20. 3. 2025
Nové kolekce
Nové zážitky
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777
(Po–Pá 8:00–16:30)
4. 5. 2020
Poradíme vám s výběrem bundy na běhání. Že ji nebudete potřebovat? Omyl. Přečtěte si proč je důležitá a na co se při výběru zaměřit.
Každý kdo s během začne, velmi brzy pozná, že nutnou součástí běžeckého šatníku je bezpodmínečně běžecká bunda. I když se naučíme správně vrstvit, nepomůže nám to ochránit tělo před nepřízní počasí. Běžecká bunda má plnit zejména funkci ochrannou. Chránit by nás tedy měla před promoknutím v dešti a před prochladnutím při větrném počasí.
Chráníme tak zejména ledviny, krk a další části těla, které jsou náchylné na prochladnutí. Jelikož je běh vysoce aerobní aktivita, vyžadujeme od běžecké bundy jiné vlastnosti než od běžné turistické, protože v té bychom se během chvíle „zapařili“. Běžecká bunda je konstruována tak, aby byla prodyšná, větruodolná a částečně voděodolná (vodoodpudivá) nebo zcela nepromokavá.
Důležité je, nejprve si odpovědět na otázky: KDE a JAK DALEKO běhám? Jiné požadavky na sportovní bundu budou mít víkendoví běžci a jiné zase ultramaratonoví dálkaři. Pojďme si říci, co by měla splňovat každá běžecká bunda.
Stačí bunda voděodolná nebo musí být přímo nepromokavá? Je třeba vědět, že čím vyšší má bunda parametry nepromokavosti, tím horší bude mít parametry prodyšnosti. Jednoduše řečeno, materiál nemusí stíhat „prodýchat“ ven vodní páry, které vypotíte a ty zkondenzují na vnitřní straně bundy. Budete sice perfektně chráněni před deštěm, ale budete se koupat ve vlastním potu.
Pokud tedy běháte pro radost pouze v parku kousek od domova, pak si hned nemusíte pořizovat membránovou bundu s vysokými hodnotami nepromokavosti, protože většinou v dešti ani ven nevyběhnete.
Naopak, pro ultratrailové běžce v horách je zase taková nepromokavá běžecká bunda nezbytností a jedinou ochranou v terénu. Dálkaři běhající v horách, „mimo civilizaci“, mají dost často bundy dvě. Jednu maximálně prodyšnou, sbalitelnou a ultralehkou a druhou nepromokavou, kterou si nesou v batohu. Nepromokavá bunda je běžnou součástí povinné výbavy na dlouhých, horských závodech.
Nejširší nabídka dámských i pánských běžeckých bund je zaměřena na větruodolnost. Ty nejlepší mají stoprocentní odolnost proti proniknutí větru k tělu, ale za takové zaplatíte i několik tisíc. Pokud však běháte od jara do podzimu, určitě se hodí do takové bundy investovat více peněz.
Kvalitní běžecké bundy od osvědčených výrobců budou mít kromě špičkových materiálů i perfektně propracovaný střih a dalších vychytávky. Dívejte se při nákupu také na to, zda je zadní díl bundy delší (lépe chrání ledviny) a zda se dá regulovat obvod spodního lemu bundy.
V nabídce narazíte také na „hybridy“ z několika materiálů, kdy větruodolné budou jen některé panely – horní část zad, ramena, hruď a ty vymakanější budou mít i větruodolný pruh přes ledviny. Ostatní části mohou být např. ze strečového materiálu. Taková bunda skvěle ochrání před větrem a díky strečovým nebo síťovaným panelům bude velmi dobře prodyšná a umožňující maximální svobodu pohybu. Jen je třeba počítat s menší odolností před deštěm.
Zejména závodníci a milovníci rychlosti budou klást důležitost na váhu sportovní bundy, protože se nebudou chtít tahat s nadbytečnou zátěží. Nejlehčí běžecké bundy váží do deseti deka. Bundy jsou sbalitelné do kapsy a na sobě je ani necítíte.
Chcete-li tedy (pro jistotu) do batohu nepromokavou běžeckou bundu, dívejte se na váhu. Vybírat můžete např. z materiálů jako je PertexShield nebo z nejlehčí varianty Gore-Texu, která se jmenuje Active. Tato membrána je nepromokavá a zachovává si obrovskou prodyšnost. Pozor ale na mechanickou odolnost materiálu, ne všechny bundy jsou vhodné pod batoh, jeho popruhy mohou poškodit látku tak, že ztratí vodonepropustnost.
Nepromokavé bundy mají vyšší váhu nejen díky tomu, že na vrchním materiálu je nalaminovaná nepromokavá membrána, ale také každý šev je podlepený a díky tomu tak naskakují další deka na váze.
Zaměřte se také na detaily. Učiní váš zážitek z běhu mnohem příjemnějším. Na co se konkrétně zaměřit?
Není nutné na zimu s během přestávat. Pokud nejsou mrazy dvacet stupnů pod nulou, tak nám pravidelné běhání nejen udrží fyzičku a nevypadnete z tréninku, ale postupně své tělo otužíme. Jen je třeba své dámské či pánské letní sportovní bundy vyměnit za ty, které budou dobře izolovat a ochrání před chladem.
V zimním období se perfektně osvědčil Polartec Alpha. Při nízké gramáži dokáže perfektně izolovat a díky vodoodpudivým panelům ochránit před padajícím sněhem, větrem nebo mírným deštíkem. Polartec Alpha funguje na principu aktivní izolace, tedy čím intenzivnější je aktivita, tím lépe materiál funguje a odvádí vlhkost. Se základní vrstvou termoprádla vytvoří perfektní duo pro běžecké tréninky a aktivní pohyb v zimě a chladném počasí.
I holky, které jsou zimomřivější a neběhají na rychlost, spíš jen pro radost z pohybu, si navrství dvě základní vrstvy (krátký/dlouhý rukáv), dámskou běžeckou bundu z PolartecAlpha a můžou si užít prima zimní běh.
Co je lepší? Zdá se, že co běžec, to názor. Někdo upřednostňuje bundu, protože chce mít chráněná zejména ramena, což u vesty nemá. Někdo upřednostňuje vestu, protože chce mít naprostou svobodu pohybu rukou a přesto chráněná záda, krk a hruď před nepřízní počasí. Je tedy na každém běžci, v čem se lépe cítí.
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %