Vyhledávání

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Plánování skialpové túry

Jak na to

10. 2. 2024

Jaký je klíč k úspěšné a především bezpečné skialpové túře? Plánování! To samozřejmě platí pro jakoukoliv túru na horách bez ohledu na roční období. Pokud ale vyrážíte do terénu na skialpových lyžích, je proměnných, které musíte zohlednit při své domácí přípravě, tolik, že zejména začínajícím skialpinistům jistě přijde vhod pár doporučení a rad.

Lavinová předpověď, počasí, trasa, aktuální podmínky a omezení v oblasti, fyzická a technická zdatnost a materiální vybavenost účastníků, alternativní varianty... Dílů skládačky je víc než dost a zvláště v zimních horách může vynechání jednoho z nich během přípravy na váš výlet znamenat, bez větší nadsázky, i ohrožení vašeho života.

Obsah:

Klíčem k úspěšné a bezpečné skialpové túře je pečlivé plánování
Klíčem k úspěšné a bezpečné skialpové túře je pečlivé plánování

Lavinová předpověď

Lavinová předpověď je alfa a omega jakékoliv zimní aktivity v otevřeném horském prostředí. V základu by měl být váš rozhodovací proces založený na aktuálním lavinovém stupni, který je vyhlášený v dané oblasti, a doplňujících informacích, které lavinová předpověď říká.

Lavinovou předpověď pro české hory naleznete na webu Horské služby ČR, pro evropská pohoří pak na webu EAWS (European Avalanche Warning Services). Nejjednodušší je ovšem stáhnout si do mobilu aplikaci SnowSafe, kde naleznete lavinou předpověď velmi jednoduše a navíc si ji můžete vzít s sebou i na túru. 

Pro „laiky“ by měl být lavinový stupeň během plánování túry spojený se sklonem svahu, ve kterém se ještě můžeme „bezpečně pohybovat“:

1. stupeň lavinového nebezpečí - nízké
 zvýšená opatrnost na svazích nad 40 º!

2. stupeň lavinového nebezpečí - mírné
nevstupovat na svahy nad 40 º! Zvýšená opatrnost na svazích nad 35 º!

3. stupeň lavinového nebezpečí - značné
nevstupovat na svahy nad 35 º! Zvýšená opatrnost na svazích nad 30 º!

4. stupeň lavinového nebezpečí - vysoké
nevstupovat na svahy nad 30 º! Zvýšená opatrnost na svazích nad 25 º!

5. stupeň lavinového nebezpečí – velmi vysoké
túry jsou prakticky nemožné! Doporučuje se opustit lavinové oblasti.

Sklon svahu se dá snadno odečíst z papírové mapy už doma večer před túrou pomocí tzv. Planzeigeru a ještě snadněji odečíst z aplikace Mapy.cz (v nasatvení mapy je třeba zaškrtnout políčko sklon svahu). Výbornou alternativou může být také aplikace Fatmap, kde si plánovanou trasu můžete projít i v 3D modelu.

Lavinová předpověď ale samozřejmě není jen o sklonu svahu. Dozvíte se z ní, jaké jsou rizikové expozice (orientace svahů na světové strany), jaká je celková stabilita sněhové pokrývky a jaký hrozí “lavinový problém”, jak velké je potřeba dodatečné zatížení pro uvolnění laviny, jestli hrozí uvolnění tzv. samovolných (spontánních) lavin atd. Všechny tyto informace pak zohledněte ve svém plánu túry. 

Podrobné informace o jednotlivých stupních lavinové předpovědi a doporučeních, kterých bychom se při konkrétním lavinovém stupni měli držet, se dozvíte v online učebnici Horské služby ČR.

Plánujte skialpovou túru i s ohledem na vaše lyžařské schopnosti
Skialpovou túru plánujte i s ohledem na vaše lyžařské schopnosti, musíte se dostat bezpečně také dolů

Počasí

Jestli je lavinová předpověď alfou a omegou pro skialpové výlety, tak počasí je samozřejmě snad nejpodstatnější faktor pro jakékoliv outdoorové aktivity bez ohledu na roční dobu. 

Pro plánování horské aktivity je nejlepší:

 • Porovnávat více různých předpovědí a meteorologických modelů (například Meteoblue, Windy nebo třeba předpověď od Alpenvereinu)
 • A ty ještě nejlépe sledovat průběžně (díky chytrým telefonům můžete i na túře). 

V předpovědi sledujte samozřejmě oblačnost, teplotu a srážky, nepodceňujte ale také rychlost a směr větru. Ne nadarmo se říká, že vítr je architekt lavin. A samozřejmě silný vítr výrazně snižuje pocitovou teplotu nebo v kombinaci se sněžením také snižuje viditelnost.

Předpověď počasí berte vždy s jistou rezervou, v horských oblastech se počasí předpovídá těžko a snadno a také rychle se může změnit. To mějte při svém plánování jistě na paměti. Pokud třeba předpověď hlásí zhoršení počasí až ve večerních hodinách, může se tak ve finále stát mnohem dříve a tak na túru vyrážejte dostatečně brzy a mějte dostatečnou časovou rezervu pro okno dobrého počasí.

Počítejte s tím, že na horách se počasí mění velmi rychle
Počítejte s tím, že na horách se počasí mění velmi rychle

Trasa

Vaší trasu vždy rozmýšlejte především s ohledem na lavinovou předpověď, aktuální podmínky v terénu a počasí a také vaší skupinu. 

Zamyslete se především nad tím, jestli vás na túře nečekají nějaké terénní pasti, strmé svahy nebo žlaby, které bude třeba překonat v rozestupech nebo dokonce po jednom. Pečlivě si prostudujte sklony svahů,ve kterých se budete pohybovat, a zda vás třeba nebudou ohrožovat i okolní svahy nebo svahy nad vámi. Taktéž se zamyslete nad orientací svahů na světové strany s ohledem na vítr (návětrná a závětrná strana) a také na sluneční svit. Vše s ohledem na aktuální lavinovou předpověď a doporučení v ní.

Plánovanou trasu je vždy dobré si dopředu „naklikat“ do chytrých hodinek nebo do GPS navigace.

U delších a náročnějších túr si udělejte časový plán, kde by bylo dobré v kolik hodin na túře být a kdy už bude nutné se raději otočit nebo túru zkrátit tak, abyste zbytečně nezatměli.

Promyslete také různé náhradní a alternativní varianty plánované trasy. Kde třeba bude možné túru zkrátit, pokud se začne kazit počasí nebo vám budou docházet síly nebo naopak prodloužit, když se budete cítit dobře a vše vám bude hrát do karet.

Při plánování délky skialpové túry berte v potaz i sklon svahu a další terénní pasti
Při plánování délky túry berte v potaz i sklon svahu a další terénní pasti

Aktuální podmínky a omezení

Před túrou se snažte o vašich plánech vždy zjistit co nejvíce možných informací. Dnešní online doba nabízí skvělé možnosti pro vaše plánování z domova. Mrkněte na webové kamery v oblasti nebo na horských chatách na vaší plánované trase. 

Dobrým zdrojem aktuálních podmínek jsou také sociální sítě a různé skialpové a turistické skupiny. Často se v nich dozvíte aktuální informace přímo z terénu ale také mohou být dobrou inspirací, pro váš výlet na chlupatých lyžích. Zároveň ale berte informace, zejména ze sociálních sítí od lidí, které neznáte, trochu s rezervou. Lidé se rádi chlubí a často také nesdílí své negativní zážitky a zkušenosti. 

Krom sociálních sítí můžou být dobrým zdrojem aktuálních podmínek v dané oblasti různá turistická a informační centra, horské chaty nebo místní horští vůdci a horská služba. Nestyďte se zvednout telefon a zavolat, lidé na horách často nemají prostor odepisovat na zprávy nebo emaily ale přes telefon se o rychlé info většinou rádi podělí.

Vaše plánování by také mělo zahrnovat zamyšlení nad tím, zda se v dané oblasti, po konkrétní trase nebo svahu vůbec mohu pohybovat. Většina pohoří (zvláště u nás doma v ČR) podléhá různým stupňům ochrany přírody a pohyb mimo vyznačené trasy nebo dokonce v zalesněném terénu je v nich zakázaný. 

Například v našich nejvyšších horách, v Krkonoších, je pohyb na skialpových lyžích povolen pouze po těchto osmi oficiálních skialpových trasách.

Myslete také na časové uzávěry, typicky v jarních měsících bývá pohyb v horských oblastech kvůli zvěři omezen (např. ve Vysokých Tatrách). Informace o aktuálních uzavírkách a omezeních se v dané oblasti dozvíte nejsnáze od místní horské služby.

Na skialpovou túru nechoďte sami, vyrážejte min. ve dvou
Vyrážejte minimálně ve dvou, když budete sami, nikdo vám v nouzi nepomůže

Fyzická a technická zdatnost

Úspěch vašeho skialpového výletu samozřejmě závisí také na vás samotných. Důležitá je nejen vaše fyzická, ale také technická zdatnost. I tyto atributy je dobré zahrnout do domácího plánování před túrou. 

Myslete i na cestu dolů

Pokud třeba nejste úplně jistý lyžař už na upravené sjezdovce ve skiareálu, bude dobré vybírat túry s nenáročnými sjezdy ideálně po udržovaných stezkách. Sjezd na odlehčených skialpových lyžích ve volném terénu vyžaduje alespoň základní lyžařský „skill“.

Začínejte po krůčcích

Skialpovým začátečníkům rozhodně doporučujeme začít postupnými krůčky.

 1. Dejte si nejprve pár túr tzv. „na rozpink“
  Třeba na kopec, který dobře znáte z letních pěších výletů.
 2. Osahejte si výbavu a naučte se efektivně pracovat se stoupacími pásy
  Vyzkoušejte si přepínání skialpových bot na výstup a sjezd i nástup do lyží a přepínání vázání. 
 3. Natrénujte skialpové otočky a vyzkoušejte jízdu ve volném terénu
  Otočky jsou nutné pro stoupání ve strmém svahu a věřte, že to bude chtít trochu cviku.  Techniku jízdy ve volném terénu si vyzkoušejte v různých druzích sněhu.

Hory je zkrátka dobré už od začátku nepodceňovat a věřte, že svůj začáteční trénink brzy zúročíte při náročnějších výstupech a túrách.

Nikdy sám

Na skialpovou túru nikdy nevyrážejte samotní. A už vůbec ne do lavinového terénu. V případě záchrany nebo problémů vám nikdo nepomůže. Horská služba doporučuje (nejen) na skialpové výlety vždy vyrážet minimálně ve třech. 

Na druhou stranu také není dobré vyrazit v příliš velké skupině (přibližně 6 osob a více). Větší skupině vždy všechno déle trvá a zbytečně riskujete, že na túře třeba nestihnete být na konkrétním místě, než do svahu třeba začne svítit slunce a podobně.

Při plánování túry s ohledem na skupiny myslete vždy na její nejslabší článek, pokud třeba budete mít s sebou začátečníka, někoho se slabší fyzickou kondicí nebo horšího lyžaře, vždy mu plán plně podřiďte.

Natrénujte si práci se skialpovou výbavou ještě před túrou, v terénu je to pak vždycky obtížnější
Natrénujte si práci s výbavou ještě před túrou, v terénu je to pak vždycky obtížnější

Materiální vybavenost

S plánováním také souvisí úvaha nad tím, co si na túru s sebou vezmu do batohu (ideálně lavinového). Nutným minimem pro každou skialpovou túru (v lavinové oblasti) by mělo být:

 • Kompletní lavinová výbava (vyhledávač na sobě! A přibalit náhradní baterie)
 • Haršajzny (stoupací želenza na tvrdý zledovatělý sníh)
 • Nabitý mobilní telefon (s aplikací Záchranka)
 • Čelovka (+ náhradní baterie)
 • Lékárnička
 • Náhradní a zateplovací oblečení (péřovka, čepice, rukavice, převlekové kalhoty, suché funkční tričko)
 • Sluneční a lyžařské brýle
 • Skialpová/lyžařská přilba
 • Opalovací krém a balzám na rty
 • Papírová mapa oblasti a GPS navigace nebo hodinky
 • Bivakovací vak (žďárák)
 • Základní vybavení na opravu skialpové a turistické výbavy (kleště, křížový šroubovák a imbusy, duct tape páska, plastové stahovací pásky, vosk na lyže a pásy)
 • Teplý čaj a svačina (plus něco navíc pro případ „kdyby něco“).
Na náročnější skialpové túry zvažte potřebu dalšího vybavení - cepíny, mačky, lano...
Na náročnější túry zvažte potřebu dalšího vybavení - cepíny, mačky, lano...

Podle plánované trasy byste se také měli zamyslet, zda nebude potřeba i nějaké další horolezecké vybavení (typicky pro ledovcové a alpské túry nebo třeba přechody tatranských sedel): skialpové mačky a cepín, sedák, lano, jistící prostředky atd. 

Večer před túrou si v klidu sbalte celý batoh. Pokud to budete řešit ráno na poslední chvíli, je celkem pravděpodobné, že něco důležitého zapomenete.

Do větší skupiny je pak dobré vzít s sebou klidně i jedny rezervní univerzální stoupací pásy do batohu navíc.

Pokud máte skialpové vybavení půjčené z půjčovny, vždy se s ním seznamte nejlépe v klidu večer před túrou doma nebo na chatě. Vyzkoušejte si, zda máte správně seřízené vázání a jak se přepíná mezi módy ski/walk, jak se přepínají lyžáky, cvičně si nalepte a sundejte pásy.

Desatero bezpečného plánování skialpové túry

 1. Plánujte dlouho dopředu
  Sledujte předchozí vývoj počasí, lavinové předpovědi a podmínky, zjistěte si o vaší túře maximum možných informací.
 2. Buďte defenzivní
  V horách často platí, že „méně znamená více“, a v zimních horách toto heslo platí dvojnásob, zbytečně neriskujte a nepřehánějte náročnost a délku vaší túry.
 3. Mějte vždy plán B
  Dokonce i C a klidně i D.
 4. Udělejte si časový plán
  Mějte přehled, v kolik byste, kde měli zhruba být, ať můžete reagovat na skutečnost. 
 5. Vždy mějte rezervu
  Časovou, fyzickou i psychickou, myslete na rezervní oblečení a jídlo.
 6. Nepodceňujte
  Ani zdánlivě lehké a krátké túry, nebo túry, které jste už šli vícekrát.
 7. Rozmyslete co s sebou
  Pečlivě zvažte jaké vybavení budete na túře potřebovat a co si vezmete na sebe a co s sebou.
 8. Buďte vybaveni na krizové situace
  Vždy s sebou noste vybavení pro případ „kdyby se něco po...“ (lékárnička, čelovka, žďárák, vybavení na servis a drobné opravy skialpové výbavy).
 9. Sdílejte své plány
  Vždy někomu sdělte plán vaší túry, podrobnou trasu i v kolik hodin byste měli být cca zpět.
 10.  Eliminujte riziko
  Za špatného počasí plánujte defenzivní túry s minimálním rizikem jakýchkoliv problémů (nebude případná možnost letecké záchrany od horské služby).

Vzdělávejte se

Pokud se skitouringem začínáte nebo si nejste jistí svými skialpovými dovednostmi, jistě nebude na škodu vyrazit na skialpový kurz vedený profesionálními horskými vůdci nebo průvodci, kteří vás během několika dní zasvětí do tajů tohoto krásného sportu. 

Rock Point skialpové kurzy pro začátečníky i pokročilé

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé.