Jak vybrat ten správný cyklobatoh

Málokdy si na cyklistické vyjížďce vystačíte bez batohu. Něco se vejde do kapes dresu, někdo má rád cyklobrašny. Když ale jedete na „švih“ v sedle horského kola, bez kvalitního cyklobatohu se neobejdete. Stejně tak při cyklotoulkách, kdy občas zamknete kolo a jdete do muzea nebo na prohlídku hradu. Jak si tedy vybrat vyhovující cyklistický batoh?

Vlastnosti cyklistických batohů

Batohy na kolo mají svá specifika. Na kole se jezdí v mírném předklonu, batoh tedy na zádech víc leží, než visí. Kontakt zad s batohem je proto intenzivní, a tak v první řadě musí každého cyklistu zajímat fungující odvod potu zádovým systémem batohu.

Dostatečné zavodnění cyklistova těla je dalším požadavkem na cyklo batoh. Snadno dostupný náustek hadičky vodního rezervoáru, „zabydlený“ ve speciální kapse batohu je tedy základem komfortu cyklisty.

Třetím faktorem je spolehlivé utažení batohu k tělu. Batoh na kolo nesmí omezovat v pohybu, musí stabilně sedět.

Cyklobatoh musí na zádech dobře sedět

Velikost cyklobatohů

Batohy pro cyklisty patří mezi ty menší, ty miniaturní jsou vlastně pouze nosiče vodních rezervoárů, tzv. camelbacků, s několika kapsičkami na drobnosti. To jsou batohy s objemem do pěti litrů. Stále ještě minimalistické jsou batohy okolo deseti litrů. Větší batohy pro bikery mají objem větší než 15 litrů, zpravidla přes dvacet.

Hodně záleží na pojetí cyklistické akce a podmínkách, ve kterých jedete. Počasí, nadmořské výšce a s tím související teplotě. Současné cyklistické oblečení je funkční a k tomu sbalitelné do miniatury, což nahrává odlehčování a do cyklo batohu se v pohodě vejde. Třeba takový Osprey Raven 14 l váží 700 gramů.
 

 


 CYKLOBATOHY »
 


 

Odvětrání zad

Transport potu od těla je u cyklobatohů zásadní. Například značka Osprey používá technologii AIRSCAPE™, která sestává ze síťoviny a pěnového polstrování na vhodných místech. Podobně prodyšné jsou i ramenní popruhy (BIOSTRETCH™) a chlopně u bederního pásu.

Vodní rezervoár

U cyklobatohů se s ním počítá. Kompatibilita batohu a hydrovaku od stejné značky je vždy výhodou. Vak totiž přesně padne do kapsy v batohu. Hadička má takovou délku i průměr, aby přesně pasovala do úchytků na popruzích. Díky tomu má cyklista nachystaný náustek v nastavitelné poloze hrudního popruhu, čemuž u batohů Osprey pomáhá magnet.
 

Magnet pro udržení pítka ve správné poloze
Magnet pro udržení pítka ve správné poloze
Dobře padnoucí hydrovak ve speciální kapse  Dobře padnoucí hydrovak ve speciální kapse

Ovládání popruhů

Popruhy musí jít snadno regulovat, to je důležité zejména u ramenních popruhů. Ovládání přezek je závislé nejen na jejich konstrukci, ale i na poddajnosti popruhu. V těchto, na první pohled přehlédnutelných detailech se liší špičkové batohy od těch ze supermarketu.

Batůžky na kolo většího objemu mají často na bocích kompresní popruhy pro komprimaci objemu při spoře zaplněném prostoru.

Organizace prostoru

Při svých výletech jistě oceníte, když budete mít přehled o všem, co v batohu máte. Dobrý batoh pro bikery i cykloturisty poznáte podle uspořádání komor a praktického organizéru na uložení věcí. V horní části bývá obvykle kapsa na doklady a drobnosti, na bocích síťované pružné kapsy na láhev nebo sbalenou větrovku. Hlavní prostor má uvnitř kapsy na pumpičku, duši nebo dokonce i speciální taštičku na základní nářadí jako je nýtovačka řetězu, univerzální multiklíč, sada na lepení apod.

Přilba nesmí chybět

Připnutí přilby na čelo batohu přijde občas vhod. To musí mít každý správný cyklobatoh. Jak ho vytvořit lehoučký a minimalistický ukázala vůdčí světová značka Osprey – její geniální úchytka LidLock™ si vás okamžitě získá.
 

Úchytka LidLock na přichycení helmy
 Úchytka LidLock na přichycení helmy
Zádový panel pro perfektní odvětrání
 Zádový panel pro perfektní odvětrání
Speciální kapsa na cyklonářadí  Speciální kapsa na cyklonářadí

Bezpečnostní prvky

U správných cyklistických batohů nesmí chybět ani poutka na připnutí blikaček a reflexní proužky pro jízdu za tmy, které se občas nevyhnete.

Malé detaily dělají skvělý cyklobatoh

Když zajde sluníčko, brýle umístíte do speciální kapsičky, která má zevnitř hebký povrch a skla se nepoškrábou. Do kapsičky na bederáku si dáte něco, co se hodí mít po ruce – třeba kapesní nůž. Když začne pršet, setsakramentsky se šikne nepromokavá pláštěnka na batoh, čekající na svou příležitost za zipem v podlážce.

Cyklobatohy pro ženy

Heslo Stop unisexu platí i v oblasti batohů. Přizpůsobení ženské anatomii těla najdete na polstrování bederního pásu, tvaru ramenních popruhů, umístění hrudního pásku a dámské cyklistické batohy jsou o něco užší.

Cyklobatohy s hydrovakem

Text: Michal Bulička
Foto: archiv Osprey

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey