Sleva až 50 %
Obujte se do léta
Jaké hole vzít na skialp?
5.2.2022
Jak vybrat skialpové hole, které vás nezradí v žádné situaci? Poradíme, na co se při výběru zaměřit.
Na první pohled se může zdát, že vybrat hole na skialpové túry není nic složitého. Avšak ve chvíli, kdy se s nějakým problémem s holemi setkáte v terénu, zjistíte, že důsledný výběr je zde stejně důležitý jako výběr lyží, bot a tuleních pásů. Jak tedy vybrat takové, které vás nezradí v žádné situaci?

Typy holí
Hole na skialp se dělí dle typu konstrukce na pevné a teleskopické.
Pevné
Pevné neboli jednodílné skialpové hole používají především fitness skialpinisté a závodníci. Při takových disciplínách je důraz kladen hlavně na rychlost výstupu, hole tedy bývají výrazně delší. Dále je používají skialpinisté ve volném terénu. Výhodou je větší pevnost, nižší hmotnost a menší nebezpečí, že se v průběhu túry poškodí.
Teleskopické
Teleskopické, nebo-li skládací hole jsou mezi skialpinisty nejrozšířenější. Délku holí lze snadno nastavit pro aktuální potřeby při výstupu i sjezdu.
- DVOUDÍLNÉ
Rozmezí nastavení dvoudílných holí bývá nejčastěji mezi 110 až 145 centimetry. Požadovaná délka se zajišťuje pomocí zámku - vnější obvod trubky se stáhne na vnitřní, menší trubku. Ve složeném stavu jsou hole dostatečně skladné a dají se tak při náročných výstupech s cepínem přidělat společně s lyžemi na batoh. - TŘÍDÍLNÉ
Hole třídílné konstrukce jsou v dnešní době rozšířené hlavně mezi splitboardisty a pro univerzální použití na další zimní sporty (sněžnice, zimní turistika). Hlavní předností třídílných holí je minimální rozměr po složení. Nevýhodou je zdlouhavější nastavování délky a větší počet mechanismů, které se mohou poškodit.

Materiál
Kvalita použitých materiálů u skialpových holí je klíčová. Hole jsou dlouhodobě vystavovány mrazům, vlhku a dalším náročným podmínkám. Levné a obyčejné materiály nemusí takový nápor vydržet, při túře se mohou zlomit či rozbít, a zkazit vám tak celý zážitek. Ale nejde jen o zážitek, ale třeba i nemožnost pokračovat v túře a nucenou záchranu.
V nabídce naleznete nejčastěji hole z hliníku nebo karbonu.
Karbon
Karbonové hole na skialp jsou v současné době tou nejlepší volbou, na kterou můžete na trhu narazit. Jejich hlavními přednostmi je nízká hmotnost a vysoká pevnost, díky níž se hole při odrazu neprohýbají a veškerá energie rukou jde do pohybu vpřed. U karbonu je nutné dávat pozor na velmi prudké nárazy, hrozí jeho zlomení, karbon je křehký. Cena karbonových holí se odvíjí od druhu použitého karbonu, čím kvalitnější, tím dražší. Zde se rozhodně vyplatí nešetřit.
Často se dělají kombinované, tzn. mají spodní část nad talířkem ze slitiny hliníku a nebo vyztuženou vnější nalaminovanou punčochou, která chrání hůl proti poškození ostrými hranami lyží.
Hliník
Hliníkové hole bývají zpravidla levnější variantou. Mezi hlavní výhody materiálu se řadí vysoká odolnost - při prudkém nárazu se hole nezlomí, ale pouze ohne, což se dá v terénu celkem snadno napravit. Úskalím je však menší pevnost, může tedy častěji docházet k prohýbání holí. Hole z hliníku jsou většinou těžší než hole z karbonu.

Správná délka
Pro výběr ideální délky holí na skialp neexistuje jednoznačná odpověď. Delší hole oceníte při výstupu, můžete se o ně pořádně opřít a budete tak vyvíjet aktivitu celým tělem. Naopak na sjezd jsou žádoucí hole kratší, aby nijak nepřekážely. V případě, že se věnujete oběma disciplínám, pořiďte si hole teleskopické.
Na délku holí má vliv také konzistence sněhu. V hlubokém sněhu se vám bude lépe stoupat s holemi delšími, na zmrzlém sněhu s o něco kratšími.

Úchyty, nebo-li madla
Skialpové hole mají často prodloužená pěnová madla. Využijete je především při traverzu prudkého svahu, kdy se nemusíte zdržovat zkracováním hole, ale stačí jen rychle přehmátnout. Přesto, že jsou příjemná do ruky a nekloužou, jezděte vždy v rukavicích i během hezkého počasí. Pro tyto případy existují tenké skialpové rukavice. Při náhodném pádu se vyhnete poškrábání rukou o zledovatělý sníh.

Sněhový talířek
Aby skialpové hole plnily perfektní opěrnou funkci, je potřeba je osadit dostatečně velkým sněhovým talířkem. Hole s malými talířky, nejčastěji používanými u sjezdařských holích, se vám v neupraveném terénu mimo sjezdovky budou bořit a tím se bude také snižovat již zmíněná opěrná funkce.
Na holích pro fitness skialp a závodních holích jsou talířky i hrot velmi podobné běžkařským - sklon hole je větší a nehrozí tak opření o talířek a následné podklouznutí.
Pro pohyb v náročném terénu a freeride se dají pořídit kloubové sněhové talířky, které se po zapíchnutí přizpůsobí tvrdosti sněhu, jeho množství a sklonu terénu.
Tip od zkušených: nenechte si zkazit skialpovou túru zničeným nebo ztraceným talířkem, mějte v batohu vždy alespoň jeden náhradní. A vezměte si na túru kus stříbrňačky, dají se s ní provizorně opravit nejen hole, ale i lyže, nelepící pásy, atd…

Péče o skialpové hole
Aby vám vybavení sloužilo co nejdéle, je nezbytné o něj správně pečovat. Hole si zaslouží po náročných dobrodružsvích nechat vyschnout, čas od času vytáhnout všechny segmenty, očistit jednotlivé mechanismy a vyčistit i uvnitř, ale v žádném případě nemazat!
Čtěte také