Materiál spacího pytle - peří nebo syntetika?

Nejčastější otázkou u výběru spacího pytle bývá volba správného izolačního materiálu. Mezi hlavní kritéria patří vaše náročnost na tepelný komfort, podmínky a využití spacího pytle a otázka rozměrů a hmotnosti.

ukázka péřového spacáku Salewa FLARE -4 SB LEFT eucalyptus

Základním štítem mezi vámi a okolním chladnějším vzduchem je obyčejný vzduch. Zde pak záleží na daném materiálu, jak se vzduchu bude mezi dutinkami izolantu dařit - podle toho lze očekávat lepší či horší výslednou izolaci. Na výběru materiálu tedy záleží - a hodně.

Základní rozdělení materiálů:

 
  • peří - nejlepší tepelně-izolační vlastnosti, nejvyšší stlačitelnost a nízká hmotnost, vyšší pořizovací cena, složitější čištění a údržba
  • duté vlákno - nižší cena, větší objem a hmotnost spacího pytle
  • mikrovlákno - ideální poměr cena/výkon, univerzální použití, průměrná náročnost na údržbu
 

1. Peří ve spacáku

Peří je nejlehčí ze všech používaných izolantů a výborně chrání proti chladu „uměním” vytvořit vzduchový polštář, kterému říkáme loft (schopnost vyplnit izolací objem). Peří má tedy velkou vzduchovou kapacitu a tvarovou stálost při zachování výborné stlačitelnosti. 

 
  • výhody peří: vynikající tepelně izolační vlastnosti, sbalitelnost do malého objemu, vynikající tvarová stálost, schopnost absorbovat tělesnou vlhkost, velmi nízká hmotnost, dlouhá životnost
  • nevýhody peří: Při zvlhnutí výrazně klesají jeho izolační vlastnosti, škodí mu UV záření, náročnější na údržbu než umělá vlákna, nevhodný pro alergiky na peří, vyšší pořizovací cena
 

Rozdíly mezi peřím jsou opravdu velké. Kvalitní prachové peří pochází výhradně z vodních ptáků (kachny, husy) žijících nejlépe v chladných oblastech. Na 1 kg kvalitní péřové náplně je potřeba 250 000 až 1 milion pírek.

 

Kupujete-li péřový spacák, měli byste se ptát na poměr prachového a nedraného peří. Výborná náplň mívá procentuální poměr draného k nedranému peří 90:10. Protože prachové peří má tendenci tvořit chuchvalce, přidává se do něj určitá část nedraného peří, které udržuje strukturu výplně stejnou v celém objemu.

 

Při zvlhnutí peří výrazně klesají izolační schopnosti materiálu - to patří mezi největší nevýhodu tohoto materiálu. Navíc se suší výrazně pomaleji, než umělá vlákna. Péřové spacáky jsou proto vhodné především do sucha a mrazu, nepatří mezi ideální volbu pro spaní pod širákem nebo na víkendy na vodě.

Plnivost peří - Cuin

Cuin je objemová jednotka, cubic + inch = cuin. Vyjadřuje, jaký objem je schopné dané peří zaujmout za určitý čas. Čím vyšší hodnota v cuin, tím lépe bude peří izolovat.

Husí nebo kachní peří?

Pro výplně spacích pytlů se hodí jak husí, tak kachní peří. Vždy by mělo pocházet z farem, které jsou zaměřeny na produkci peří - nikoli masa. Husího peří je pro srovnatelný spacák potřeba o něco méně, než kachního, protože má vyšší loft. Avšak při zvýšení relativní vlhkosti jeho loft výrazně klesá.

 

Naopak kachní peří se s vlhkostí vyrovnává o poznání lépe než husí, i když jeho schopnost vyplnit objem je o něco horší než u peří husího. Spacák plněný kachním peřím je citelně levnější než ten s výplní z husího peří.

Co je to impregnované peří?

V poslední době se můžete setkat s chemicky ošetřeným peřím, kterému se zjednodušeně říká impregnované. Impregnované peří ztrácí schopnost vstřebat vypocenou tělesnou vlhkost, která tak zůstane mezi peřím, což má za následek vlhnutí izolace a potažmo ztrátu funkčnosti, která by byla srovnatelná se shodným spacákem s přírodním peřím.

V dnešní době špičkových kompresních vaků a drysacků není problém uchovat spacák suchý. Impregnované peří má smysl, když spacák zvlhne (nemělo by se stát) a právě pomůže k rychlejšímu schnutí mokrého spacáku.

Přírodní peří je nejlepší volbou

Průměrný člověk vypotí v průběhu noci 750 ml vody. Právě schopnost pomalé absorpce tělesné vlhkosti v průběhu noci do struktury peří je zcela zásadní výhodou peří oproti umělým vláknům a spáč se proto v péřáku cítí v suchu, vnitřní mikroklima je příjemné.

spací pytle Salewa zajistí komfort i ve spací ve vysokých horách

2. Syntetika ve spacáku - duté vlákno

Syntetické materiály jsou svým podílem ve spacích pytlích zastoupeny opravdu široce - především díky snadnému sušení, odolnosti proti opakovanému navlhnutí, nižší ceně, univerzálnímu použití v různých podmínkách. Syntetické materiály také uvítají alergici, kteří mají problémy přírodní peří snášet.

 
  • výhody umělých vláken: V omezené míře fungují i vlhká vlákna, nenáročná údržba, po zvlhnutí ho rychle vysušíte, řešení pro alergiky na peří, nižší cena než u péřového spacáku
  • nevýhody umělých vláken oproti peří: Neschopnost absorbovat tělesnou vlhkost během spánku, horší izolační schopnosti, vyšší hmotnost, výrazně horší sbalitelnost do malého objemu


Jak funguje syntetika?

Syntetická vlákna na svůj povrch dokáží díky vysokému povrchovému napětí navázat velký objem vzduchu, který se „nemůže moc pohybovat” díky hustotě vláken.

 

Vlákna navíc přitahují vzduch, i když jsou mokrá. Voda do jejich struktury nevnikne, zůstane jen na povrchu, a tedy se rychleji může odpařit. Z toho plyne, že do vlhčích, teplejších krajin bude umělé duté vlákno výhodnější volbou než peří.

Značky syntetických vláken

Zatímco u péřových spacáků je možnost volby jen mezi kachním a husím peřím, u syntetických vláken je druhů mnohem víc. Lepší schopnost vázat na sebe vzduch mají dutá vlákna, jejich renomovaným výrobcem je firma DuPont, jmenujme třeba Thermolite, který se dodává v několika modifikacích. Mezi kvalitní dutá vlákna z polyesteru řadíme také silikonizovaná dutá vlákna Izotherm. V poslední dekádě se výrazně etablovala izolace Primaloft.

Mít ve spacáku pohodlí je důležité

3. Podkategorie syntetiky - mikrovlákno

Mikrovlákno je podobné dutému vláknu, jen jeho vlákna jsou v průměru asi desetkrát menší. Rouno z mikrovláken obsahuje díky své jemnosti mnohem více vzduchu než vlákna dutá. Bohužel má menší odolnost proti mechanickému namáhání.

 

Mikrovlákno patří mezi velmi výkonný materiál, který vás zahřeje ve všemožných podmínkách. Najdeme ho nejen v letních spacácích, ale také v třísezónních nebo dokonce zimních spacích pytlích.

 

Oproti peří si dokáže poradit s vlhkostí, oproti dutému vláknu lze spacák zmuchlat do menšího objemu. Spací pytle s mikrovláknem jsou obvykle v cenovém středu.

Jaký spacák potřebuji?

Neexistuje univerzální spacák, ani nejlepší spacák. Každý se hodí více či méně do různých podmínek - letní spacák vám v mrazu moc nepomůže, naopak v zimním spacáku se v létě “uvaříte”.

 

Na chatě u rybníka vám pravděpodobně nejlépe poslouží kvalitní dekový spacák se syntetickou náplní, při několikadenním treku v zamrzlých horách je jasnou volbou zimní péřák.

 

Důležité je také do výběru spacáku zařadit další kritéria a vědět, jak se správně o spacák starat.

Spacáky se syntetickou výplní Hannah

Rock Point

Další outdoorové čtení

Kvalitní nůž patří mezi základní výbavu každého turisty. V outdooru se bez něj neobejdete. Jak ho vybírat...
Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey