Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak vybrat stan?

Vybírat stan není na první pohled nic složitého, ale někdy je složitější ujasnit si priority a způsob užívání stanu a zejména jeho přepravy. Důležité je i vědět, pro kolik osob stan potřebujete, zda batohy budou v předsíňce nebo raději v suchu uvnitř. Nebo je vám milejší dostatek prostoru, i když bude vykoupený táhnutím těžšího batohu? Tak tedy jaký koupit stan.

Co všechno by měl váš stan umět?

Chránit před nepřízní počasí, hlavně před deštěm. Nesmí do něj zatékat povrchem, švy ani podlážkou. Měli by se do něj vejít všichni jeho obyvatelé se svou bagáží a vnitřní prostor by měl umožnit alespoň sednutí. Jednoduchá by měla být jeho stavba. Ve větru, dešti a mrazu by ho měl bez cizí pomoci postavit jeden člověk a to i v rukavicích. Měl by dobře odvětrávat, být dobře ukotvitelný šňůrami a kolíky. Výhodou může být, pokud je stan samonosný, tedy přenosný v postaveném stavu. Neměl by mít velké vodorovné plochy, na kterých se hromadí voda a sníh.

Co nejlehčí do batohu

Když nosíte stan v batohu, měl by být co nejlehčí. Na skladování batohu a bot se hodí různé apsidy a předsíňky, ve kterých se často i vaří. Je fajn, když se dá stan rozdělit na tři balíčky - tropiko, vnitřní stan a nosné prvky, o které se můžete při nošení podělit. Stan světlé barvy bude průsvitný, ušetříte trošku baterky a sluníčko vám ráno v prosvětleném stanu řekne dřív dobrý den. Ti, kdo umí spát jen v úplné tmě, si raději pořídí stan s co nejtmavším tropikem. Vidíte, jaký musí být stan všeuměl.

Druhy stanů

Pro výběr stanu je rozhodující, jakým způsobem ho budete přepravovat. Když na batohu nebo na nosiči kola, bude rozhodující nízká hmotnost, naopak to je u stanů, které převážíte dopravními prostředky. Tam jde více o to, jak prostorově komfortní stan pro daný počet nocležníků zvolit.

Tropka stanů jsou buď světlá (propustí více světla) nebo tmavá (dovnitř se dostane světla méně)

Lehké turistické stany pro 2–3 osoby

Jasná volba pro všechny batůžkáře, nesoucí si na zádech vše, co potřebují k životu. Většinou se hodí stany pro dvě osoby, maximálně pro tři. Nejlehčí stany tohoto typu lehce přesahují 2 kg, velmi solidním standardem je 2,5 kg a horní váhová hranice jsou tři kila. Milovníci pojetí na lehko rádi sáhnou po stanech bez podlážky, pro které se používá anglický výraz tarp nebo tarptent. Lehkost je zde zaplacena nepohodlím, ovšem velice záleží na typu podnebí, do kterého s tarpem cestujete.

Jaký stan vybrat pro 3 osoby - cestovatele nebo trekaře?

Nabízí se sáhnout po větší variantě stanu pro dva lidi. Obvykle má stejnou konstrukci, je jen o něco prostornější a těžší, počítejte s přírůstkem váhy zhruba o půl kila. Pro snazší odvod vlhkosti je vhodné volit dvouplášťový stan. Lehoučký vnitřní stan a přes něj odolné tropiko. Takové stany mají mnohem více možností pro dostatečné odvětrání.

Důležité je zvolit správnou velikost

Stany pro cyklisty

Cykloturista klade důraz na sbalitelnost stanu do co nejmenšího balíčku, a proto používají cyklisté velmi často stan pro jednoho. Tvarem připomínají zvýšené „rakve“ a kromě spáče se toho do nich moc dalšího nevejde.

Když cestujete s nosiči a brašnami, není problém stan pro dva naložit na kolo.

Rekreační stany, stany do kempu

Když vozíte stan autem a použijete ho několikrát do roka, pak si vystačíte s typologicky podobnými stany jako batůžkáři. Rozsah velikosti je 2 až 4 nocležníci a prostoru je také o něco více. Stany, které si nepřepravujete vlastní silou, jsou o něco bytelnější, odolnější, počítejte, že budou o kilo až dvě těžší, ale pokud vás není víc, dobře splní svůj účel.

Tyto stany jsou fajn pro vodácké putování nebo přespávání na festivalech.

Rodinné stany

Jak vybrat stan pro rodinu? Určitě platí, čím větší, tím lepší. Rodinný stan pro 4 osoby je obvyklá velikost, stejně jako stan pro 5 osob. Když půjdete s dětmi na přechod hor, musíte se vlézt do dvou malých lehkých stanů. Při autoturistice platí pravý opak. Když je venku krásně, ve stanu se jen přespává. Horší to je za deštivých dnů, to uvítáte větší výšku stanu a velkou předsíňku, ve které se dá vařit, jíst nebo třeba hrát Člověče, nezlob se! Oblíbené jsou i stany se dvěma ložnicemi, které odděluje právě společný prostor. Samozřejmě čím vyšší stan, tím příjemnější stanování pro rodiče. Podlážka v předsíňce je velmi praktickým bonusem.

Rodinný stan v přírodě

Text: Michal Bulička
Foto: Hannah, Cejpek Jakub

 

Další outdoorové čtení

Jak se postarat o oblečení z vlny merina? Poradíme vám jak jej prát a sušit...
Jóga svaly uvolní a pomůže s jejich regenerací. Zařaďte ji po lyžování a uvidíte, že nebudete tak unavení. Jak na to?
Jaký přípravek zvolit na technický materiál a v čem a jak vyprat oblečení z peří, merino vlny...