KEEN DAYS
Extra sleva 10 %

Lýkijská stezka: Zažijete pocit absolutní svobody a digitální detox
10. 6. 2025
Na květnový přechod jsem vyrazila sama, jako sólo cestovatelka, beze strachu, neboť se sólo přechody mám již své zkušenosti. Těšila jsem se především na ten vzácný pocit absolutní svobody a na týdenní digitální detox, který při všech těch našich každodenních povinnostech nelze jinak dosáhnout, než prostě někam utéct. A Lýkijská stezka, v překvapivě velmi přátelském Turecku, se mi k tomu přímo sama nabídla.
Turecká Lýkijská stezka = Lycian Way = Likya Yolu
Lýkijská stezka je značená dálková turistická stezka s délkou 520 km, kterou natrasovala v devadesátých letech Britka Kate Clow a prochází územím antické Lýkie.
Dokonalým způsobem kombinuje překrásnou, barevnou, pestrou přírodu, hory, pobřeží, útesy, pláže a všelijaké antické památky, zbytky staveb, divadel, vykopávky, sarkofágy a jiné artefakty, o které cestou zakopnete, i když nechcete.
Eva Vávrová, Rock Point

Náročnější než portugalský Fisherman Trail díky převýšení
Celá stezka zhruba kopíruje pobřeží mezi městy Fethiye a Antalye, místy zachází do vnitrozemí, čím východněji, tím stoupáte výš do hor. Ze stezky je možno si doslova jen odskočit na nejvyšší vrchol Tahtali Dagi, tzv. Lýkijský Olymp, který dosahuje 2 366 m n. m.
Pro milovníky historie se postupně nabízí mnoho blízkých odboček, které lze prošmejdit zcela volně, bez novodobých zákazů a omezení. Nicméně i když tato stezka vede podél pobřeží, je v porovnání např. s portugalským Fisherman Trailem již náročnější a převýšení je vyšší, než by si člověk představoval.

Lýkijská stezka
520 km
15 000 m
cca 3 týdny
Ideální doba:
duben/květen nebo září/říjen
- v létě pozor na teploty stoupající až ke 40 stupňům
- v zimě také můžete, s adekvátní výbavou a počítejte, že restaurace na trase budou většinou zavřené
Zdroje vody: jsou přiměřeně rozptýlené
Organizace dálkového treku
- Letenka Pegasus koupená 5 měsíců předem Praha – Antalya a zpět (nabízí se ještě možnost kombinace s městem Dalaman)
- Doporučuji hned na letišti vyměnit turecké liry (1TRY = 0,56 CZK, 1€ = 42 TRY ke květnu 2025)
- e-Sim koupena přes Revolut, asi nejjednodušší, 170 CZK/3GB – bohatě stačilo (mapy jsem měla stažené offline předem)
- Tramvají T1A z letiště přejezd rovnou na autobusové nádraží Otogar, hned odtud busem do Fethiye, jízdenka koupená na místě (možné zaplatit i v €), jízda 4 hodiny, noc v hostelu objednaná přes Booking cestou z busu
- A JSTE NA STARTU
3 nejhezčí etapy Lýkijské stezky
Vzhledem k času jsem si ze stezky vybrala z mého pohledu 3 nejhezčí úseky. Zajímala mě především příroda a výhledy, pohoda a relax. Antické památky jsem měla jen okrajově.
124 km
5 000 m
5 dní na trase (první květnový týden)
1. ETAPA: Fethiye – Karadere (67 km, 3 dny)
2. ETAPA: Kas – Kaleucagiz (33 km, 1 den)
3. ETAPA: Ulupinar – Tekirova (24 km, 1 den)
Přesuny: mezi jednotlivými etapami jsem se většinou bez problémů přesouvala lokálními autobusy, ale i stopem
Jak se na Lýkijské stezce dorozumíte?
Velmi, ale opravdu velmi přátelští lidé, kteří se většinou sami aktivně dotazovali, zda nepotřebuji s něčím pomoci. Vystačíte si zde s angličtinou. Pro starší ročníky doporučuji oprášit znalosti ruštiny, neboť těchto cizinců je tam většina. Turci plynně ovládají oboje.
Pokud se ale budete chtít pobavit i s místními lidmi, což oni s vámi chtějí, tak pak nejjednodušší je použít Google překladač; fungovalo to dokonale a byla u toho docela i sranda.

Značení stezky
Značení na trailu bylo za mě dostačující, červenobílé, červené nebo bílé šmouhy po kamenech či kmenech stromů. Občas by se tedy hodilo ty barvičky trochu oživit, ale v kombinaci se staženou trasou bylo vše snadné.
Bohužel je ale stezka sem tam vybagrovaná, a tak se mi párkrát ztratila. Někde staví nový hotelový komplex, někde úzkou romantickou stezku využili pro vybudování nové silnice a propojují tak dvě sousední pobřežní vesnice. Ale vždycky jsem se zase zpátky našla….

Příjemné putování ve stínu borovic
Poměrně hodně úseků na Lýkijské stezce vedlo borovicovými háji, které poskytovaly, nám poutníkům, příjemný stín. To se hodí, protože v létě tu mohou teploty vyšplhat až na 40 °C.

Požadavky na zásoby jídla na Lýkijské stezce
Každý den se prochází minimálně jednou větší osadou, kde lze jídlo dokoupit či se alespoň najíst. A jídlo v restauracích je skvělé, převážně připravované z místních surovin. Jen pozor! Na začátku května jsou většinou sice již restaurace otevřené, ale ještě ne všechny. Oficiální letní sezóna začíná až od června.


Požadavky na zásoby vody na Lýkijské stezce
Co se zdrojů vody týče, tak je to taková všehochuť. Občas koupíte, občas je někde pítko, a když je úplně nejhůř, tak v krajině jsou různě poschovávané cisterny/nádrže na vodu. Tu jsem ale raději nezkoušela ani s filtrem.

Možnosti přespání v přírodě
Výhodou na Lýkijské stezce je, že se smí skoro všude volně kempovat nadivoko. Na mapy.cz jsou místa označená a většina z nich je přímo luxusní, rovinka s výhledem a často i s ohništěm. Million Stars Hotels. Zakázané stanování je jen na některých plážích, ale i tam jsem stany viděla.

Co jsem s sebou na treku měla?
- Batoh Ospray Eja 48
- Letní spacák Sir Joseph 290
- Karimatka
- Jednoplášťový stan
- Funkční tričko Ortovox, tričko Rafiki, kraťasy Hannah, šaty Warmpeace, tenkou mikinu Hannah, větrovku Ortovox, ponožky Smartwool
- Boty Altra Lone Peak
- Žabky Teva
- Hůlky Fizzan Compact 4
- Minipláštěnka
- Hygiena, lékárnička
- Powerbanka
- Staženou offline mapu

Co jsem měla s sebou a vůbec nevyužila?
Jak už to na delších trecích bývá, jsou kousky, které zpětným pohledem nesete zbytečně. I já měla pár nakonec nepotřebných kousků: teplou mikinu, plavky, filtr na vodu, kompletní vaření + instantní jídla, hůlku (ta druhá byla nutná na postavení stanu), čelovku.

Tipy na závěr aneb co bych příště udělala jinak:
- 5 dní je málo, chce to alespoň 8 dní na trase
- Více prozkoumat a prochodit 3. etapu, tam jsem nestihla vše, co bych ráda
- Na Antalyi si stačí vyhradit pozdní odpoledne či podvečer. Lepší je zůstat ještě na treku, než pak dlouze brouzdat městem
- Vzít si s sebou nějaký mini dárek pro příležitostná milá setkání s místními
Zajímavosti, které jsou na Lýkijské stezce k vidění a rozhodně stojí za pozastavení
Chiméry poblíž Cirali
Tzv. oblast ohňů. Jedná se o přírodní vývěry zemního plynu z puklin mezi kameny a pojmenování dostaly po mytologické příšeře Chiméře. Tyto ohně zde hoří nepřetržitě již několik tisíc let. Doporučuje se navštívit oblast večer, což se mi bohužel nepodařilo. I tak to byl úžasný pohled a zážitek.

Sarkofágy antické Lýkie
Sarkofágy, neboli skalní hrobky či rakve jsou typickým poznávacím znamením pro oblast antické Lýkie, nazývané též turecké Tyrkysové pobřeží.
Křišťálově čístá voda a překrásné výhledy
V dáli za mnou vykukuje pláž s křišťálově čistou vodou a městečko Cirali s příjemnou hippie atmosférou. Pláž je dlouhá 3 km a je sevřená mezi hřebeny hor. Nádherný pohled, a takovéhle scenérie mě „pronásledovaly“ během celého putování.

Motýlí údolí
Motýlí údolí je jedno z nejhezčích míst na trase. Jen usednete na hraně útesu a kocháte se výhledem, přitom se necháte ovívat přímořským větříkem. Za mě je toto nejlepší místo na pozorování západu Slunce.

Překrásné olivové sady
Miluji olivovníky. A zde na Lykijské stezce procházíte úseky s překrásnými olivovými sady a háji a občas se vám do cesty postaví strom tak impozantní, plný energie, že jej prostě musíte jít pozdravit a obejmout.

Květen, měsíc prázdných pláží
Většinu pláží na treku Lýkijské stezky jsem měla jen sama pro sebe, plavky tady byly zcela zbytečné, a tak koupačku „na Evu“ jsem si užívala každý den minimálně jednou.

Inspirativní foto
Čtěte také