Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

1. Díl: Expedice Gasherbrum I

Trávovy 8000vky - Gasherbrum I

4 min čtení 14. 06. 2017

1. Díl: Expedice Gasherbrum I
 

Píše se rok 2009. Dostal jsem nabídku, která se kopcolezci velice těžko odmítá. Po letech, kdy jsem si hory zamiloval a každou volnou chvilku se snažil prožít právě v nich. Najednou se naskytla příležitost, podívat se do hor nejvyšších. A ještě to bylo spojeno s jedním z nejkrásnějších treků světa.

Baltoro je ledovec s výhledy na K2, Broad Peak, a Gasherbrum II a Gasherbrum I. Ten poslední jmenovaný byl naším cílem. Plzeňskou partičku (Kamil Havlíček, Martin Liška, Kuba Vaněk a já) přizvali ke svému prvovýstupu zkušení matadoři Mára Holeček a Zdeněk Hrubý. Další do party byli severočeští pískaři David Knill a Jarda Netík.

Kromě toho, že se několika z nás povedlo vystoupit na vrchol, nastartovala se přátelství, které nás provází dodnes. Hrozně často vzpomínám na „prokecané“ večery při čekání na počasí. Bohužel, s výborným společníkem a studnicí znalostí, už žádný neproběhne. Zdenda Hrubý zahynul ve stěně Gasherbrumu I. při opakovaném prvovýstupu v roce 2013. Toho roku, kdy jsme tam byli společně, se Márovi a Zdeňkovi ještě podařilo bezpečně sestoupit z výšky okolo 7000 m (Zdeňkovy zdravotní potíže).

Další vyprávění příběhu nechám hlavně fotkám…

Expedice Gasherbrum I - Pákistánské dětiPákistánské děti cestou pod kopec. Žádný strach z této neklidné země. Chovejte se, tak že jste na návštěvě a respektujte místní zvyklosti. Tím minimalizujete případné nebezpečí.

Expedice Gasherbrum I - Cesta ze Skardu do AskoleCestou necestou ze Skardu do Askole. Někdy by bylo rychlejší jít pěšky. Hodně nás ohrožovaly sesuvy.

Expedice Gasherbrum I - Baltoro trekJak se dostat pod tu naší „osmu“? Baltoro trek. Není mnoho hezčích „výletů“ na světě.

Expedice Gasherbrum I - Trávníček v popředí K2Poprvé zblízka K2 – druhá největší hora na světě. Nejobtížnější? Ani mne by nenapadlo, že se ocitnu na jejím vrcholu o pět let později.

Expedice Gasherbrum I - i menší kopce jsou nádhernéNěkteré kopce mají tu smůlu, že nejsou 8 000 m vysoké. Ale ta nádhera…

Expedice Gasherbrum I - kuchař s pomocníkemNáš kuchařík Ali a jeho pomocník. Parádně se o nás starali několik týdnu v základním táboře.

Expedice Gasherbrum I - společenský stanSpolečenský stan, kde se děly věci :-) V pozadí majestátní stěna Gashe 1 (Mára Holeček a Zdeněk Hrubý), ve které kluci osnovali prvovýstup.

Expedice Gasherbrum I - kontrola stanů Hannah před výstupemVyklepat pavučiny a hlavně zkontrolovat a přebalit naše Hannah stany – tenkrát jsme měli expediční řadu Expedition a Attack.  

Expedice Gasherbrum I - první výškový táborA tady je již máme postavené na placce v prvním výškovým táboře.

Expedice Gasherbrum I - krásné výhledy z oknaKrásné výhledy z okna. Jen kdyby se to tělo lépe aklimatizovalo.

Expedice Gasherbrum I - asi posilování...
Už přesně nevím, o co šlo?:-) Že by posilování? Že by pohoda na ledovci?

Expedice Gasherbrum I - cesta mezi základním a prvním výškovým táboremNekonečná cesta mezi základní táborem a prvním výškovým. Mnohokrát jsme to šli kvůli aklimatizaci a zásobování kempů. Strašná cesta plná trhlin. Nedej bože, aby vás na ní chytlo sluníčko.

Expedice Gasherbrum I - druhý výškový táborZ nástupu do japonského kuloáru byl báječně fotogenický náš druhý výškový tábor. Odtud začalo trochu lezeníčko, ve žlabu a ve skále, v 7000 metrech.

Expedice Gasherbrum I - Honza Když už s vámi místní kuchař nejde vysoko, nezbejvá vám nic jinýho, než si uvařit sami. Ale moc bych se tím nechlubil :-)

Expedice Gasherbrum I - těsně před třetím výškovým táboremTěsně před třetím výškovým táborem. Výlez z japonského kuloáru. Už máme před sebou jen summit day. A ten bude dlouhý.

Expedice Gasherbrum I - stan Hannah Attack často zachrání životAttack v zóně smrti. Domeček, který vás dělí mezi zimou a teplem. Sice tenký, malý, chatrný, ale život často zachrání.

Expedice Gasherbrum I - vrchol osmitisícovky
Vrchol mé první osmitisícovky Gasherbrum I. Kosa. Fičí. Foto a rychle dolů. I když raději jsem měl jít pomaleji :-( Ten pád bych již opakovat nechtěl.

Expedice Gasherbrum I - pohled na stěnu
Mára se Zdeňkem si v roce 2009 užili v této stěně spousty „legrace“. Tehdy se ještě oběma podařilo sestoupit. Bohužel se ta samá hora, ta samá stěna, stala Zdeňdovi osudnou :-( Stále je mi hodně smutno.

Expedice Gasherbrum I - Honza Trávníček a zasloužené holení a stříháníZa odměnu, oholení, ostřihání, spojeno s pakistánskou masáží

Text: Honza „Tráva“ Trávníček

http://www.gasherbrum.cz/ a honzatrava.cz

Přečíst více o: Honzovi Trávníčkovi

Další outdoorové čtení

Lukáš Klingora se svou snobenkou a jejich výstup tatrankou Hokejkou na Lomnický štít...

Jak si vylézt legendární Hokejku

09. 09. 2021
9 min čtení
Příběhy
160 km napříč Šumavou jsem běžel potřetí,  ale tentokrát na trase čekalo nebezpečí, křehkost i majestátnost...
Brněnský horolezec Vít Dubec spolu s dalšími 8 účastníky a jejich výstup na pákistánský Gasherbrum II...

Gasherbrum II

20. 08. 2021
14 min čtení
Příběhy