Nechte si u nás vytvarovat vložky do bot
29.5.2023
Vyhledávání
Potřebujete poradit? 379 200 777(Po–Pá 8:00–16:30)
28.7.2021
Jak se rozhodnout a případně jaký typ holí zvolit?
Běžet s holemi nebo bez? Co běžec, to názor. Někdo neudělá bez holí ani krok, jiný je považuje za závaží a před každým vyběhnutím hodně zvažuje, zda ano či ne. Abyste se dokázali správně rozhodnout, je třeba znát výhody a nevýhody, které běh s holemi přináší. A taky vědět, co ovlivňuje naše rozhodnutí...
Nejzásadnější vliv na rozhodnutí zda vyběhnout s holemi nebo bez, má zcela jistě profil trasy.
Do kopců se vám budou hole hodit a podpoří vás. Naopak na nekonečné rovině na ně budete spíše spílat, protože je většinu trasy ponesete v ruce. I tak je třeba, dívat se na to různým úhlem pohledu. Běžec závodník si na lehce zvlněný půlmaraton hole nevezme. Běžec třekař i na takové trase hole užije a najde v nich potřebnou podporu. Zvažte tedy podíl kopců a rovinatých úseků.
Obecně však platí, že čím větší převýšení, tím více běžců po holích sáhne. Např. na závodech typu vertical race jsou hole tak důležitou součástí výbavy, že bez nich téměř nemáte šanci vyrovnat se běžcům s holemi.
Na výběr jsou hole jednodílné (pevné), skládací, nebo teleskopické. Každému bude pro svůj účel vyhovovat něco jiného. Je třeba zvážit, co od běžeckých holí očekáváme.
Vyrábějí se v pevně daných velikostech odstupňovaných po pěti centimetrech. Výhodou je jejich pevnost a tuhost. Nevýhodou je zase to, že se nedá upravovat délka do kopce a s kopce. Což však u závodu, který běžíte na dobrý čas stejně dělat nebudete a spíše budete řešit, aby byly hole co nejlehčí. Mimo jiné i proto, že část závodu, kdy je ponesete v ruce, chcete co nejmenší zátěž. Věřte, že po deseti kilometrech ztěžkne každé deko.
Jsou většinou trojdílné. Mají velkou výhodu v tom, že se dají složit a hodit do báglu nebo jednoduše přichytit na běžeckou vestu v úsecích, kdy je nepotřebujete. Hodí se obzvláště na delší trasy. Jejich skládání a rozložení je rychlé a snadné. Výsledná délka holí je stejně jako u pevné varianty odstupňovaná po pěti centimetrech.
Jsou nejčastěji dvoj až třídílné skládací hole, jejichž velká výhoda je, že si výslednou délku můžeme upravit víceméně libovolně (v rámci rozpětí jednotlivých trubek). Nevýhodou zase bývá riziko nedotažení nastavení a s tím i riziko složení při větším jednorázovém zatížení.
Zásadní je eliminovat riziko, že se vám s holemi během trailu nebo závodu něco stane. Vybírejte proto u ověřených výrobců. Je to stejné, jako při výběru běžecké obuvi či batohů. Upřednostníte-li kvalitu, odměnou vám bude jistota komfortu během vaší aktivity.
Přečtěte si také o tom jak správně vybírat běžecké vesty či batohy
Čtěte také
Věrnostní klub
Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod
Slevy na nákup až 15 %
Na vrácení zboží máte až 14 dní
Slevy na naše služby až 30 %