Jak vybírat cyklistickou bundu

Těšíte se na svůj první letošní výlet na kole a přemýšlíte, co vám ještě chybí ve výbavě? Máte doma ve skříni vhodnou bundu na kolo? Dopřejte si pohodlí a vyrazte za dalšími kilometry řádně vybaveni.

Na co cyklobundu?

Cyklovyjížďky trvají mnohdy několik hodin a na jaře nebo na podzim bývá teplota při startu mnohem vyšší, než při návratu za soumraku. Mít v záloze bundu se prostě hodí. Bunda chrání cyklistu před větrem, chladem a deštěm.

Jaká je správná bunda na kolo?

Především lehká a skladná. Takové jsou miniaturní větrovky, které se vejdou do kapsy cyklodresu, nebo do malé cyklotašky, vepnuté do rámu kola. Miniaturní větrovky mají do jisté míry schopnost tepelné izolace, ale rozhodně rychle promoknou.

Vysoké prodyšnosti se dosahuje hlavně síťovanými panely na zádech, čímž se pochopitelně snižuje schopnost cyklobundy uchovat tělesné teplo. Pokud je vám zima, chce to přidat další vrstvu.

 

bunda Gore Element GT AS Lady 016 bunda Craft VELO CONVERT JKT W bunda Haglöfs The Black Anorak Men bunda Ternua NEUTRINO JACKET M
Důležitá je dostatečná délka rukávů a zadního dílu Ideálním řešením je kapsa na zádech Nejlehčí varianty membr. bund  mají jen155 g Výrazná barva a rexlexní prvky jsou velkým plusem


Vlastnosti cyklistické bundy

Zásadní poznávací znaky cyklobundy vyplývají z posedu při jízdě. Tedy prodloužená záda, prodloužené rukávy a zvýšený límec, chránící krk. Neodmyslitelnou součástí bundy na kolo jsou reflexní prvky pro zvýšení bezpečnosti za snížené viditelnosti!

Softshell, fleece, vrstvení…

Pro většinu aktivit vhodná softshellová bunda se na kolo úplně nehodí, hlavně kvůli „necyklistickému“ střihu. Lepší je obléci v chladnějším počasí prodyšnou fleecovou (Thermolite, mikrofleece) nebo vlněnou mikinu (merino) a přes ni lehkou větrovku nebo vestu. Tu v případě deště vyměnit za nepromokavou bundu.

Nepromokavá bunda proti dešti

Při bikových jízdách v horském terénu, hlavně ve větší nadmořské výšce, se žádný biker neobejde bez nepromokavé, membránové bundy. Když nebude speciálně určená pro cyklistiku, může být o fous větší, lépe pak ochrání ruce a záda – nebude kratší.

Když víte, že vaši goretexovou bundu budete používat při cyklistice, ohlídejte si, že se do její kapuce pohodlně vejde přilba. Ovšem když je kapuce přes přilbu, tak jde do kapuce vítr, kapuci nafukuje a vytváří větší odpor.

Ale pozor, tady existují i další řešení. Buď bunda bez kapuce, což je velmi obvyklé řešení. Teď se nejčastěji vyrábí malé kapuce, které se dávají pod přilbu.

Kapsy

Některé bundy na kolo mohou mít kapsy na zádech, tak jako cyklodresy, aby se dalo pohodlně za jízdy pro něco sáhnout. Častějším řešením je široká kapsa na zádech na zip, krytá légou. Jiné bundy mají kapsy na zip na bocích.

kapsa na zádech na zip krytá légou
Kapsa na zip na zádech cyklistické bundy krytá légou proti protečení vody zipem.

Univerzální cyklobundy

Bundu na kolo lze využít i na kondiční běhání, běh na lyžích nebo jinou „potivou“ aktivitu.

Každému je asi jasné, že bundy na kolo jsou k dostání v dámské i pánské verzi, unisexu zvoní umíráček i u oblečení na cyklistiku.

Přejeme vám šťastnou volbu při výběru bundy na kolo.

správná výbava na kolo

 

Text: Michal Bulička
Foto: archiv Rock Point, Osprey

 

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey