Vyhledávání

Doprava zdarma nad 1 499 Kč

Zákaznický klub se slevou až 15 %

42 prodejen v ČR

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Jak se správně ustrojit do ferratové výbavy

Jak na to

27. 5. 2024

Pojďme se podívat na video návod, jak se na ferraty bezpečně ustrojit. Jak si správně spojit úvazek se sedákem a ferratovou brzdou. Přečtěte si jak na to krok za krokem. Prozradíme i hlavní důvody, proč nikdy nezapomenout na lezeckou helmu a ferratové rukavice.

Lezení via ferrat je bezpochyby tou nejdostupnější horolezeckou disciplínou. Pro bezpečné zdolávání ferrat nepotřebujete příliš mnoho vybavení a není potřeba ani mnoho znalostí lezecké metodiky a techniky jištění, abyste se, samozřejmě s trochou fyzičky, dostali do světa vertikálních výstupů v horách. Přesto je dobré tuto disciplínu nepodceňovat a několik bezpečnostních zásad a pravidel vždy dodržovat. 

Vždy s helmou

Začneme od hlavy, je to přece to nejcennější, co máme. Lezecká helma je základním bezpečnostním vybavením pro jakoukoliv horolezeckou disciplínu. Na ferratě vám chrání hlavu nejen v případě vašeho pádu, daleko častěji ale také před padajícími kameny (i jinými předměty) od lezců nad vámi. 

Pro lezení ferrat vždy používejte horolezecké helmy, které jsou speciálně vyvinuté pro odolnost vůči padajícím ostrým předmětům (kamenům) a splňují pro to potřebnou certifikaci. Pokud použijete nějakou jinou helmu, kterou máte doma, třeba cyklistickou, je to určitě lepší než nic, rozhodně to ale není dostatečné.

Při příchodu pod ferratu by mělo být nasazení helmy na hlavu prvním úkonem, který uděláte. Už jste v lezeckém terénu a nad vámi mohou být jiní lezci. A co když od nich něco upadne? Tenhle jednoduchý návyk už zachránil nejednoho lezce od maléru.

Helmu si díky stahovacím mechanismům po obvodu hlavy a popruhům pod bradou nastavte tak, ať vám nepadá do čela nebo naopak nesjíždí z hlavy směrem dozadu do týlu. Nikde vás nesmí netlačit ani škrtit. Jednoduše, ať vám drží na hlavě pevně a pohodlně.

Jako první, když přijdete k ferratě je, nasadit lezeckou přilbu
x
Přilba C.A.M.P. Speed Comp
x
Ferratový set C.A.M.P. Kinetic Gyro Rewind Pro
Ferratový set C.A.M.P. Kinetic Gyro Rewind Pro
x
Prsní úvazek C.A.M.P. Figure 8 Chest
Prsní úvazek C.A.M.P. Figure 8 Chest
x
Přilba C.A.M.P. Speed Comp
x
Ferratový set C.A.M.P. Kinetic Gyro Rewind Pro
Ferratový set C.A.M.P. Kinetic Gyro Rewind Pro
x
Prsní úvazek C.A.M.P. Figure 8 Chest
Prsní úvazek C.A.M.P. Figure 8 Chest

Jak do sedáku

Pokud už jste si vybrali vhodný sedák, je dobré si jej také umět správně obléct. Jak na to ve čtyřech krocích:

 1. Sedák si nachystejte centrálním okem dopředu a porovnejte tak, aby nebyl žádný popruh překroucený.
 2. Do sedáku „vlezte jako do trenek“. Bederní pás vytáhněte lehce nad pánev (do nejužší části trupu vašeho těla) a dotáhněte.
 3. Při správně zvolené velikosti, po dotažení, by se vám mezi tělo a bederák mělo podařit prostrčit maximálně dlaň a rozhodně byste s ní neměli být schopni otočit. To samé pak platí u dotažení nohaviček. Zde byste měli být schopní mezi stehno a sedák strčit ruku podobně pohodlně, jako do kapes u kalhot. Rozhodně ale nesmíte mít nohavičky příliš těsné - během lezení by vás omezovaly v pohybu.
 4. Tričko a případně i další vrstvy oblečení zastrčte pod sedák tak, aby bylo vše hezky úhledné a navazovací (centrální oko) bylo snadno dostupné a dobře viditelné.
Sedák si nachystejte centrálním okem dopředu a vkročte jak do kalhot
Sedák si nachystejte centrálním okem dopředu a vkročte jak do kalhot

Prsní úvazek - ano nebo ne?

V prvé řadě je třeba zmínit, že lezení via ferrat s prsním úvazkem není žádné dogma. V Rock Pointu jeho použití ale plně podporujeme a doporučujeme. Je to totiž neoddiskutovatelně bezpečnější, než lézt zajištěné cesty - via ferraty - pouze se sedákem.

Prsní úvazek vám posune navazovací bod ferratového jistícího setu blíže směrem k těžišti a v případě pádu vám zabrání v přetočení hlavou směrem dolů a díky rozložení sil do sedáku i prsáku také šetří páteř před případným zraněním

Použití prsáku je sice trochu „otrava“, není to úplně komfortní, může vás tlačit kolem krku, překážet vám při nošení batohu, pokud se chcete na ferratě přiobléct, nebo naopak vysléct horní vrstvu, musíte si jej sundat atd. atd. Je to zkrátka otázka svého bezpečí nad vlastním pohodlím. Jak se rozhodnete, je na vás.

Prsák byste měli použít vždy, když:

 • Jste dítě do 40 kg a 140 cm výšky
 • Jste celkově drobnější postavy s méně vyvinutou pánví a hrozí, že vám sedák sjede z těla
 • Lezete s těžkým batohem, který vám zvětšuje náchylnost k přetočení hlavou dolu během pádu
 • Lezete těžkou ferratu a opravdu reálně vám hrozí pád
 • Jste po úrazu páteře nebo třeba těhotná ferratistka
základní výstroj na ferraty - helma, sedák, prsák, ferratová brzda, rukavice
Helma, sedák, prsák, ferratová brzda, rukavice - základní výstroj na ferraty

Jak do prsáku

Na oblečení prsního úvazku, nebo taky hrudního úvazku, opět není nic složitého. Do prsáku se „leze podobně jako do batohu“, tak abyste měli navazovací oka na hrudníku, nad prsy, cca 5 cm od sebe. Důležité je pohlídat si jen to, aby vám nastavovací spony popruhů vyšly na hrudník a neměli jste je v podpaží. Tam by vás brzy začaly tlačit. 

Správné spojení sedáku s prsákem

K provázání sedacího úvazku s prsním je zapotřebí plochý popruh s minimální pevností 15kN a délkou 1,5 metru (dlouhánům se může hodit i delší, lze zakoupit v metráži na Rock Point prodejně). Hodí se i velmi jednoduchá znalost vázání vůdcovského uzle*.

 1. Popruh protáhněte centrálním okem sedáku na půl, hezky si ho srovnejte, ať není překroucený.
 2. Následně udělejte na popruhu vůdcovský uzel ve zhruba dvoutřetinové vzdálenosti mezi sedákem a prsákem (v těžišti -  přibližně v místě spojení žeber nad pupkem).
 3. Dále protáhněte volné konce popruhu navazovacími oky prsáku (každý zvlášť, ve směru zevnitř ven) a opět zakončete vůdcovským uzlem.

Před dotažením celého řetězce druhým uzlem je dobré se mírně předklonit, tím se vám celé provázání sedáku s prsákem pěkně zatáhne. 

Nezbytné je dodržení minimálně 10 cm dlouhé délky volných konců popruhu, která vám vychází z horního vůdcáku. V případě, že vám konce vyjdou kratší, reálně hrozí jeho rozvolnění v případě zatížení pádem. 

Před dotažením druhého uzle je dobré se mírně předklonit pro správný dotah celého provázání
Před dotažením druhého uzle je dobré se mírně předklonit pro správný dotah celého provázání

Jak připojit ferratový set

Ferratových jistících setů je na trhu celá řada. Bez ohledu na cenu ale všechny splňují stejnou normu (EN 958,2017) a při správném použití jsou všechny stejně bezpečné. Zcela zásadní je především jeho správné připevnění k sedáku nebo kombinovanému úvazu (sedák + prsák).

 • Pokud lezete pouze v sedacím úvazku, je to hračka. Ferratový set protáhnete pomocí liščí smyčky* kolem centrálního navazovací oka.
 • Při použití prsního úvazku se ferratový set váže opět pomocí „liščáku“, tentokrát ale okolo prvního vůdcovského uzle (v těžišti) na plochém popruhu, kterým jste spojovali sedák s prsákem (a vytvořili si tak kombinovaný úvaz).
Správné připojení ferratového setu liščí smyčkou k úvazku bez použití prsáku
Správné připojení ferratového setu liščí smyčkou kolem vůdcovského uzle

Nezapomeňte na odsedku

Důležitou součástí základní ferratové výbavy je i odsedka. Zvlášť na těžších ferratách nebo ferratách, kde je před vámi větší „provoz“, vám velmi usnadní život. A není nutné s sebou nosit extra smyčku s karabinou, která se vám akorát neustále plete na sedáku. 

Tipy a triky, když není odsedka

 1. Málokdo totiž ví, že si můžete odsednout rovnou do ferratového jistícího setu a rychle a jednoduše si tak na ferratě odpočinout. Při statickém zatížení se totiž tlumič neaktivuje. Ale při sednutí přímo do ferraťáku se elastické popruhy od karabin natáhnou, nedosáhnete na jistící lano a horko těžko se vám pak k němu vrací zpět.
 2. Komfortnější je si odsednutí zkrátit pomocí karabiny, kterou si jednoduše procvaknete do oka, které vychází z tlumiče a na moderních ferratových setech je právě k tomu určené. Tlumič se vám tím zkrátí a rázem je vaše odsednutí mnohem pohodlnější. K odsednutí je dobré použít karabinu s velkou světlostí (plošší), kterou snadno zacvaknete i do tlustějšího jistícího lana. Než ale začnete zvovu lézt, nezapomeňte zkracovací karabinu z ocelového lana vycvaknout.
Odsednutí do ferratové brzdy - počítejte s tím, že se dostanete až 2+ m od lana
Odsednutí do ferratové brzdy - počítejte s tím, že se dostanete až 2+ m od lana
Odsednutí s využitím karabiny ke zkrácení ferratové brzdy
Pohodlnější odsednutí s využitím karabiny ke zkrácení ferratové brzdy

Ferratové rukavice, nezbytná součást výbavy

Důvodů pro použití ferratových rukavic je hned několik: 

 • Ocelové lano bývá občas roztřepené a hrozí poranění rukou
 • V horách často bývá chladno
 • Při šplhání po laně máte v rukavicích mnohem větší tření a lezete s menším úsilím
 • Rukavice chrání dlaně a bříška prstů před puchýři nebo jiným poraněním
Rukavice jsou nezbytnou výbavou při ferratách, chrání dlaně před odřeninami i spálením od lana a navíc v nich máte na laně mnohem větší tření a lezete tak s menším úsilím
Rukavice jsou nezbytnou výbavou při ferratách, chrání dlaně před odřeninami i spálením od lana a navíc v nich máte na laně mnohem větší tření a lezete tak s menším úsilím

Pokud jste ve světě lezení via ferrat nováčkem, doporučujeme pořídit si ferratové rukavice z jemné kůže (nebo jiného syntetického materiálu) s krátkými prsty. Budete mít mnohem lepší cit pro manipulaci s ferratovým setem a jiným vybavením i během samotného lezení. Naopak celoprstové rukavice vám na úkor lepší manipulace s karabinami chrání kůži na bříškách prstů.

V případě, že speciální ferratové rukavice zatím nemáte, lze použít třeba běžné cyklo nebo pracovní rukavice. Berte ale v potaz to, že ty cyklo nejsou uzpůsobeny na hrubý povrch lana a pracovní zase nebudou tak pohodlné při úchopu karabin a jejich manipulaci.

Naším tipem, který dobře kombinuje dobrou zručnost během lezení a zároveň vám chrání prsty, jsou rukavice EDELRID WORK GLOVE CLOSE II, které mají otevřené pouze palec a ukazováček.

Ferratová výbava ale samozřejmě není jen o helmě, ferratovém setu, sedáku nebo rukavicích. Dobré je mít i vhodnou obuv a oblečení, lezecký batoh a v něm další nezbytné vybavení (outdoorovou lékárničku, čelovku atd.) a další. 

Ferratovou výbavu si zapůjčíte v Rock Point půjčovnách

Vyrážíte na ferraty poprvé? Chcete si vybavení vyzkoušet, než si zakoupíte své vlastní? Nebo zkrátka vyrážíte na ferraty jednou za čas? Využijte Rock Point půjčoven. Půjčujeme kompletní certifikovanou výstroj a specialista z půjčovny vás zaškolí, jak vybavení používat.

Foto a video: Jakub Cejpek


* Liščí smyčka: jednoduchý uzel, který se při zatížení konců lan utahuje a naopak. Čím více tedy konce lan zatížíme, tím pevněji uzel drží. Používá se mimojiné i na připevnění hamaky ke stromu apod. Velmi snadno se opět rozvazuje.

krok 1
krok 2
krok 1
krok 4

* Vůdcovský uzel: Je rychlá a snadná pomoc pro vytvoření smyčky. Při zatížení se samovolně nestahuje jako „liščák“, proto se používá zejména pro vytvoření pevné smyčky pro jistící prostředky nebo připojování materiálu na lano. Při silném zatížení se špatně rozvazuje.

krok 1
krok 2
krok 3
krok 4

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.