Nejtěžší česká ferrata vás čeká u Bechyně

6 min čtení 02. 08. 2020

Je mi jasné, že si nadpisem tohoto článku možná naběhnu. Při pohledu na nákres se mohou vyskytnout námitky, že v tuzemsku najdeme obtížnější zajištěné cesty. Nenechte se ale zmást. Krátký úsek obtížnosti E na konci zdaleka netvoří gró zdejší náročnosti. Ferrata totiž nejen že vede z většiny v solidně převislém traverzu, ale především — celou ji musíte přelézt zase zpátky.

Nejvíc vyčerpává přecvakávání. Obtížnost stále C/D a klasa přísná.
Nejvíc vyčerpává přecvakávání. Obtížnost stále C/D a klasa přísná.

Nekonečný traverz nad Lužnicí

V roce 2014 ještě zajištěné cesty v Česku nezažívaly zdaleka takový boom, jako je tomu dnes. Proto lze díly Jirky Rybáka a jeho kumpánů považovat za vizionářské. A obdivuhodné. Sehnali vyřazené lano z lanovky a po bezesporu úporné dřině vytvořili nad hladinou Lužnice ferratu, která snese srovnání s těžkými alpskými kousky. Nečekají vás tu sice výhledy na skalní štíty ani horská údolí, ale lezení si užijete více než dosytosti.

Z Bechyně je to k ferratě po žluté a pak kousek po šipce směrem k Lužnici
Z Bechyně je to k ferratě po žluté a pak kousek po šipce směrem k Lužnici

Čekají vás kolmé a převislé úseky po kramlích, lanový most i odpočinková lavička na půli cesty. Na této zajištěné cestě si její tvůrci opravdu dali záležet! Nejtypičtější je ale pro tuto ferratu převislý traverz. A pak také svérázné specifikum, že se povinně leze oběma směry. Však se jí také říká „Tam a zase zpátky.“

Ferrata začíná sestupem po kramlích a žebříku (C)
Ferrata začíná sestupem po kramlích a žebříku (C)

Lezení začíná pozvolna. Nejdříve se zahřejete krátkou, asi 20minutovou procházkou od auta a pak se protáhnete při slézání kolmého úseku po žebříku a po kramlích. Zatím je to hračka, ale nenechte se ukolíbat. I začátek traverzu nedává tušit, co vás čeká za pár desítek metrů.

Po krátkém lehčím úvodu nastupuje silový a vytrvalostní traverz, kde jste pořád v záklonu
Po krátkém lehčím úvodu nastupuje silový a vytrvalostní traverz, kde jste pořád v záklonu

Po tomto „dětském“ úvodu začíná lezení. Skála se překlápí do převisu. Na nohy se sice většinou nabízí kramle, ale i s dobrou technikou nohou se bez síly v rukách neobejdete. Zvlášť při přecvakávání. Po tomto prvním výživnějším úseku přichází lanový most (B/C). Ten nabízí zásadní odpočinek. Alternativně lze obejít opět podél skály (C/D), ale to raději nechte až při přebytku sil při návratu. Už jsem zmiňoval, že se celá ferrata leze i zpátky? Raději to připomínám!

Na mostě je hej. Kdo si chce máknout, najde u skály těžší variantu po kramlích
Na mostě je hej. Kdo si chce máknout, najde u skály těžší variantu po kramlích

Zazvonit a po ferratě zpátky

Druhá polovina ferraty už mnoho míst k odpočinku nenabídne. Pořád se leze v převisu těsně nad hladinou. Když je větší průtok, lízá Lužnice podrážky vašich bot, ve výjimečném případě mohou být některé kramle i pod vodou. Po dlouhé vytrvalostní pasáži traverz končí a lano vede přes krátký výšvih k lavičce. Tady si můžete dáchnout a zapsat se do knížky. A taky se nadechnout před závěrečnou tečkou.

Při návratu zpátky se zdají všechny úseky ještě o stupeň těžší
Při návratu zpátky se zdají všechny úseky ještě o stupeň těžší

Převislá stěna s kramlemi vás dovede k malému zvonečku, který označuje samý konec via ferraty. Vlastně její polovinu. Pokud jste si až doteď říkali, že to s tou obtížností cesty zas tak hrozné není, vydržte s verdiktem ještě chvilku. Nejdříve slezte po kramlích zpátky k lavičce a pak můžete vyrazit nazpět.

Úseky, které se předtím zdály v pohodě, jsou najednou o poznání náročnější a svaly se začínají ozývat. V případě vyčerpání je tu naštěstí záchrana. Navíc i s vítaným osvěžením. Když už ruce totálně umdlévají, přebroďte Lužnici a dojděte to po druhém břehu po červené turistické. A pokud naopak zvládnete celou bechyňskou ferratu tam i zpět bez odsedu, můžete si gratulovat. Troufám si tvrdit, že vás v Alpách jen tak něco nepřekvapí!

Na konci je sice lavička na odpočinutí, ale také převis a celá cesta zpátky
Na konci je sice lavička na odpočinutí, ale také převis a celá cesta zpátky

Hodí se vědět:

Lokalita:

Bechyně, Česko

profil obtížnosti ferraty u Bechyně

Odkaz na mapu: Bechyně, ferrata

 

 

Mapy a průvodce:

Další informace můžete načerpat na specializovaném webu www.ferratabechyne.cz . Pokud jste zvyklí na alpské popisy, můžete se podívat i na www.bergsteigen.com

Kdy vyrazit?

Na ferratu v Bechyni můžete vyrazit celoročně. Pokud plánujete využít útěk z ferraty brozením Lužnice, doporučuji letní měsíce. Při vysokém stavu vody hrozí, že si budete nohy máčet v řece.

Pořád v převisu. Na bechyňské ferratě se bez síly v rukách neobejdete.
Pořád v převisu. Na bechyňské ferratě se bez síly v rukách neobejdete.

Příjezd a parkování:

Ferrata se nachází na levém břehu Lužnice jižně od Bechyně v části Zářečí. Nejlepší parkování se nabízí poblíž návsi (viz mapka výše).

Náročnost:

Ferrata má obtížnost D s fakultativním převislým dolezem za E. Doporučuji ji ale nepodcenit, klasa je přísnější a je potřeba jisté vytrvalosti. Pokud nechcete brodit řeku, je nutné celou zajištěnou cestu přelézt zase zpátky. Od auta k autu zabere ferrata asi 2 hodiny.

Převis (E) dá zabrat a navíc se leze i dolů
Převis (E) dá zabrat a navíc se leze i dolů

Vybavení:

Kompletní vybavení na via ferraty (úvazek+ferratový tlumič pádů+helma), hodí se rukavice a doporučuji přibalit i odsedávací smyčku.

Předpověď:

Na předpověď počasí můžete kouknout například na Meteoblue. Blížící se bouřky a přeháňky můžete sledovat na www.meteoradar.cz

Ferrata v Bechyni se dá lézt s jistým odhodláním celoročně
Ferrata v Bechyni se dá lézt s jistým odhodláním celoročně

Ostatní tipy:

Na další jihočeské ferraty můžete vyrazit do Tábora (B/C, 30 m) nebo k Hluboké (B, 150m). Délkou i obtížností jsou výrazně snazší. Lezce může zaujmout lezecká oblast u Židovy strouhy (průvodce rovněž na lezci) a bouldrové sektory v okolí.

V péřovce na ferratě. Dá se lézt i v únoru, ale na koupání to moc není
V péřovce na ferratě. Dá se lézt i v únoru, ale na koupání to moc není

 

Text a foto: Jakub Cejpek
 Jakub Cejpek - člen Týmu Rock Point
JAKUB CEJPEK

Fotograf, horský průvodce a člen Rock Point Týmu. Z horských disciplín zkouší všechno možné od lezení po skialp a nevalnou kvalitu maskuje univerzálností. Hodně fotí, občas něco natočí a hlavně je rád venku. Je členem Rock Point Týmu.

www.cejpek.com
IG: @jakubcejpek

 

Další outdoorové čtení

Holky si střihly přeběh Krušných hor. Tahle Rock Point výzva je dlouhá 220 km. Jaké dojmy si z přeběhu odnášejí... 

Jak 3 holky přeběhly Krušné hory

03. 07. 2022
12 min čtení
Příběhy
Narozeninový dárek pro sportovně založenou Soňu skrýval velké překvapení. Šedesát poctivých kilomentů napříč Velkou Fatrou a 4km převýšení...
V Alpách je celkem 82 čtyřtisícových vrcholů. A Kubovi už zbývá zdolat pouze jeden jediný. Po dobu 16 let zdolával jeden za druhým. Zeptali jsme se ho...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey