brání úniku tepla přes švy, každá komora má také přesně vypočítanou dávku peří podle toho, kolik tepla daná část těla potřebuje, tzv. body mapping. 

Tento přístup vyvinul pro Mountain Equipment Matt Fuller, který vystudoval doktorát v oboru "Struktura a vlastnosti prachového peří a jejich použití v outdoorovém průmyslu."

Stažená kapuce u spacáku Helium 600 od Mountain Equipment
Pětikomorová kapuce fungovala naprosto bez chybičky. Nikdy jsem neměl problém s chladem v této části za jakýchkoli podmínek

Materiál a střih

Mountain Equipment posouvá o úroveň výš i materiál, který je použitý z vnitřní strany spacáku. Už při prvním vklouznutí do spacáku pocítíte příjemný dotek materiálu

Textilie nazvaná Supersoft 20D je z mé zkušenosti ta nejpříjemnější, ve které jsem kdy spal. Komfort zařizuje i skvěle padnoucí, prostorný, dalo by se říci mrkvovitý tvar. V horní části je dostatek místa na ramena

Pozn.: Supersoft 20D - jednotka hutnosti založená na délce a hmotnosti příze nebo vlákna. Jediný pramen hedvábí je považován za 1 denir = 1D

Mountain Equipment - detail na vnitřní materiál Supersoft 20D
Za mě zatím nejpříjemnější vnitřní materiál, jaký jsem kdy vyzkoušel

Střih se postupně zužuje až do oblasti nohou, kde nemusíte vytápět žádný prostor navíc. Čtyřkomorový foot-box je ještě speciálně natvarovaný, abyste peří nikde nestlačovali a neubírali si tak na izolaci.

Detail na dno péřového spacáku Mountain Equipment Helium 600
Dno spacáku Helium 600 je nejen speciálně ergonomicky tvarované, ale má i vyšší plnivost komor peřím

Důraz na detail

Na spacáku mě zaujal takový malý, možná i přehlédnutelný detail. Když si potřebujete upravit kapuci za tmy, pomohou vám dvě odlišené šňůrky zvenčí spacáku. 

  • Kulatá šňůrka - upravíte podbradní část
  • Plochá šňůrka -  stahujete horní část kolem obličeje

Tohle samo o sobě vyjadřuje, jak moc si značka Mountain Equipment dává na svých produktech záležet.

Helium 600 Mountain Equipment - detail na kapuci - Kulatá a plochá šňůrka, kdy každá stahuje jinou část kapuce
Kulatá a plochá šňůrka - každá stahuje jinou část kapuce
Péřový spacák Mountain Equipment Helium 600 - stažený límec
Stažený límec

Garance dobrého spánku

Mountain Equipment nechává své spacáky testovat v terénu reálnými lidmi za reálných podmínek, což není běžná záležitost. U svých spacáků neudávají jen hodnotu komfortní, limitní a extrémní, udávají také hodnotu "Good Night Sleep Guaranteed", která zohledňuje faktory jako je únava, vlhkost vzduchu, nebo vítr. 

U tohoto spacáku, je tato hodnota -10 °C. Co ale pořád zůstává individuální, je typ postavy a metabolismu. Předpokládané je, že se vám v tomto spacáku bude příjemně spát i v mínus deseti, pokud jste průměrné chlapské postavy a vážíte zhruba 85 kg. 

Péřový spacák Helium 600 po sbalení
Velmi oceňuji to, že Mountain Equipment přibaluje ke svému spacáku dry-bag namísto klasického kompresního obalu. To poslední co chcete zjistit, je, že vám spacák uvnitř batohu navlhnul, ať už kvůli dešti nebo z jiného důvodu.

Shrnutí

Pro své tělo jsem si u tohoto spacáku otestoval, že pokud fouká chladný vítr, nespím v závětří, jen pod stříškou a jdu spát dobře najedený a unavený po celém dni chození, při zhruba 8 °C, usíná se mi velmi příjemně (ano, musíte zohlednit opravdu hodně faktorů). 

Ovšem jakmile se k ránu pohybuje teplota jen pár stupňů nad nulou a vítr nepřestává foukat, začíná se do mě opírat zima a párkrát mě vzbudí. Další den za podobných podmínek, tentokrát však v závětří, spím tvrdě až do snídaně. 

Vnější textilie odolávala větru velmi statečně, není to však umělá plachta a vše má své limity.

Nejvíce mě spacák vyhovoval při teplotách kolem 8 °C

Přesto, že jsem zatím neměl šanci spacák otestovat za mrznoucích teplot, dovolím si tvrdit, že moje hraniční teplota dobrého spánku se zde pohybuje spíše kolem -3 °C. Zejména, pokud lítám celý den na treku.

Výběr spacáku na míru může být někdy oříšek. Je dobré si ujasnit, v jakých podmínkách ho budete převážně používat. Jak jste si ale mohli přečíst, vždy se jde nějak přizpůsobit. Ať už se v horku se spacákem pouze přikryjete, rozepnete si ho, nebo se do něj přioblečete v případě chladu. Na výběr jsou také různé délky spacáků, a proto si vždy vyberte velikost tak akorát, abyste nemuseli v noci „vytápět“ zbytečně veliký prostor.

Výhody

Rozdílná hustota plnivosti v různých částech spacáku

Precizně tvarováné dno spacáku, zabraňující úniku tepla

Dva zipy s možností ideální "ventilace"

Součástí prodyšný obal na uskladnění i nepromokavý transportní obal

Velmi příjemný vnitřní materiál na dokek

Nevýhody

Při vyšších teplotách se hůře používá jako "deka"

Technické detaily

Spacák Mountain Equipment Helium 600 man

Využití: 3sezónní (jaro-podzim)
Rozměr: 192 x 78 x 52 cm (pro délku spacáku 185 cm)
Rozměr sbaleného pytle: 25  x 23 x 20 cm
Objem po sbalení: 11.5 l
Náplň: 620 g kachního peří 90/10 s minimální plnivostí 700 cuin
Původ peří: splněn etický DOWN CODEX® a peří čištěno vodou bez chemikálií
Vnější materiál: HELIUM™ 20 (34g/m², 20D, 100% recyklovaný Nylon)
Vodoodpudivý zátěr: ANO, DWR
Vnitřní materiál: SUPERSOFT 20 (37g/m², 20D 100% recyklovaný Nylon)
Zip: YKK® #5 Coil 2-way, 140cm
Komory: šikmo šité, plnivost dle systému body mapping
Komfortní teplota: -5 °C
Garance dobrého spánku (GNS): -10 °C
Limitní teplota: -11 °C
Tvar: Alpine Fit 2.0
Kapuce: anatomicky tvarovaná, z 5 komor
Límec kolem krku: s magnetickým zapínáním Lode Lock™
Kompresní obal: ANO, nepromokavý
Skladovací obal: ANO
Hmotnost: 1030 g

Spacák získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.