Vánoční tipy
Inspirujte se
Jak se nám běžela 2. etapa „napříč Novohradskými horami“
25. 7. 2023
Čtyři běžci a jeden pes proběhli další krásný kout Česka. Během tří dnů uběhli 120 kilometrů a prozkoumali trasu další chystané Rock Point běžecké výzvy, kterou si budete moci vyzkoušet i vy. Nachystáme vám ty nejlepší trasy tak, abyste si běh v přírodě užili ať už poběžíte v kuse, nebo po kratších úsecích.
Na co se tešit ve druhém úseku trasy vám popíše Soňa, jediná žena v našem průzkumném běžeckém týmu.
Etapa v číslech
Start: Pohoří na Šumavě, 30. 4. 2023, 10:00
Cíl: Černé Údolí, 30. 4. 2023, 16:00
Uběhli jsme: 36,8 km
Nastoupali jsme: 680 m
Subjektivně hodnotím trasu na: 9 (1 = běžecké peklo, 10 = běžecký ráj):
Tato etapa mě unavila: 5 (1 = vůbec, 10 = k smrti)
Odlehlými kouty na nejvyšší vrchol
Start etapy byl v Pohoří na Šumavě odkud jsme se vydali podél hranic s Rakouskem, která nás dovedla na nejvyšší vrchol Novohradských hor na Kamenec (1072 m). Pěkným seběhem jsme se dostali opět do Pohoří na Šumavě, tentokrát z druhé strany a to ke kostelu Panny Marie. Následoval 3 km dlouhý běh po silnici ale zato s pěknými výhledy na rašeliniště a louky.
Další pasáž bylo po zpevněných lesních cestách s nádherným výhledem na Myslivně. Pozvolným klesáním jsme doběhli na Žofín. Etapu jsme zakončili v Černém údolí.
Po náročném prvním dni to byla lehce odpočinkovější etapa. Byla to etapa, kde bylo ze všech nejvíce asfaltu nebo tvrdého povrchu v porovnání s jinými etapami. Počasí bylo příjemné, ani horko ani zima, a naštěstí jsme znovu nevymokli tak, jako první den.
7 otázek pro Soňu
Jak bys popsala Novohradské hory někomu, kdo je vůbec nezná?
Novohradské hory bych popsala jako velmi klidné místo s minimem lidí, ideální pro relax v přírodě, se spoustou krásných lesních cestiček s měkkoučkým mechem pod nohami a vlnícími se potůčky a tůňkami.
Nabízí se srovnání s předchozími přeběhy Šumavy a Krušných hor. Jaké byly rozdíly v krajině, povrchu a líbily se ti víc dřívější přeběhy po linii pohoří, nebo zdejší okruh?
Přeběh Šumavy jsem ještě bohužel neabsolvovala, to musím napravit. Ve srovnání s Krušnými horami mi v Novohradkách přišlo, že bylo celkově méně asfaltu, a tím, že to byl okruh, tak i méně probíhání vesničkami a civilizací, což mi více vyhovuje. Takže za mě okruh fajn a viděli jsme, troufám si říct, všechna zdejší krásná místa.
Které místo z této etapy ti nejvíc utkvělo v paměti a proč?
Jako nejhezčí místo bych asi vybrala Kamenec, už i tím, že je to nejvyšší bod. Sice tam nebyl žádný výhled, protože se nachází uprostřed lesů, ale skalka na vrcholu byla moc pěkná.
Pocítila jsi, nejen během této etapy, nějakou běžeckou krizi?
Běžeckou krizi jsem pocítila první den, pak už naštěstí ne. První etapa byla dost náročná, měla 55 km a cca 1800 výškových metrů. Taky počasí si s námi hrálo, pěkně jsme všichni v bouřkové průtrži promokli až na kost.
Jaké jídlo a pití se ti osvědčilo na bězích tohoto typu?
Základ je doplňovat hlavně ionty, nezávisle na počasí, protože při sportu je tělo ztrácí. A v horku doplňovat soli a ionty dvojnásob. Už druhý rok se nám o ionty, rychlé cukry a speciální výživu vůbec, stará Enervit. Jídlo se mi osvědčilo doplňovat pořádně, nešetřit, ať má tělo na dlouhých bězích z čeho brát. Takže klidně tuky, salámy, sýry, pečivo, nutelu, banány, kafe, colu, prostě pořádně to tam poslat. Bez jídla jen třeba z gelů by mi to moc nefrčelo.
Co bys doporučila člověku, který si chce zaběhat v Novohradkách? Kolik si na to má vyhradit času a do jaké oblasti se má vydat?
Po cestě není moc možností občerstvení, takže určitě přibalte větší zásobu jídla a pití. Co se času týká, tak určitě bude dostačovat prodloužený víkend a máte Novohradky proběhnuté křížem krážem. Určitě moc doporučuji okolí Mandelsteinu, Nebelsteinu, Kamence a Kraví hory. Čeká vás tam překrásná čistá příroda, klid a minimum lidí.
Jaké pohoří bys ráda proběhla příště?
Jak jsem už zmiňovala, musím si doplnit přeběh Šumavy, moc mě to tam láká, a je to ostuda, že nemám prozkoumaný zajisté nádherný kout naší republiky. Dále by mě lákalo prozkoumat České středohoří, Krkonoše a Lužické hory. Určitě by za to stály i Bílé Karpaty.
O běžci
SOŇA ŠVESTKOVÁ
Běhá asi od roku 2014 s roční mateřskou pauzou. Dříve běhala závodně na silnici a na dráze, a to na vzdálenostech jeden až deset kilometrů.
Poté si odběhla první trailový závod Běhej lesy Vysočina - půlmaraton s převýšením asi 600 metrů a zjistila, že ji více baví běhat v terénu, než to prát po asfaltu a sledovat pořád hodinky, jestli drží správné tempo.
Miluje les a přírodu, skákání přes šutry a kořeny stromů a zároveň se ráda rychle pohybuje přírodou, kdy toho může stihnout vidět více než procházkou. Má ráda měkký terén, seběhy, vůni lesa a baví ji překonávat se v uběhnuté vzdálenosti. Nejdelší závod, co uběhla, byla B7.
Soňa běžela v tomto vybavení
- Boty: Hoka Speedgoat 5, Dynafit ultra 100
- Oblečení: tričko Craft Pro Dry Nanoweight, kompresení podkolenky CEP, ponožky CEP
- Vesta: Osprey Dyna 6
- Brýle: Julbo Aerolite 3
Čtěte také
Kam dále?
9. 5. 2023