Sleva až 50 %
Obujte se do léta
Jak správně pečovat o outdoorové boty
16.3.2018
Když máte osvědčené „rozšlápnuté“ boty, stojí za to o ně pečovat, aby vám věrně sloužily co nejdéle. Máme pro vás pár tipů, jak na to.
Boty používané při outdoorových aktivitách jsou velmi namáhanou součástí výbavy. Musí se vyrovnat s různým povrchem terénu (kameny), vrtochy počasí (louže, mokrá tráva) i hmotností, kterou je uživatel zatěžuje, zvlášť když nese velký batoh. Přitom musí zevnitř poskytnout nohám maximální pohodlí. Když máte osvědčené „rozšlápnuté“ boty, stojí za to o ně pečovat, aby vám věrně sloužily co nejdéle. Tady je pár tipů, jak na to….
Jak zbavit boty nečistot
Nečistoty snižují prodyšnost bot a omezují efektivní nanesení impregnace. Způsob, jak vyčistit boty, příliš nezávisí na materiálu svršku, ať už jde o boty z broušené kůže, hladké usně nebo s textilními panely.
Zašpiněné boty většinou očistěte nahrubo - nejprve za sucha jemným kartáčkem a případně ještě vlhkým hadříkem nebo houbičkou namočenou ve vlažné vodě nebo v mýdlovém roztoku, nicméně s vodou to nepřehánějte. Pro efektivnější čištění lze samozřejmě zakoupit různé pěny nebo šampóny. Po očištění je potřeba boty vysušit a jsou připravené k nanesení impregnace.
Sušení obuvi provádějte při pokojové teplotě, ne v blízkosti intenzivních tepelných zdrojů. Sušení „na prudko“ způsobuje tvrdnutí kůže a její následné praskání.
Videonávod čištění bot
Impregnace na boty proti vlhkosti
Impregnace je základní způsob ošetření svršku bot. Jejím cílem je zabránit pronikání vlhkosti do obuvi. Případná vlhkost nasáknutá ve svršku bot snižuje jejich tepelnou izolaci. Účelem impregnace je rovněž zabránit ulpívání nečistot na povrchu bot a díky povrchovému napětí naimpregnované vrstvičky eliminovat vnikání špíny do materiálu bot. Kvalitní impregnace nesnižuje prodyšnost bot, pravidelně impregnovaná obuv se vám odmění delší životností.
Vosky
Přírodní včelí vosk s přísadou parafínu je ideální pro impregnaci broušené kůže (nubuk) i hladké usně. Počítejte s tím, že přípravky na bázi vosků většinou mění původní vzhled obuvi, hlavně u světlejších odstínů. Boty se po aplikaci více lesknou a jsou o něco tmavší.
Boty před nanesením vosků není potřeba předehřívat, jak se dříve doporučovalo. Vosk natírejte za studena, protože současné vosky už obsahují rozpouštědla, které zvyšují účinnost aplikace vosku do kůže.

Impregnační spreje
Současné kapalné impregnace ve spreji jsou univerzální. Hodí se pro ošetření různých druhů kůže i textilní obuvi, ať už s membránou nebo bez. Impregnace i na goretexovou obuv neulpívají na membráně a nesnižují tak její prodyšnost.
Nano sprej na boty
Impregnace pomocí nanotechnologií spočívá v úpravě povrchu boty. Voda ani nečistoty na povrchu neulpívají. Nano impregnace mají krátkodobou životnost, vrstvičku nanesenou na povrch je potřeba obnovovat, obvykle po týdnu používání.

Jak se starat o kožené boty
Ztvrdlá kůže může časem praskat a také poškodit švy. Aby svrchní materiál bot neztrácel vláčnost a pružnost, je potřeba kůži vyživovat. To spočívá v doplňování přírodních látek, které se opotřebením a vysycháním svršku bot z kůže ztrácejí. Pro výživu kůže se hodí speciální pasty a vosky.
Na obuv pro turisty a horolezce nepoužívejte běžné krémy na boty. Obsahují totiž tuky, které kůži příliš změkčují a tím se snižuje její tvarová stálost, odolnost proti mechanickému poškození i hydrofobní úprava kůže.
7 základních pravidel, díky kterým prodloužíte životnost bot
- Používejte boty na aktivity, na které jsou určeny.
- Špinavé boty vždy očistěte.
- Obuv pravidelně impregnujte vhodným přípravkem.
- Provlhlé boty vysušte.
- Boty nechávejte vyvětrat.
- Boty neperte v pračce ani neumývejte ručně roztokem běžného pracího prášku.
- Při obouvání používejte lžíci, pokud ji máte po ruce
Čtěte také