Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Péřový či syntetický spacák?

V druhém díle našeho spacákového seriálu se podíváme na materiál. Peří nebo duté vlákno? Toť základní i nejčastější otázka a velké dilema. Oprostěme se od předsudků a proberme výhody a nevýhody obou izolantů. Přístupu zimy k tělu brání obyčejný vzduch. A záleží na tom, kde se vzduchu lépe daří, kde chce „bydlet“.

Jinými slovy, kam se ho víc vejde. Zkrátka, čím „lepší bydlení“ má vzduch v peří nebo mezi dutinkami, tím větší „nával“ vzduchu se dá očekávat a tím lepší je výsledná izolace.

Vlastnosti peří

Peří je nejlehčí ze všech používaných izolantů a výborně chrání proti chladu „uměním” vytvořit vzduchový polštář, kterému říkáme loft (schopnost vyplnit izolací objem). Peří má tedy velkou vzduchovou kapacitu a tvarovou stálost při zachování výborné stlačitelnosti. Je však velký rozdíl mezi peřím a peřím. Kvalitní prachové peří pochází výhradně z vodních ptáků (kachny, husy) žijících nejlépe v chladných oblastech.

Kupujete-li péřový spacák, měli byste se ptát na poměr prachového a nedraného peří. Výborná náplň mívá procentuální poměr draného k nedranému peří 90:10. Protože prachové peří má tendenci tvořit chuchvalce, přidává se do něj právě určitá část nedraného peří, které udržuje strukturu výplně, pokud možno stejnou v celém objemu.

Prachové peří má strukturu podobnou sněhové vločce a vodní ptáci mají nejvýhodnější zakřivení pírek – což má rozhodující vliv na „vzdouvání” peří – loft. Na 1 kg kvalitní péřové náplně je potřeba 250 000 až 1000000 pírek.

Bohužel peří má jednu dost podstatnou nevýhodu, při zvlhnutí výrazně klesají jeho izolační vlastnosti. Navíc se suší pomaleji než umělá vlákna. Peří je tedy skvělé do sucha a mrazu. K dosažení stejného tepelného komfortu potřebujete o dost méně peří než dutých vláken. Bojujete-li s objemem a každým gramem váhy, sáhněte tedy spíše po péřáku.

ukázka péřového spacáku Salewa FLARE -4 SB LEFT eucalyptus

Plnivost peří udává cuin

Cuin je objemová jednotka, cubic + inch = cuin. Vyjadřuje, jaký objem je schopné dané peří zaujmout za určitý čas. Čím vyšší hodnota v cuin, tím lépe bude peří izolovat.

Husí nebo kachní peří?

Pro spacáky se hodí oboje, vždy by mělo být z farem, zaměřených na produkci peří, nikoli masa. Husího peří je pro srovnatelný spacák potřeba o něco méně, než kachního, protože má vyšší loft. Avšak při zvýšení relativní vlhkosti jeho loft výrazně klesá.

Naopak kachní peří se s vlhkostí vyrovnává o poznání lépe než husí, i když jeho schopnost vyplnit objem (loft) je o něco horší než u peří husího. Kachní peří je citelně levnější než husí.

Impregnované peří? Raději ne.

V poslední době se můžete setkat s chemicky ošetřeným peřím, kterému se zjednodušeně říká impregnované. Impregnované peří ztrácí schopnost vstřebat vypocenou tělesnou vlhkost, která tak zůstane mezi peřím, což má za následek zvlhnutí izolace a potažmo ztrátu funkčnosti, která by byla srovnatelná se shodným spacákem s přírodním peřím.

V dnešní době špičkových kompresních vaků a drysacků není problém uchovat spacák suchý. Impregnované peří má smysl, když spacák zvlhne (nemělo by se stát) a právě pomůže k rychlejšímu uschnutí mokrého spacáku.

Přírodní peří pohltí tělesnou vlhkost!

Chemicky ošetřené peří, stejně jako syntetická izolace ale ztrácí schopnost vstřebat každonoční dávku vlhkosti, která se vypaří z těla spáče. Průměrný člověk vypotí v průběhu noci 750 g vody. Právě schopnost pomalé absorpce tělesné vlhkosti v průběhu noci do struktury peří je zcela zásadní výhodou peří oproti umělým vláknům a spáč se proto v péřáku cítí v suchu, vnitřní mikroklima je příjemné.

Syntetická, tedy umělá vlákna

Hlavní předností syntetických izolantů je, že je lze snadno a rychle vysušit a navlhnutí nesníží jejich kvalitu. Syntetická izolace je také vítána alergiky, kteří mají problémy snášet peří. Nevýhod ve srovnání s peřím je více, o tom ale později.

Jak funguje syntetika

Vlákna na svůj povrch naváží díky vysokému povrchovému napětí velký objem vzduchu, který se „nemůže moc pohybovat” díky hustotě vláken.

Vlákna navíc přitahují vzduch, i když jsou mokrá. Voda do jejich struktury nevnikne, zůstane jen na povrchu, a tedy se rychleji může odpařit. Z toho plyne, že do vlhčích, teplejších krajin bude umělé duté vlákno výhodnější volbou než peří.

Spousta druhů, volte ověřené značky

Zatímco u peří je to jasné, buď kachní, nebo husí, u syntetických vláken je druhů mnohem víc. Lepší schopnost vázat na sebe vzduch mají dutá vlákna, jejich renomovaným výrobcem je firma DuPont, jmenujme třeba Thermolite, který se dodává v několika modifikacích. Mezi kvalitní dutá vlákna z polyesteru řadíme také silikonizovaná dutá vlákna Izotherm. V poslední dekádě se výrazně etablovala izolace Primaloft.

Mít ve spacáku pohodlí je důležité

Mikrovlákna

Jak název napovídá, jde asi o desetkrát menší průměr vláken, než je uvedeno výše. Rouno z mikrovláken obsahuje díky své jemnosti mnohem více vzduchu než vlákna dutá. Bohužel má menší odolnost proti mechanickému namáhání.

Peří nebo syntetika - shrnutí


Peří

  • Výhody peří: Vynikající tepelně izolační vlastnosti, sbalitelnost do malého objemu, vynikající tvarová stálost, schopnost absorbovat tělesnou vlhkost, velmi nízká hmotnost, dlouhá životnost.
  • Nevýhody peří: Při zvlhnutí výrazně klesají jeho izolační vlastnosti, škodí mu UV záření, náročnější na údržbu než umělá vlákna, nevhodný pro alergiky na peří, vyšší pořizovací cena.

 

Syntetická vlákna

  • Výhody umělých vláken: V omezené míře fungují i vlhká vlákna, nenáročná údržba, po zvlhnutí ho rychle vysušíte, řešení pro alergiky na peří, nižší cena než u péřového spacáku.
  • Nevýhody umělých vláken oproti peří: Neschopnost absorbovat tělesnou vlhkost během spánku, horší izolační schopnosti, vyšší hmotnost, výrazně horší sbalitelnost do malého objemu.

 

Na závěr…

Nejlepší spacák neexistuje, je jen spacák, který se více či méně hodí do různých podmínek. Je jasné, že spacák na léto vám v mrazu moc nepomůže. Naopak ve spacáku na zimu se v létě „uvaříte“, na chatě u rybníka vám lépe poslouží kvalitní dekový spacák se syntetickou náplní.

Už víte, jaký spacák si pořídíte? V příštím článku vám vysvětlíme některé důležité pojmy a poradíme, jak se o spacák starat.

Spacáky se syntetickou výplní Hannah

Text: Michal Bulička
Foto: Hannah

Přečtěte si také:

Další outdoorové čtení

Jaké je vhodné palubní zavazadlo? Co si můžeme na palubu sbalit a co musí zůstat doma a jak se do letadla obléci...
Víte, proč jsou ponožky do běžeckých bot tak důležité? Podívejme se na 5 nejzásadnějších důvodů...
Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...