Eko dny
Vybrané eko produkty ve slevách

Test spacáku Mountain Equipment Helium 600 man
20. 7. 2023
Jeden z nejpopulárnějších a nejversatilnějších spacáků od značky Mountain Equipment. Byl jsem zvědavý, co tenhle lehký, skvěle sbalitelný třísezónní kousek dovede a za jakých podmínek mi v něm bude pořád ještě teplo, příliš velké horko anebo naopak zima. Jak odolá větru, vodě, vlhku? Pojďme se na to podívat.
Jednokilový společník na cestě horami od jara do podzimu
Vrhl jsem se na testování a spacák Helium 600 si s sebou vzal na přechod první etapy Stezky Českem, kterou jsem podnikl koncem neobvykle studeného května 2023. Myslím si, že na začátek by bylo vhodné zmínit, že spacák jsem používal v kombinaci s nafukovací karimatkou Hannah Fly 5,0 v podmínkách při teplotním rozsahu zhruba 0 °C až 15 °C.

Co je komfortní teplota?
Vážím kolem 65 kg, sportuji a mám minimum podkožního tuku. Proč je to důležité? Hodně z nás si totiž vybírá spacák většinou pouze podle komfortní nebo dokonce limitní teploty a já bych jen krátce chtěl nastínit, že tyto teploty jsou hrubě orientační, jelikož jsou měřené za laboratorních podmínek na umělé figuríně.
Není započítaná únava, tělesná kompozice, rozdíl mužského a ženského metabolismu, jak dobře jste najedení, nebo to, jestli jste daný den ušli deset nebo čtyřicet kilometrů. Pokud jste štíhlý muž menšího vzrůstu jako já, a víte, že se potřebujete dobře vyspat i při teplotách kolem nuly, s velkou pravděpodobností potřebujete spacák s komfortem kolem -5 °C což nabízí například péřový spacák Helium 600.
Více, na téma komfortních teplot… (vložit odkaz)

Za každého počasí
První dny a noci dostálo počasí své předpovědi a já narazil na limity svého výběru. Utahaný po celém dni chůze jsem šel spát zavčas, kdy teploty ještě moc neklesly. Téhle noci předcházel velmi parný den a já při teplotě zhruba 15 °C usínám se spacákem vedle sebe a už se těším na večery, kdy mají být tři stupně nad nulou. Kolem půlnoci se do mě pouští zima, a tak přes sebe přetahuji péřák jako přikrývku.
Jedna z věcí, ke které je určitě dobré při výběru spacáku přihlédnout, je to, v jak moc velkých teplotních rozmezích máte v plánu spacák používat. Protože například u Helium 600 je skvěle vyřešené zamezení úniku tepla od nohou tím, že zip končí v úrovni holení. Ve chvíli, kdy se chcete se spacákem pouze přikrýt, je to ovšem nemilá vlastnost, jelikož musíte nohy mít buď úplně odkryté nebo úplně uvnitř. Toto dilema jsem však neřešil dlouho. Další dny se začalo ochlazovat. Čekaly mě příjemné noci, plné osvěžujícího spánku.
Zip od YKK
Přesto, že jsou dva jezdce na zipu u kvalitnějších spacáků dnes již samozřejmostí, určitě to stojí za zmínku. Když už byla dostatečná zima na to, abych se mohl do spacáku zachumlat, ale potřeboval jsem, aby pořád větral, přišla tato vlastnost vhod. Mohl jsem ho mít zapnutý buď jen v úrovni pasu, nebo jen v úrovni ramen a zbytek nechat rozepnutý.
Mimoto má zip automatický zámek, který zabránil jakémukoli samovolnému pohybu, když jsem se převaloval.

Co je uvnitř, a co zvenku?
Velká většina spacáků od Mountain Equipment je naplněna kachním peřím s plnivostí 700+ cuin (kubických palců), které je trochu mastnější než husí, a tím pádem o něco lépe odolává vlhkosti. Když tohle okořeníme o DWR úpravu (Durable water repellent), vznikne nám spacák, který se umí s vodou relativně dobře poprat.
O DWR úpravě je ovšem třeba vědět, že to není nepromokavá membrána. Je to povrchová úprava textilie, která brání vsakování menších kapek a vlhkosti ze vzduchu do spacáku. DWR funguje na bázi povrchového napětí a jakmile se spacák setká s větším objemem vlhkosti, například se vám na něj položí prověšený tarp, vlhkost nezastaví ani DWR úprava.

Což jsem si ostatně také vyzkoušel. Zapříčinila to moje lenost. Na konci dne jsem byl unavený a odbil jsem vypnutí tarpu, ten se během noci pod vlhkostí prověsil a já se probudil s mokrýma nohama.
Nebyla to žádná tragédie, nohy jsem trochu skrčil a v pořád teplém spacáku spal až do rána. Důležité bylo ho druhý den rozložit na sluníčko a dobře vysušit. Několikrát jsem ho během sušení protřepal a peří nabralo zpět svůj loft. DWR tedy funguje velmi dobře, ale nepodceňujte okolní faktory.
Jednu noc jsem měl sice tarp dobře vypnutý, ale převalováním jsem i s karimatkou odcestoval o několik čísel „hlouběji“ do tarpu a spodní část spacáku si znovu namočil. Všiml jsem si toho ale včas, a zase se přesunul do správné pozice. Spacák byl sice zvenku mokrý, moje nohy ovšem zůstaly v suchu. Za to děkuji geniální vlastnosti s vyšší plnivostí peří v komorách v oblastni nohou (mimojiné i v kapuce).

Peří na míru
Nejen, že jsou použité komory se šikmými stěnami, které lépe brání úniku tepla přes švy, každá komora má také přesně vypočítanou dávku peří podle toho, kolik tepla daná část těla potřebuje, tzv. body mapping.
Tento přístup vyvinul pro Mountain Equipment Matt Fuller, který vystudoval doktorát v oboru "Struktura a vlastnosti prachového peří a jejich použití v outdoorovém průmyslu."

Materiál a střih
Mountain Equipment posouvá o úroveň výš i materiál, který je použitý z vnitřní strany spacáku. Už při prvním vklouznutí do spacáku pocítíte příjemný dotek materiálu.
Textilie nazvaná Supersoft 20D je z mé zkušenosti ta nejpříjemnější, ve které jsem kdy spal. Komfort zařizuje i skvěle padnoucí, prostorný, dalo by se říci mrkvovitý tvar. V horní části je dostatek místa na ramena.
Pozn.: Supersoft 20D - jednotka hutnosti založená na délce a hmotnosti příze nebo vlákna. Jediný pramen hedvábí je považován za 1 denir = 1D

Střih se postupně zužuje až do oblasti nohou, kde nemusíte vytápět žádný prostor navíc. Čtyřkomorový foot-box je ještě speciálně natvarovaný, abyste peří nikde nestlačovali a neubírali si tak na izolaci.

Důraz na detail
Na spacáku mě zaujal takový malý, možná i přehlédnutelný detail. Když si potřebujete upravit kapuci za tmy, pomohou vám dvě odlišené šňůrky zvenčí spacáku.
- Kulatá šňůrka - upravíte podbradní část
- Plochá šňůrka - stahujete horní část kolem obličeje
Tohle samo o sobě vyjadřuje, jak moc si značka Mountain Equipment dává na svých produktech záležet.


Garance dobrého spánku
Mountain Equipment nechává své spacáky testovat v terénu reálnými lidmi za reálných podmínek, což není běžná záležitost. U svých spacáků neudávají jen hodnotu komfortní, limitní a extrémní, udávají také hodnotu "Good Night Sleep Guaranteed", která zohledňuje faktory jako je únava, vlhkost vzduchu, nebo vítr.
U tohoto spacáku, je tato hodnota -10 °C. Co ale pořád zůstává individuální, je typ postavy a metabolismu. Předpokládané je, že se vám v tomto spacáku bude příjemně spát i v mínus deseti, pokud jste průměrné chlapské postavy a vážíte zhruba 85 kg.

Shrnutí
Pro své tělo jsem si u tohoto spacáku otestoval, že pokud fouká chladný vítr, nespím v závětří, jen pod stříškou a jdu spát dobře najedený a unavený po celém dni chození, při zhruba 8 °C, usíná se mi velmi příjemně (ano, musíte zohlednit opravdu hodně faktorů).
Ovšem jakmile se k ránu pohybuje teplota jen pár stupňů nad nulou a vítr nepřestává foukat, začíná se do mě opírat zima a párkrát mě vzbudí. Další den za podobných podmínek, tentokrát však v závětří, spím tvrdě až do snídaně.
Vnější textilie odolávala větru velmi statečně, není to však umělá plachta a vše má své limity.

Přesto, že jsem zatím neměl šanci spacák otestovat za mrznoucích teplot, dovolím si tvrdit, že moje hraniční teplota dobrého spánku se zde pohybuje spíše kolem -3 °C. Zejména, pokud lítám celý den na treku.
Výběr spacáku na míru může být někdy oříšek. Je dobré si ujasnit, v jakých podmínkách ho budete převážně používat. Jak jste si ale mohli přečíst, vždy se jde nějak přizpůsobit. Ať už se v horku se spacákem pouze přikryjete, rozepnete si ho, nebo se do něj přioblečete v případě chladu. Na výběr jsou také různé délky spacáků, a proto si vždy vyberte velikost tak akorát, abyste nemuseli v noci „vytápět“ zbytečně veliký prostor.

Výhody
Rozdílná hustota plnivosti v různých částech spacáku
Precizně tvarováné dno spacáku, zabraňující úniku tepla
Dva zipy s možností ideální "ventilace"
Součástí prodyšný obal na uskladnění i nepromokavý transportní obal
Velmi příjemný vnitřní materiál na dokek
Nevýhody
Při vyšších teplotách se hůře používá jako "deka"
Technické detaily
Spacák Mountain Equipment Helium 600 man
Využití: 3sezónní (jaro-podzim)
Rozměr: 192 x 78 x 52 cm (pro délku spacáku 185 cm)
Rozměr sbaleného pytle: 25 x 23 x 20 cm
Objem po sbalení: 11.5 l
Náplň: 620 g kachního peří 90/10 s minimální plnivostí 700 cuin
Původ peří: splněn etický DOWN CODEX® a peří čištěno vodou bez chemikálií
Vnější materiál: HELIUM™ 20 (34g/m², 20D, 100% recyklovaný Nylon)
Vodoodpudivý zátěr: ANO, DWR
Vnitřní materiál: SUPERSOFT 20 (37g/m², 20D 100% recyklovaný Nylon)
Zip: YKK® #5 Coil 2-way, 140cm
Komory: šikmo šité, plnivost dle systému body mapping
Komfortní teplota: -5 °C
Garance dobrého spánku (GNS): -10 °C
Limitní teplota: -11 °C
Tvar: Alpine Fit 2.0
Kapuce: anatomicky tvarovaná, z 5 komor
Límec kolem krku: s magnetickým zapínáním Lode Lock™
Kompresní obal: ANO, nepromokavý
Skladovací obal: ANO
Hmotnost: 1030 g
Spacák získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
Čtěte také