Údržba stanu

Jak pečovat o svou prozatimní "střechu nad hlavou"? Poradíme vám, jak o stan pečovat, aby vám vydržel co nejdéle jako nový.

Stavění stanu

Zde se nebudeme věnovat stavění stanu jako takovému, to by bylo na delší povídání, ale spíše tomu, kde jej stavět, abyste si své prozatimní bydlení připravili co nejlépe a svůj stan si nepoškodili.

Stan stavte na místě zbaveném ostrých předmětů, větví apod., abyste se vyvarovali poškození podlážky. Také pozor na umístění stanu moc blízko ohniště (odlétající jiskry), v údolí těsně u vody nebo na lukách v dolíku (zatopení), u skal (padající kamení), pod stromy (padající větve) ... a samozřejmě pozor na mraveniště.

Pokud se nemůžete vyhnout např. ostrým kamenům, pokud možno místo vypodložte vhodnou plachtou. Ideální je samozřejmě mít stan postavený na rovině, avšak ne vždy je to možné. Pak alespoň stavte tak, že budete "hlavou nahoru", abyste při spaní nesjížděli po hlavě dolů nebo do stran na ostatní spolunocležníky.

Balení stanu

Stan balte pokud možno suchý. Pokud stan balíte mokrý či vlhký, je třeba jej okamžitě po návratu rozložit a dokonale dosušit, aby nezačal plesnivět. Pokud máte možnost jej znovu postavit, udělejte to. Pokud ne, nevadí, stačí stan přehodit např. přes sušák.

Zejména u rodinných stanů, které jsou objemné a staví je většinou dvě osoby, doporučujeme, dát si s balením opravdu záležet. Rčení "jak si usteleš, tak si také lehneš" zde platí dvojnásob. Skládejte systematicky a balte tak, jak budete při stavbě rozbalovat. Doporučujeme před skládáním stanu zapnout zipy vchodů případně okének, pokud je stan má.

Kolíky před zabalením očistěte. Doporučujeme vypínací šňůrky smotat a znovu zagumičovat, budou se vám při následné stavbě dobře rozbalovat a šnůry nebudou zamotané. Podlážku omeťte smetáčkem nebo otřete vlkým hadříkem, nechte oschnout a teprve poté skládejte a balte.

Čištění stanu

​Životnost vnějšího stanu a podlážky lze prodloužit pravidelným používáním čistících prostředků určených pro stany. Např. prací prostředek Granger´s Tent Gear Cleaner je určený k čištění nečistot, prachu, pylu a všech ostatních nečistot, které poškozují funkčnost stanu nebo impregnace.

Stanové tyče je vhodné udržovat suché a čisté, nevystavovat je úderům a nadměrné mechanické zátěži. Spojky tyčí pravidelně ošetřujte konzervačními prostředky s obsahem silikonu, nepoškozujícími ostatní použité materiály.

Prach a drobné kamínky či nečistoty během používání z podlážky pravidelně ometejte. Vylité tekutiny nebo jiné nečistoty otřete vlhkým hadříkem namočeným pouze do vody nebo slabého roztoku jemného mýdla.

Impregnování stanu

Na výběr máte ze dvou základních impregnací. Ty ve speji a klasické tekuté. Impregnace ve speji (např. Granger´s Fabsil Gold ) má výhodu snadného nanesení na materiál. Tekuté (např. Granger´s Fabsil Universal) je třeba nanášet štětcem, ale zase docílíte vydatnější vrstvy.

Impregnace se nanáší na suchý, očištěný povrch. Tekutou impregnaci nanášíme čistým malířským štětcem s rovným chlupem. Věřte, že impregnování vám prodlouží životnost a funkční vlastnosti vnějšího stanu i podlážky.

Náhradní díly

Pokud se vám stane, že vám praskne tyč, ztratíte kolíky nebo uděláte do podlážky skobu, lze nakoupit potřebné doplňky. Stanové kolíky se dají pořídit v sadách již po pár kusech. U stanové tyče je důležité vědět přesnou délku a průměr tyče, nebo alespoň název stanu, pokud tyč sháníte přímo u výrobce. Také je dobré vědět, zda máte tyče laminátové či duralové.

K sehnání jsou i tzv. opravné sady, tedy záplaty, které vám vyřeší drobné trhliny (skoby) na podlážce či tropiku. Většinou jsou tyto opravné sady s malým kouskem materiálu již součástí produktu při nákupu.

Doporučujeme opravy provádět pokud možno hned nebo alespoň hned po návratu domů. Znáte to: Sejde z očí, sejde z mysli, a pak si vzpomenete zase až budete stan vybalovat, ale to už třeba zrovna bude pršet. A chybějící tyčka se celkem složitě nahrazuje.

 

Text: Rock Point
foto: Hannah

Další outdoorové čtení

Otestujte si, že znáte základní pravidla správného skialpinisty ...
Základním vybavením na sjezdovku jsou spolehlivé lyžařské kalhoty. Poradíme vám, čeho si při výběru všímat...
Začínáte se skialpem? Poradíme vám jak na to...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey