Obujte se do jara
Pestrá nabídka bot

Softshellové kalhoty - proč se bez nich neobejdete?
1. 11. 2023
Vyrážíte v chladnějším počasí do přírody a chcete se během svých cest cítit co nejpříjemněji? Určitě ano. Víme, jaké kalhoty vám zajistí pohodlí po celý den. Oblečte na sebe kalhoty ze softshellu. Softshellové kalhoty jsou ideální volbou na krátké procházky i celodenní túry. Poznejte, proč tomu tak je a jak vybrat ty nejlepší pro vás.
Co jsou softshellové kalhoty
Softshellové kalhoty, jejichž hlavním úkolem je poskytovat maximální komfort při různých outdoorových aktivitách v chladném počasí, jsou kalhoty ušité z měkkého funkčního materiálu. Oblibu si získaly díky vysokému pohodlí při nošení, a to i při fyzicky náročných aktivitách. Stojí za tím praktické vlastnosti softshellu.
Softshell se může pochlubit:
- Vysokou prodyšností
- Větruvzdorností
- Pružností
- Nízkou hmotností
- Slušnou odolností proti oděru
Softshellové kalhoty by měl mít v šatníku každý turista, milovník procházek, lezec, běžkař i skialpinista a neztratí se ani cestovatelům, kteří vyznávají ubytování v kempu. Vzhledem k tomu, že jsou určeny především pro nošení v chladnějších dnech, je v našich podmínkách využijete od podzimu do jara. Ve vysokých horách se však klidně mohou hodit i v létě.

Správně zvolený softshell odolá i vodě
Není softshell jako softshell. Klasický tkaný softshell zaujme vysokou prodyšností, elasticitou a cenovou dostupností. Pokud ale toužíte po vyšší voděodolnosti, tak hledejte kalhoty alespoň s DWR úpravou, což je povrchová vodoodpudivá úprava materiálu, která zajišťuje, že materiál tak snadno nepromokne. Nezapomeňte však na to, že tato úprava má omezenou životnost (do 10 pracích cyklů), a proto je třeba ji po čase obnovit vhodným impregnačním přípravkem.
Maximální voděodolnost nabízí softshellové kalhoty s membránou, které navíc mají ještě pokročilejší větruvzdorné vlastnosti. Při výběru membránových modelů kalhot, u nichž je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou, porovnávejte jejich hodnoty vodního sloupce a prodyšnosti. Čím vyšší hodnoty, tím lépe vás ochrání před promoknutím, respektive se více hodí na intenzivní aktivity, jako jsou třeba skialpinistické výstupy.
V případě, že potřebujete kalhoty na kratší podzimní či jarní výlety, při kterých nehrozí, že vás zastihne déšť nebo silný vítr, rozhodně se nemusíte bát pořídit cenově dostupnější model kalhot bez membrány. Zajímavou možnost pak představují hybridní kalhoty, které kombinují materiál se zvýšenou ochranou proti vodě a větru na přední straně a materiál se zvýšenou prodyšností na zadní straně.

Praktické vychytávky nejen na turistiku
Softshellové kalhoty mají v oblibě zejména turisté, ale nezklamou ani při řadě jiných aktivit, do kterých se pustíte v chladném počasí, od běžek po lezení. Při všech aktivitách můžete od kalhot ze softshellu očekávat vysoký komfort nejen díky vlastnostem samotného materiálu, ale také díky různým vychytávkám, které na ně výrobci přidávají.
Pohodlí při nošení nebo ochranu nohou dokážou zvýšit například:
- Anatomicky tvarovaná kolena
- Větrací otvory na zip
- Suché zipy v pase pro nastavení velikosti
- Odepínatelné kšandy
- Integrované manžety pro ochranu spodní části nohou před vodou a sněhem
- Rozšiřitelné nohavice, díky nimž si lze kalhoty přetáhnout i přes skialpové nebo lyžařské boty

Praní a údržba softshellových kalhot
Oblečení ze softshellu se doporučuje prát pokaždé, když se v něm hodně zapotíte nebo zmoknete. Pravidelné praní se pak vyplatí i v případě, že budete kalhoty nosit při méně intenzivních aktivitách. Stojí za tím jak hygienické důvody, tak se díky tomu budete moci těšit z delší životnosti oblečení po vzhledové i funkční stránce. Zejména membránový softshell může vlivem lidského potu a nečistot znatelně degradovat kvůli ucpávání mikropórů v membráně.
Při praní se je pochopitelně nejlepší řídit pracími symboly uvedenými na štítku kalhot, ze kterých se dozvíte doporučení výrobce nejen pro praní, ale také sušení a žehlení. Pokud by štítek byl nečitelný nebo na kalhotách chyběl, při praní nic nezkazíte, když zvolíte šetrný program a nastavíte teplotu 30 °C. Ideální je přitom použít speciální prací prostředek na softshell, případně obecně na technické outdoorové oblečení. Chybu neuděláte s prostředky od britské značky Grangers. Na aviváž rozhodně zapomeňte. Po praní můžete kalhoty pro zvýšení voděodolnosti ošetřit vhodnou impregnací.
Co se týká sušení, spolehněte se na pozvolné sušení na vzduchu na dobře větraném místě mimo přímé sluneční záření. Softshell se nesmí sušit v sušičce. Kalhoty se nesnažte ždímat ani následně žehlit.
Nemáte softshellové kalhoty ve své outdoorové výbavě? Je nejvyšší čas to napravit!
Čtěte také