Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Co je to maglajz a k čemu se používá?

Magnesium – nezbytnost pro každého (horo)lezce

Víte, co je to maglajz a k čemu se používá? Zkušení lezci se jen pousmáli a těm ostatním to prozradí následující řádky. Ale abyste vy, zdatní horolezci a horolezkyně, nepřišli zkrátka, povíme vám také, kde byste ho rozhodně používat neměli.

Magnesium je latinsky hořčík, v lezení se však jako magnesium označuje sloučenina, jejíž vlastnosti omezují pocení rukou (pohlcuje pot) a jejich klouzání po chytech. To je možné, protože podporuje silnější tření mezi prsty a chyty.

Práškové magnézium

V minulosti se magnesium, zvané mezi lezci maglajz, používalo jen v podobě prášku. Později přišly na řadu další formy, například kostka, kterou si lezci potřeli dlaně. V současnosti je drcené práškové magnézium pro horo(lezce) spíše na ústupu, nicméně se stále používá. Dodává se v dobře uzavíratelných nádobách se šroubovací zátkou nebo ve spolehlivých sáčcích.

Magnesium v práškové formě

Magnéziové koule

S rozmachem umělých stěn bylo nutné omezit prašnost uvnitř uzavřených, často obtížně větratelných tělocvičen. Na řadu tak přišlo magnézium, uzavřené v koulích. Magnézium má speciální konzistenci a je uzavřené v tkanině s jemnou strukturou. Díky tomu se výrazně omezila prašnost. Firma Ocún vyladila tzv. „chalk ball“ do té míry, že stačí zmáčknout kouli v pytlíku a dojde k optimálnímu dávkování mága do lezcovy ruky.

magnesium Ocún LIQUID chalk 100ml magnesium Singing Rock Magnum koule REFILL 35g magnesium Rafiki Mg Sack 250g magnesium Wild Country Pure Chalk Block 58g
tekutá forma mag koule práškové mag kostka

 

Tekuté magnézium

Následně přišlo tekuté magnézium, které se hodí pro lezení na umělé stěně i venku na skalách. Kromě toho, že nepráší, účinkuje zhruba dvakrát déle než práškové magnézium a navíc minimalizuje neestetické „zabělení“ skály. Na ruce se aplikuje buď samostatně, nebo se kombinuje s magnéziem drceným – zvyšuje se životnost jeho účinku.

Magnesium v tekuté podobě využívané hlavně na vnitřní lezecké stěny

Na pískovci bez maglajzu

Používání magnézia je předmětem nekonečných, často vyhrocených diskusí a sporů jeho zastánců i odpůrců. Pravdou je, že na pískovcích je jeho používání zakázáno.

Pytlík na magnézium

Součást vybavení každého lezce – maglajzák na šňůrce kolem pasu, může být pro někoho „módním doplňkem“. Zásadní je spolehlivé zavírání maglajzpytlíku stahovací šňůrkou pro bezpečné uzavření prašného obsahu. Vnitřní materiál tvoří obvykle fleece. Některé pytlíky na mágo mají i poutka na kartáčky, potřebné k čištění chytů.

Zvolte si magnézium, které vás podrží ve stěně, a nezapomeňte, že pytlík na magnézium se nekupuje, ale dostává – ideální tip na dárek!

lezení venku

Text: Michal Bulička
Foto: Rafiki

Další outdoorové čtení

Jaký přípravek zvolit na technický materiál a v čem a jak vyprat oblečení z peří, merino vlny...

Zásady bezpečnosti na ferratách a plánování ferratové túry...

Vyznáte se v teplotním rozdělení spacích pytlů? Hannah je testuje v laboratořích a jejich dělení...