Jak vybrat ty správné kalhoty na běhání

Chcete si svou oblíbenou aktivitu příjemně užívat? Poradíme vám, jak vybrat běžecké kalhoty, které vám dopřejí maximální pohodlí a ještě vám pomohou k lepším výsledkům.

Obsah:


jaký vybrat Materiál kalhot na běhání

Při výběru se zaměřte na materiál. Jistě, dá se běhat i v bavlněných teplákách, ale ty vám běhání moc nezpříjemní. Za prvé, bavlna je nasákavá, takže jakmile ji při běhu propotíte, budete v mokru a materiál ztěžkne. Nehledě na to, že plandavý střih vám bude překážet a klasické švy mohou začít škrábat. Přečtěte si, jak to s těmi běžeckými kalhotami vlastně je.

dlouhé běžecké klahoty musí být maximálně pohodlné

Dnešní doba nabízí prodyšné syntetické materiály, které skvěle odvádí pot od těla. To zaručí, že budete stále v suchu a navíc, syntetické materiály velmi rychle schnou. Nejčastěji se potkáte s kombinací polyester a elastan, zaručující běžeckým kalhotám nejen prodyšnost a odvod potu, ale i tvarovou stálost.

výhody běžeckých legín

Nejvhodnější jsou běžecké legíny. Zajišťují perfektní volnost pohybu bez tření, takže minimalizují riziko odřenin. Těsná blízkost látky na tělo také pomáhá svaly zahřát a dobře prokrvovat. Ženy s nimi nemají takový problém jako muži, kteří s během začínají. Ale nebojte se, pánové. Jedná se o regulérní pánské běžecké legíny. Věřte, že i když nejste zvyklí na strečový materiál kolem stehen, už při prvním vyběhnutí zjistíte, jak komfortní pocit takové elastické běžecké kalhoty nabízejí. 

Kdo by se přesto necítil vyběhnout ven „jen“ v legínách, může přes ně přetáhnout lehké běžecké šortky. Při nižších teplotách se také může jednat o další izolační vrstvu. Pro někoho to však může být pouze otázka módy.

S běháním nepřestávejte ani během mrazivých dní. Na zimu si vybírejte běžecké legíny zateplené jemným česaným fleecem, zejména na zadním dílu, na holeních a stehnech a vpředu se zateplovacím větruodolným panelem

V teplejších dnech zase oceníte kalhoty na běhání s meshovými panely nebo perforovaným větráním za koleny a v bederní části. 

zimní běžecké kalhoty jsou zatepleny vnitřním česaným fleecem a větruodolnými panely
Legíny do chladného počasí se zateplovacím větruodolným panelem přes stehna

Co dělá z obyčejných legín ty „běžecké“

Dámských i pánských elastických kalhot je na trhu celá spousta. Jaké funkce na běžeckých legínách uvítáte? Pojďme se podívat na detaily zajišťující běh pohodlnějším a příjemnějším.

Pas

Řešení pasu může být mnoha způsoby. Mezi nejoblíbenějšími je užší pas na gumu s možností stažení tkaničkou. Existují však další varianty, záleží jen, která bude vyhovovat vám. Poznáte to už při prvním zkoušení. Pas může být zakončen i širokou gumou bez tkaničky, ale tady pozor, je tu riziko, že po nějaké době a spoustě praní guma povolí.

Kapsy

Vzadu v bederní části běžeckých legín by měla být kapsička. Nesmí být moc malá (aby se tam něco vešlo) ani moc velká (aby vám v ní věci neposkakovaly). Ideálně, když se vám do ní tak akorát vejde mobil, klíč od auta či domu. Preferujte kapsu na zip nebo s dvojitým krytím, aby vám za běhu nic nevypadlo. Pokud běháte delší tratě, hodí se i další malé kapsičky na gely a výživu. Můžete se setkat i s elastickou kapsou umístěnou např. ještě přes kapsu na zip. Ta je určena i na sbalitelnou bundu, kdyby se zhoršilo počasí. Někteří výrobci umisťují kapsy do široké gumy samotných legín. 

Mějte však na paměti, že by kapsa měla sloužit opravdu na nejnutnější drobnosti, aby legíny nezačaly díky hmotnosti obsahu kapes sjíždět. Běžecké legíny prostě nejsou kargo kalhoty. Pokud potřebujete víc věcí, jsou na trhu speciálně upravené bederní pásy nebo rovnou běžecké vesty či batohy, které pojmou ledacos a bez vlivu na komfort uživatele. 
 

nutností je bederní kapsa na doplňky nebo mobil Kapsička na nutné doplňky, výživu či telefon
v zimě se hodí velké reflexní prvnky Za tmy se hodí výrazné reflexní prvnky
pohodlný pas na gumu může být dplněn ještě stahovací šňůrkou Středně vysoký pas na gumu pro perfektní pohodlí

Švy

Zkontrolujte si švy. Musí být ploché, ergonomicky umístěné a šité z elastických nití, tedy pružné. U značkových výrobců, kteří vyrábějí oblečení na běh je toto základní předpoklad a můžete si být jisti, že vložené peníze do takového oblečení se vám vrátí pohodlím při vaší aktivitě. Špatně umístěné či vystouplé švy dokáží při běhu pěkně potrápit. 

Zipy

Možnost rozšíření nohavic se hodí při převlékání. Kotníkové zipy ocení zejména běžci či běžkyně s širokým nártem, protože se jim bude nohavice snadněji přetahovat. Rozpínací běžecké kalhoty využijete také v případě rozcvičení před závodem, kdy je následně budete svlékat přes boty, protože závod poběžíte v šortkách. 

Strečovost

Oproti klasickým fitness legínám nebo elastickým kalhotám na jógu jsou běžecké legíny o něco více pevnější. Poskytují tak svalům větší oporu a snižují otřesy. Pozor, nebavíme se zde o „kompresních“ legínách. 

dámské i pánské běžecké kalhoty nechybí v nabíce Rock Point prodejen i e-shopu

Délka běžeckých kalhot

Logicky se délka kalhot bude odvíjet od aktuálního počasí. V chladném počasí jsou vhodné dlouhé běžecké legíny, jakmile se oteplí, stačí vám běžecké elasťáky tříčtvrteční délky, v létě pak sami sáhnete po krátkých běžeckých šortkách

U kratších běžeckých kalhot je vhodné, když má spodní lem silikonový proužek. Udrží nohavice na místě, bez vyhrnování. Ženy mohou vybírat navíc z nabídky běžeckých sukní, které mají integrované meshové nohavičky, stejně tak, jak je řešeno u pánských běžeckých kraťasů.

Pozor na kombinaci s ponožkami. Do terénu bez vyšších ponožek nevybíhejte - vyhnete se tak nečistotám, případným škrábancům a vzniku puchýřů u achillovy šlachy (když ponožka sjíždí dolu pod okraj boty).
 

dlouhé zateplené běžecké legíny na zimu Dlouhé běžecké legíny na zimu
 
ideální délka na jaro nebo podzim, můžete doplnit vysokými ponožkami Tříčtvrteční či 7/8 délka na jaro i podzim
na teplé dny jsou ideální běžecké šortky nebo běžecká sukně Kraťasy i běžecké sukně na léto
 

Reflexní potisk a barevnost běžeckých legín

Reflexní prvky se hodí v létě i v zimě. V zimě je brzy tma, takže není výjimkou, že i za šera či snížené viditelnosti poběžíte po kraji silnice nebo cyklostezce, a díky reflexním prvkům budete lépe vidět. Navíc, při pohybu po silnicích mimo obec je povinnost mít reflexní prvky.

Prvky by měly být umístěné ze všech stran. Některé značky využívají i rozsáhlejších reflexních potisků např. Craft. Tyto bezpečnostní prvky využijete i v létě, např. při delších přebězích, nebo když se budete zkrátka vracet až za šera nebo vás cestou přepadne liják a viditelnost bude značně snížená.

 

Svou roli při výběru hraje i barva a potisk běžeckých legín. Můžete se držet při zemi a vybírat z jednobarevných méně či více decentních barev nebo vybírat z pestrobarevných vzorů, které se objevují zejména na dámských běžeckých elasťákách. Využijte je pro svůj prospěch. Např. vertikální pruhy nohy prodlužují a zeštíhlují, přiznané barevné švy dokáží hezky vytvarovat kontury.

Víme, že černá barva zeštíhluje, ale méně známe je, že je vhodné doplnit ji ještě jinou barvou, např. postranním pruhem, klínkem či potiskem. Obecně platí, že na baculaté nohy budou lepší běžecké legíny s drobnějšími tvary, velké vzory nebo puntíky se v tomto případě moc nedoporučují.  

Údržba běžeckých kalhot

praní pánských i dámských běžeckých kalhot přistupujte jako k ostatnímu kalhotám ze syntetických materiálů. Šetrné k látce i životnímu prostředí jsou přípravky Grangers. Vždy však dodržujte instrukce na štítku produktu. Nesušte na přímém slunci, zabráníte vyšisování barvy.

šetrné prací prostředky na funkční oblečení - Grangers

Rock Point

foto: archiv Craft, Hoka, Dynafit, Brooks

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey