Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

1. Díl: Expedice Gasherbrum I

Trávovy 8000vky - Gasherbrum I

1. Díl: Expedice Gasherbrum I
 

Píše se rok 2009. Dostal jsem nabídku, která se kopcolezci velice těžko odmítá. Po letech, kdy jsem si hory zamiloval a každou volnou chvilku se snažil prožít právě v nich. Najednou se naskytla příležitost, podívat se do hor nejvyšších. A ještě to bylo spojeno s jedním z nejkrásnějších treků světa.

Baltoro je ledovec s výhledy na K2, Broad Peak, a Gasherbrum II a Gasherbrum I. Ten poslední jmenovaný byl naším cílem. Plzeňskou partičku (Kamil Havlíček, Martin Liška, Kuba Vaněk a já) přizvali ke svému prvovýstupu zkušení matadoři Mára Holeček a Zdeněk Hrubý. Další do party byli severočeští pískaři David Knill a Jarda Netík.

Kromě toho, že se několika z nás povedlo vystoupit na vrchol, nastartovala se přátelství, které nás provází dodnes. Hrozně často vzpomínám na „prokecané“ večery při čekání na počasí. Bohužel, s výborným společníkem a studnicí znalostí, už žádný neproběhne. Zdenda Hrubý zahynul ve stěně Gasherbrumu I. při opakovaném prvovýstupu v roce 2013. Toho roku, kdy jsme tam byli společně, se Márovi a Zdeňkovi ještě podařilo bezpečně sestoupit z výšky okolo 7000 m (Zdeňkovy zdravotní potíže).

Další vyprávění příběhu nechám hlavně fotkám…

Expedice Gasherbrum I - Pákistánské dětiPákistánské děti cestou pod kopec. Žádný strach z této neklidné země. Chovejte se, tak že jste na návštěvě a respektujte místní zvyklosti. Tím minimalizujete případné nebezpečí.

Expedice Gasherbrum I - Cesta ze Skardu do AskoleCestou necestou ze Skardu do Askole. Někdy by bylo rychlejší jít pěšky. Hodně nás ohrožovaly sesuvy.

Expedice Gasherbrum I - Baltoro trekJak se dostat pod tu naší „osmu“? Baltoro trek. Není mnoho hezčích „výletů“ na světě.

Expedice Gasherbrum I - Trávníček v popředí K2Poprvé zblízka K2 – druhá největší hora na světě. Nejobtížnější? Ani mne by nenapadlo, že se ocitnu na jejím vrcholu o pět let později.

Expedice Gasherbrum I - i menší kopce jsou nádhernéNěkteré kopce mají tu smůlu, že nejsou 8 000 m vysoké. Ale ta nádhera…

Expedice Gasherbrum I - kuchař s pomocníkemNáš kuchařík Ali a jeho pomocník. Parádně se o nás starali několik týdnu v základním táboře.

Expedice Gasherbrum I - společenský stanSpolečenský stan, kde se děly věci :-) V pozadí majestátní stěna Gashe 1 (Mára Holeček a Zdeněk Hrubý), ve které kluci osnovali prvovýstup.

Expedice Gasherbrum I - kontrola stanů Hannah před výstupemVyklepat pavučiny a hlavně zkontrolovat a přebalit naše Hannah stany – tenkrát jsme měli expediční řadu Expedition a Attack.  

Expedice Gasherbrum I - první výškový táborA tady je již máme postavené na placce v prvním výškovým táboře.

Expedice Gasherbrum I - krásné výhledy z oknaKrásné výhledy z okna. Jen kdyby se to tělo lépe aklimatizovalo.

Expedice Gasherbrum I - asi posilování...
Už přesně nevím, o co šlo?:-) Že by posilování? Že by pohoda na ledovci?

Expedice Gasherbrum I - cesta mezi základním a prvním výškovým táboremNekonečná cesta mezi základní táborem a prvním výškovým. Mnohokrát jsme to šli kvůli aklimatizaci a zásobování kempů. Strašná cesta plná trhlin. Nedej bože, aby vás na ní chytlo sluníčko.

Expedice Gasherbrum I - druhý výškový táborZ nástupu do japonského kuloáru byl báječně fotogenický náš druhý výškový tábor. Odtud začalo trochu lezeníčko, ve žlabu a ve skále, v 7000 metrech.

Expedice Gasherbrum I - Honza Když už s vámi místní kuchař nejde vysoko, nezbejvá vám nic jinýho, než si uvařit sami. Ale moc bych se tím nechlubil :-)

Expedice Gasherbrum I - těsně před třetím výškovým táboremTěsně před třetím výškovým táborem. Výlez z japonského kuloáru. Už máme před sebou jen summit day. A ten bude dlouhý.

Expedice Gasherbrum I - stan Hannah Attack často zachrání životAttack v zóně smrti. Domeček, který vás dělí mezi zimou a teplem. Sice tenký, malý, chatrný, ale život často zachrání.

Expedice Gasherbrum I - vrchol osmitisícovky
Vrchol mé první osmitisícovky Gasherbrum I. Kosa. Fičí. Foto a rychle dolů. I když raději jsem měl jít pomaleji :-( Ten pád bych již opakovat nechtěl.

Expedice Gasherbrum I - pohled na stěnu
Mára se Zdeňkem si v roce 2009 užili v této stěně spousty „legrace“. Tehdy se ještě oběma podařilo sestoupit. Bohužel se ta samá hora, ta samá stěna, stala Zdeňdovi osudnou :-( Stále je mi hodně smutno.

Expedice Gasherbrum I - Honza Trávníček a zasloužené holení a stříháníZa odměnu, oholení, ostřihání, spojeno s pakistánskou masáží

Text: Honza „Tráva“ Trávníček

http://www.gasherbrum.cz/ a honzatrava.cz

Přečíst více o: Honzovi Trávníčkovi

Další outdoorové čtení

Také milujete ten bílý svět? Lukáš Klingora nás navnadil na skialpové túry i ledolezení ve švýcarských Alpách...
Chcete zažít parádní dobrodružství? Vydejte se na sněžnice. Stačí naše krásné české kopečky...
Hledáte tip na pěkné lezení nedaleko Prahy? Máme ho pro vás. Jaké lezení tam na vás čeká, se dozvíte ve článku...