26. 5. 2017
Vánoční tipy
Inspirujte se
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
10. 4. 2017
Tisícovka kilometrů zasněženým Finskem dosud odolávala všem pokusům. Mrazivou pustinu Laponska překonala až členka našeho Rock Point týmu se svým přítelem Adamem Záviškou!
Dobrodružnou výzvu Lapland Extreme Challenge za finským polárním kruhem pokořil až český pár. Markéta „Peggy” Marvanová (21) a její přítel Adam Záviška (23) dorazili jako první v historii závodu do cíle. V pátek 17. 3. 2017 ve 22 hodin. Na trati strávili 27 dní a 13 hodin.
Přes 200 km šli úplně volným terénem a přibližně dalších 200 bylo také hodně náročných, sice po cestách, ale nepoužívaných, zapadaných sněhem. První týdny teploty klesaly až k -35 °C, paradoxně horší ale bylo pozdější oteplování. „Párkrát jsme zmokli, což v zimě není vůbec příjemné, naopak to může být se špatně zvoleným vybavením i velmi nebezpečné”, vysvětluje Peggy. Plusové teploty způsobily komplikace při přechodu řek a potoků.
Závod nemá pevně danou trasu, je dáno jen 40 průchozích bodů, víceméně v kruhu. Start je v Rovaniemi, na polárním kruhu, dále se jde asi 500 km na sever k jezeru Inari a jinudy pak zpět. Závodníci si přesnou trasu určují sami. „Přibližně na polovinu bodů nevedla žádná cesta - byly umístěny uprostřed lesa, mokřadů, jezer, či na místech, kde i v létě běhají jen sobi a vlci. Někudy člověk neprošel už pár let”, konstatuje Peggy. Rovněž vybavení si mohou sportovci zvolit libovolné, jen se musí pohybovat vlastními silami a o vše se postarat sami.
Na start se 18. února mimo Adama a Peggy postavili další tři vyzyvatelé: Antonio de la Rosa (ESP), Fabio Pasini (ITA) a Petr Klos (CZE). Všichni tito zkušení sportovci však museli z technických nebo zdravotních důvodů (např. i omrzliny 3. stupně) opustit trať ještě před 12. bodem. „Nejtěžší na celé výzvě bylo, že jsme zůstali sami na všechna místa, kde nebyly cesty. Všechny tyhle úseky jsme prošlapávali jen ve dvou,” popisuje Adam
Peggy s Adamem se o tento závod pokusili již loni, a to na sněžných kolech. Počasí je nepustilo dál než do třetiny trasy, i tak ale překonali tehdejší rekord. „Během jednoho týdne nasněžilo 80 cm, což nám doslova uzamklo další postup”, vysvětluje Peggy. „Letos jsme se vrátili s novou strategií. Namísto snowbiku jsme si vzali speciální lyže a sáně koncipované tak, aby byl možný postup volným terénem”.
„Nikdo předtím neprošel celou trasu najednou. Já jsem ji navrhoval po částech, některé v létě a některé v zimě, celkem dva roky”, uvádí Àlex S. Casanovas, organizátor Lapland Extreme Challenge. „A teď tady máme Markétu a Adama, silné ve svalech, silné v mysli. Mají veliké zkušenosti, i když jsou tak mladí, a ukázali nám, jak zvládnout tento terén. Zvolili malé a lehké sáně a široké lyže (splitboard se stoupacími pásy). Po všech těch letech bez nikoho, kdo by závod dokončil, už Lapland Extreme Challenge nikdy nebude, co dřív. Ode dneška má závod dvě jména, Markéta Marvanová a Adam Záviška. Navěky první borci, kdo závod dokončili.
Nejmladší česká pokořitelka americké Great Divide Tour (4418 km) a skotského Highland Trial (890 km) se snaží vším, co dělá, hledat cestu k přírodě a ukazovat lidem, že sport je úžasný bonus do života. Svou činností přispívá na dobročinné projekty. Americkým závodem pomohla získat finance na speciální elektrické dvojkolo pro dívenku Dáju, trpící postupným ochabováním svalstva. O rok později s Adamem při závodě ve Skotsku podpořili vybudování bezplatné půjčovny speciálních kol pro postižené děti. Aktuálně se Peggy zaměřuje na motivaci lidí ke sportu a obnovení skutečných hodnot, v plánu je i stavba přírodního víceúčelového hřiště pro děti i dospělé. Podpořit Peggy a její cíle můžete zakoupením její knihy Cesta za štěstím, kde se dozvíte, jak za tři týdny projela Amerikou ze severu na jih, přespávala sama v lese i na veřejných záchodcích a přežila i setkání s medvědem. Více na www.marvanova.cz.
Čtěte také
26. 5. 2017
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %