9. 5. 2023
Zimní výprodej
Slevy až 40 %
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
24. 7. 2023
Když Kilian v minulém roce začal sázet na své sociální sítě fotky bot, ve kterých běhá, už tehdy jsem věděl jsem, že je budu chtít vyzkoušet. Stejně jako já, tuhle botu bude chtít vyzkoušet spousta dalších běžců. Proč?
Kilian Jornet společně se španělským výrobcem obuvi Camper uvedli v roce 2022 na trh značku NNormal. Veškeré jejich vybavení bylo navrženo na Mallorce a testováno v Norsku, proto název značky NNormal (Nor-way + Mal-lorca).
Dlouhou dobu byl Kilian synonymem pro trailové boty Salomon. Po více než desetiletém působení v Salomonu měl na konci svého působení zřejmě značný vliv na vývoji některých modelů. Když Kilian v minulém roce začal sázet na své sociální sítě fotky bot, ve kterých běhá, už tehdy jsem věděl jsem, že je budu chtít vyzkoušet.
Stejně jako já, tuhle botu bude chtít vyzkoušet spousta dalších běžců. Proč? Protože Kilian. Možná už jen proto, že právě Kilian má zásluhu na tom, jak populárním sportem ultra - trail dnes je.
Že tahle skvěle „běhající reklama“ jménem Kilian bude ve světě zřejmě fungovat, jsem se přesvědčil letos v dubnu na závodech na Madeiře, kde se to po mém ohlédnutí okolního obutí nechci říct hemžilo, ale rozhodně bych nečekal takové počty, vzhledem k „novopečené“ značce, jakou NNormal je.
Ve stejném páru bot Kilian údajně absolvoval všechny závody, ve kterých v roce 2022 startoval. Zaujalo mě, že se jedná o závody s dost odlišnými vzdálenostmi v rozpětí od 30 km do 170 km (Sierre Zinal, Zegama, Hardrock 100 a UTMB).
Obuv, ve které toto vše absolvoval, se jmenuje Kjerag (vyslovovat by se mělo sche-rak). Jedná se o jednu z nejlehčích bot, které se dají na dlouhé běhy sehnat.
Snaha docílit nižší hmotnosti je u závodních bot žádoucí vždy, ale často to bývá na úkor jejich odolnosti. Tady ale výrobce tvrdí, že v případě Kjerag se bude jednat o obuv s velkou životností a jejich životnost by měla nahradit více párů jiných bot.
V botách jsem běžel například LHUT – Lysohorský Ultra trail (parametry závodu 66 km s převýšením přes 4 000 m). Kilian v téhle botce běhá i „stomílovky“, mě se zatím jeví jako ideální zbraní do závodů s maximálními parametry právě závodu jako je LHUT i přesto, že na stránkách NNormal je napsáno, že jsou boty vhodné na závody až na 100 mil. Já jsem nic delšího v průběhu testování neběžel, ale osobně mám pocit, že pro delší distanci bych raději zvolil obuv s větším tlumením.
Od středu chodidla se Kjerag do přední části pěkně otevírá a nabízí tak dostatek prostoru pro většinu tvarů chodidel (možná s výjimkou opravdu těch extra širokých). Tím, že bylo docíleno většího prostoru v přední části, je střih protáhlý a může se stát, že budete volit o půl čísla menší boty, než jste zvyklý od jiných značek.
Na svršek bot je použita žákárová síťovina MATRYX. MATRYX je textilie tkaná z jednotlivě potažených polyamidových a kevlarových přízí s vysokou pevností, nízkou hmotností a dobrou odolností proti oděru.
Síťovina je zpracována velmi hustě, viditelně jemněji než u jiných bot. Kjerag využívá vysoce účinné materiály, díky nimž si vystačí s minimem překryvů. Přes špičku je pro větší ochranu zakomponována tenká laminovaná část. Celkově svršek vypadá velmi jednoduše.
Tradiční systém šněrování zaručuje oporu i v náročných terénech. Klínový jazyk zajistí velmi dobrou přilnavost boty k noze. Díky dobré přilnavosti k noze se sníží šance na zapadnutí kamínků nebo jiných nečistot do boty.
Aktuálně je Kjerag nabízen ve třech barevných provedeních (šedá, zelenkavá a černá). Já jsem si zakoupil pár v šedé barvě, která se celkem rychle zašpiní. Pokud někdo lpí na čistých botách, černá se rozhodně bude udržovat lépe.
Hmotnostní úsporu zaznamenala podešev za pomoci Vibram LiteBase společně s Vibram MegaGrip. Tato kombinace dokázala snížit váhu podešve až o 30 %.
Samotná podešev se zdá být odolná proti oděru a každopádně podrží i za mokrých podmínek. Tyto materiály podporují lepší trakci a svižnější běh. Stejné materiály používá i HOKA.
Výstupky pro trakci jsou o velikosti 3,5 mm, opět si dovolím porovnat například s HOKA Tecton X, kde jsou použity výstupky o velikosti 4 mm. Tento malý rozdíl v opoře v terénu není rozhodně poznat. Možná v případě hodně blátivých podmínek bych upřednostnil botu s většími výstupky.
Celkově je podešev dost podobná té, která je použita v Salomon Ultra 3. To nebude zřejmě náhoda, vzhledem ke Kilianově historii v Salomonu.
Kjerag je výrobcem definován jako všestranná bota pro zdolávání téměř jakýchkoliv vzdáleností, tak vlastně není nutné mít doma několik párů bot pro odlišné porce kilometrů.
Takovou roli Kjerag asi zastat umí, ale já jsem zastáncem toho mít v botníku více druhů bot, které je možné na běhání střídat, obzvlášť v těch případech, když běháte více než 4x týdně. I přesto jsem v rámci testování vyběhnul 14 dní v řadě s Kjerag, abych se pokusil přiblížit tomu, jak moc dobře funguje pěna EExpure.
Musím říct, že i při každodenním nošení tlumí nárazy dokonale, ale i přesto můj názor se střídáním bot v případě téměř každodenních tréninků neměním. Drtivou většinou tréninků jsem absolvoval v členitém terénu, ale při zkoušce souvislého běhu po silnici u mě převládal stále příjemný pocit z běhu s měkkým dopadem. Kjerag s dropem 6 mm vybízí k došlapu přes přední/střední část chodidla.
Jedná se o moje první obutí, které má úmyslnou absenci vložky. Nevím, do jaké míry tento formát bude omezovat například zastánce ortopedických vložek, které si do bot dodatečně integrují.
Chybějící stélka by měla zajistit snížení tření a zvýšit kontakt s pěnou EExpure pro tlumení. Nikdy jsem netrpěl na žádné puchýře ani na větší otlaky na chodidle, které by mohly být způsobeny stélkou, ale na druhou stranu nemohu říct, že bych měl v Kjerag pocit, že by mi tam chyběla.
Boty Kjerag mohu nejlépe srovnávat se značkou HOKA, protože v jejich modelech (Speedgoat nebo Tecton X) běhám většinu závodů. Hoka se vyznačuje velmi tučnou mezipodešví. Tolik materiálu mezi chodidlem a terénem u Kjeragu rozhodně není. Je zde tedy vyšší kontakt se zemí, který zajistí vyšší cit s terénem.
Na druhou stranu občas je trochu pocítit nějaký ostrý kámen při agresivnějším dopadu. To mě opět přivádí ke Kilianovi a jeho výjimečnosti, protože on v těchto botách vyhrál závod Hardrock na 100 mil v rekordním čase. Už název závodu napovídá, že kamenů na trase bude dost.
Nižší mezipodešev ocení určitě ti, kteří mají u většiny dnešních objemových bot problém s velkým množstvím pěny pro tlumení, z kterého pramení pocity nižší stability.
Kjerag jde trochu jiným směrem než velká část dnešních objemových „trailovek“, které mají pod patou okolo 30 mm tlumení. NNormal u tohoto modelu má pouze 23,5 mm. U Kjerag není použitý karbonový plát, to nezmiňuji proto, že bych měl pocit, že mi tam chybí.
Nejsilnější zbraní Kjerag je za mě jednoznačně nízká hmotnost a i přesto zachovaná vysoká odolnost a dobré tlumení. Další výhodou je bezesporu rozsah vzdáleností, kde bota najde uplatnění. Nízká hmotnost bot je silným faktorem zejména u dlouhých běhů. Čím delší běh je, tím více ocením každý ušetřený gram.
To, že k těmto botám nemám žádné velké výhrady nebo nějaké negativní zkušenosti, potvrzuje to, že jsem v nich běžel většinu mých letošních závodů jako například Mistrovství ČR v Ultra Sky (Lysohorský Ultra Trail) nebo Mistrovství Evropy v Černé Hoře v Ultra Sky Runningu.
Velmi nízká hmotnost
Prodyšnost svršku
Dostatek prostoru v přední části boty
Vysoká životnost
Střih, který zabraňuje průniku nečistot a kamínků dovnitř boty
Úmyslná absence stélky bude možná omezovat uživatele ortopedických vložek
Určení: terén
Svršek: žakárová síťovina Matryx (polyamid, kevlar)
Složení: 50 % polyamid 66 příze, 39 % polyethersulfon, 10 % polyuretan, 1% kevlar
Membrána: NE
Podešev: Vibram LiteBase s výstupky 3,5 mm
Stélka: účelová absence
Mezipodešev: EExpure
Zapínání: tkaničky
Drop: 6 mm, 23,5 mm vzadu a 17,5 mm vpředu
Hmotnost: 216 g (půlpár vel. 42)
Čtěte také
9. 5. 2023
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %