Merino vlna (Merino wool)

Merino je vlna ze speciálně vyšlechtěných ovcí žijících v chladných oblastech. Na omak je oblečení z tohoto materiálu hedvábně jemné a neškrábe. Struktura vlákna a technologie pletení dokáže i při velmi malé hmotnosti účinně zahřát, neboť utváří více vzduchových kapes. Ty udržují vzduch ohřátý vlastním tělem nositele a tvoří vysoce účinnou izolaci. 

Merino dokáže neutralizovat pot, stará se o přirozené potlačení zápachu, zabraňuje průniku nečistot a má samočistící efekt. Vlákna pojmou velké procento vlhkosti při zachování suchého a hřejivého povrchu. Mezi jeho nesporné přednosti patří vysoká hodnota izolace, dokonalá prodyšnost, odvod nežádoucí vlhkosti do okolí a ochrana před UV zářením. Oblečení z merino vlny je díky přírodní a obnovitelné složce materiál, který je vhodný i pro alergiky a astmatiky.
 

Merino vlna - koláž

Merino vlna je přírodním obnovitelným ekologickým materiálem. Ovce po ostříhání znovu začíná produkovat další vlnu. Vlna je 100% biodegradabilní, tedy plně biologicky rozložitelná.

5 jedinečných vlastností

  • Tepelný komfort - Merino vlna je schopna pojmout vlhkost o velikosti třetiny své vlastní váhy a při tom zůstat hřejivou.
  • Prodyšnost - výrobky z Merino vlny dokáží dýchat. Proto, když se zpotíte, jsou schopné absorbovat nežádoucí vlhkost a uvolnit ji do okolí.
  • Jemný dotek na kůži - Merino vlákna jsou mnohem tenčí než jiné typy vlny. Na dotek připomíná Merino vlna hedvábí. Takže při přímém styku s pokožkou neškrábe ani nekouše.
  • Snižuje zápach - Bakterie preferují hladké povrchy s pozitivním elektrickým nábojem jako mají syntetické materiály, zatímco šupinky Merino vlákna s neutrálním nábojem je nezajímají. Díky tomu má Merino vlna schopnost snižovat tělesný zápach.
  • Odolnost proti zašpinění - Šupinky na povrchu Merino vlákna zabraňují průniku nečistot, takže oblečení z Merino vlny vypadá dobře delší dobu. Ze stejného důvodu se špína při praní z vlákna lépe odstraní.

 

Merino vlna - ovce

Merino produkty v našem e-shopu a prodejnách najdete zejména pod značkou Smartwool a Icebreaker.

Jsou velmi příjemné na dotek a vysoce funkční, přitom údržba je velmi snadná. Všeobecně se dá Merino prát na 30 - 40 °C. Nepoužívejte aviváž. K praní doporučujeme používat přípravky na vlnu nebo funční prádlo např. produkty Grangers Merino Wash jsou určeny přímo na Merino a navíc, Grangers jsou ekologicky nezávadné produkty, vyrobené na vodní bázi.
 

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey