Co všechno byste měli mít v outdoorové kuchyni?

Při pobytu v přírodě jednomu vyhládne, proto byste kromě jiného měli s sebou mít sadu kempingového nádobí. Pojďte se seznámit s možnostmi, jak si vybavit kuchyni, než ji vložíte do batohu nebo kufru auta a vyrazíte na pobyt do přírody.

Klasické hrnce

V současnosti jasně převládají soupravy nádobí z tvrzených slitin hliníku s eloxovou povrchovou úpravou. Jsou velmi lehké, dostatečně pevné a díky eloxu nedochází ke kontaktu potravin s hliníkem. Milovníky nerezové oceli uspokojí sety od MSR nebo Tatonky.

Výměník tepla na dně hrnce minimalizuje tepelné ztráty, zkracuje dobu vaření a šetří palivo z vařiče. Jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena hrnce s výměníkem.

Skládací a silikonové nádobí

Před pár lety začala firma Sea to Summit dodávat skládací silikonové nádobí. Ano, i v hrnci se silikonovými stěnami se dá vařit. Má totiž hliníkové dno. Servírovat jídlo a pití můžete do skládacích misek, talířů a hrnků různých barev a velikostí.

K turistickému nádobí patří i plastové kempingové příbory. Nabídka je velmi široká.

Milovníci lehkých recyklovaných plastů asi znají pestrobarevné misky, krabičky a příbory švédské značky Light My Fire.

Stohovatelné plastové nádobí bez škodlivých látek

Sady kempingového nádobí

Časy dvoudílného hliníkového ešusu se pomalu přesouvají do vzpomínek, i když stále mají svoje příznivce. Současné nádobí z tvrzeného hliníku má typicky dva větší hrnce, poklici, pánvičku, kleště, plastové „prkýnko“ na krájení nebo utěrku. Nerezové ešusy mají stále svoje příznivce, a to i přes jejich vyšší hmotnost.

Součástí některých setů jsou také plastové misky nebo příbory. Hrnce mívají pro orientaci na stěnách vylisované rysky s údajem o objemu. Vše dohromady do sebe hezky zapadá a obvykle se vkládá do stahovací síťky. Zdařilou sadou je GSI Pinnacle Dualist, která má vodotěsný obal využitelný také jako nádoba na vodu nebo improvizované umyvadlo.

 

Skládací kanystry

Bez vody nic neuvaříte a ne vždy je voda v blízkém dosahu. Pro její transport se hodí skládací kanystry. Tatonka nabízí objemy 10L (250 g) nebo 5L (140 g). Když cestujete nalehko, hodit se může skládací vědro, které váží 28 gramů a vejde se do kapsy (např. ULTRA-SIL FOLDING BUCKET 10L od  Sea to Summit).
 

Skládací kanystry na vodu vám při cestách, na chatách nebo v kempech ušetří spoustu místa skládací kanystry seženete v různých litrážích. Nejpoužívanější jsou 5-15 l.
Skládací sklenička na víno v plastovém provedení Skládací sklenička z plastu je k nerozeznání od skleněné.
ruční mlýnek na kávu GSI Java Mill Ruční mlýnek s nastavením hrubosti mletí kávy pro skutečné fajnšmekry.

Skládací hrnky a skleničky na víno

Neskladné nerezové hrnky střídají plasty. Pro toho, kdo má rád klasiku, potěší třeba léty prověřené hrnky od Tatonky s pohodlným madlem, ať už s víčkem nebo bez.

Boom zažívá skládací nádobí, třeba hrnek X-Cup nebo panák X-Shot od Sea to Summit. Kdo si potrpí na styl v každé situaci, může si pořídit skládací skleničky se stopkou. Milovníci červeného a bílého vína si nalévají do nerezových či plastových skleniček. Předtím ale vyšroubují stopku zevnitř sklenice a našroubují ji zvenku. I když sklenička není ze skla, ale z plastu, není to vůbec poznat.

Káva a čaj

Kdo je závislý na kávě, neobejde se bez ní ani na horách. Fajnšmekři, kteří si vozí kávu zrnkovou, ocení ruční mlýnek se skládací ručkou (GSI JavaMill).

Kdo se spokojí s mletou kávou, využije outdoorový, lehoulinký (11 g) překapávač Ultralight Java Drip.

A kdo chce mít kávičku připravenou rychle a bez zbytečných příprav, využijete outdoorové kávy Drip it. Je to kvalitní namletá káva zabalená do filtru. Stačí dát do hrnku, zalít horkou vodou a za dvě minuty máte připravenou skvělou kávu.
 

výběr z několika druhů výborné kávy Arabica - Drip it Vyberete si z pěti různých kávových Drip it filtrů
Stačí zalít horkou vodou a nechat kávu Drip it překapat Stačí zalít horkou vodou a nechat prokapávat dvě minuty
Po 2-4 minutách si vychutnáváte skvělou kávu Drip it Přípravíte rychle a snadno skvělou kávu kdekoliv


Milovníci čajové kultury budou svůj čaj o páté s radostí rozlévat z klasické kempingové konvice. Povedená je ultralehká (164 g) konvička GSI Halulite Tea Kettle.

Teď už víte, že i přírodě se dá díky kvalitnímu nádobí stravovat a popíjet velmi kulturně. Tak ať vám chutná!

Rock Point

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey