Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat stan?

Plánujete nákup nového stanu? Na první pohled by se mohlo zdát, že jeho výběr není nic složitého. Pokud ale chcete, aby přesně vyhovoval vašim potřebám, měli byste si vše pořádně promyslet. Základem je stanovit si priority a ujasnit si, jak budete stan používat a přepravovat.

Důležité je také vědět, pro kolik osob stan potřebujete a zda chcete mít batohy v předsíňce, nebo raději v suchu uvnitř. Promyslete také, jestli je vám milejší dostatek prostoru, i když bude vykoupený táhnutím těžšího batohu. Na následujících řádcích najdete několik tipů, které vám výběr usnadní..

Co všechno by měl váš stan umět?

Aby bylo vaše nocování v přírodě pohodlné, měl by každý stan splňovat několik základních požadavků. Určitě by vás měl ochránit před nepřízní počasí, hlavně před deštěm. Nesmí do něj zatékat povrchem, švy ani podlážkou. Co se týče místa, měl by stan poskytnout tolik prostoru, aby se do něj pohodlně vešli všichni jeho obyvatelé i se svou bagáží, a vnitřní prostor by měl umožnit alespoň sednutí. Důležité je, aby jeho stavba byla jednoduchá tak, že stan ve větru, dešti a mrazu zvládne postavit jeden člověk bez cizí pomoci, a to i v rukavicích. Stan by měl dobře odvětrávat, být dobře ukotvitelný šňůrami a kolíky. Výhodou může být, pokud je stan samonosný, tedy přenosný v postaveném stavu. Dbejte také na to, aby neměl velké vodorovné plochy, na kterých se hromadí voda a sníh.

Co nejlehčí do batohu

Pokud plánujete nosit stan v batohu, měl by být co nejlehčí. Na skladování batohu a bot se hodí různé apsidy a předsíňky, ve kterých se často i vaří. Je fajn, když se dá stan rozdělit na tři balíčky - tropiko, vnitřní stan a nosné prvky, o které se můžete při nošení s ostatními podělit.

I na barvě záleží

Při výběru přemýšlejte i nad barvou. Pokud zvolíte stan světlé barvy, bude průsvitný a vy tak ušetříte trošku baterky a sluníčko vám ráno v prosvětleném stanu řekne dřív dobrý den. Pro ty, kteří umí spát jen v úplné tmě, doporučujeme stan s co nejtmavším tropikem.

Druhy stanů

Pro výběr stanu je rozhodující, jakým způsobem ho budete přepravovat. V případě, že na batohu nebo na nosiči kola, bude rozhodující nízká hmotnost. Naopak, pokud budete stan vozit autem, hraje důležitější roli to, jak prostorově komfortní stan pro daný počet nocležníků zvolit.

Tropka stanů jsou buď světlá (propustí více světla) nebo tmavá (dovnitř se dostane světla méně)

Lehké turistické stany pro 2–3 osoby

Jasná volba pro všechny batůžkáře, nesoucí si na zádech vše, co potřebují k životu. Většinou se hodí stany pro dvě osoby, maximálně pro tři. Nejlehčí stany tohoto typu lehce přesahují 2 kg, velmi solidním standardem jsou 2,5 kg a horní váhová hranice jsou 3 kg. Milovníci pojetí na lehko rádi sáhnou po stanech bez podlážky, pro které se používá anglický výraz tarp nebo tarptent. Lehkost je zde zaplacena menším pohodlím, ale hodně záleží i na typu podnebí, do kterého s tarpem cestujete.

Jaký stan vybrat pro 3 osoby - cestovatele nebo trekaře?

Nabízí se sáhnout po větší variantě stanu pro dva lidi. Obvykle má stejnou konstrukci, jen je o něco prostornější a těžší, počítejte proto s přírůstkem váhy zhruba o půl kila. Pro snazší odvod vlhkosti je vhodné volit dvouplášťový stan - lehoučký vnitřní stan a přes něj odolné tropiko. Takové stany nabízí mnohem více možností pro dostatečné odvětrání.

Důležité je zvolit správnou velikost

Stany pro cyklisty

Cykloturisté kladou důraz na sbalitelnost stanu do co nejmenšího balíčku, a proto používají cyklisté velmi často stan pro jednoho. Tvarem připomínají zvýšené „rakve“ a kromě spáče se do nich nic moc dalšího nevejde. Pokud ale cestujete s nosiči a brašnami, není problém stan pro dva naložit na kolo.

Rekreační stany, stany do kempu

V případě, že vozíte stan autem a použijete ho několikrát do roka, pak si vystačíte s typologicky podobnými stany jako batůžkáři. Rozsah velikosti je 2 až 4 nocležníci a prostoru je také o něco více. Stany, které si nepřepravujete vlastní silou, jsou o něco bytelnější, odolnější a počítejte s tím, že budou o kilo až dvě těžší, ale pokud vás není víc, dobře splní svůj účel.

Tyto stany jsou fajn pro vodácké putování nebo přespávání na festivalech.

Rodinné stany

Jak vybrat stan pro rodinu? Určitě platí, čím větší, tím lepší. Rodinný stan pro 4 osoby je obvyklá velikost, stejně jako stan pro 5 osob. Když půjdete s dětmi na přechod hor, musíte se vlézt do dvou malých lehkých stanů. Při autoturistice platí pravý opak. Když je venku krásně, ve stanu se jen přespává. Horší to je za deštivých dnů, kdy uvítáte větší výšku stanu a velkou předsíňku, ve které se dá vařit, jíst nebo třeba hrát Člověče, nezlob se! Oblíbené jsou i stany se dvěma ložnicemi, které odděluje právě společný prostor. Samozřejmě čím vyšší stan, tím příjemnější stanování pro rodiče. Podlážka v předsíňce je velmi praktickým bonusem.

Rodinný stan v přírodě

Text: Michal Bulička
Foto: Hannah, Cejpek Jakub

 

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...