Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak se sbalit do malého batohu

Jak vybrat batoh na jednodenní túru

Batůžek do přírody i do města, věrný souputník v lese i na cestě do práce nebo rodinném cyklovýletu. Menší batohy se pyšní univerzálním využitím a ty opravdu kvalitní outdoorové batohy vás potěší kromě bezvadné funkce i vysokou životností. V této kategorii batůžků se rozhodně vyplatí sázka na jistotu, protože je budete používat skoro denně.

Co si nabalit s sebou

Co potřebujete na celý den v přírodě? Základem je mobil, čelovka, mapa, kompas a nůž. Nezapomeňte ani na doklady. Pokud jdete na túru do zasněžených hor, určitě potřebujete lavinovou výbavu, dále vybavenou lékárničku. Při lyžařských výletech v horách používám i lehkou přilbu. Nezbytné jsou též lyžařské brýle a náhradní oblečení. Rukavice, čepice, ponožky, prádlo i nějaká zateplovací vrstva jsou nutností pro případ zhoršeného počasí nebo nenadálé nehody. Pokud nejsou na trase „občerstvovny“, bude to chtít vedle sušenek, čokolády, ovoce, rychlých cukrů v podobě rozinek a hydrovaku s ionťákem, či termosky s čajem, i nějaký ten kus špeku nebo salámu s chlebem.

Snadné usazení batohu na těle

Naplněný batoh si dejte na záda a věnujte chvíli optimálnímu nastavení. Jen tak naplno využijete polstrování popruhů i lisovaný, ergonomicky tvarovaný zádový systém. Ramenní popruhy přitáhnou zádový systém pěkně k páteři. Široký bederní pás zajistí ukotvení v pase a batoh se správně a pohodlně opře o pánev a především rozloží hmotnost na bocích. Hrudní popruh zapněte nakonec, nastavte jeho polohu tak, aby neškrtil a nebránil dýchání, a dokonal tak úplné dotažení. „Seřízený“ batoh se pak na zádech ani nehne.

Co by mělo jít připnout na batoh?

Kvalitní trekové batohy jsou multifunkční. Platí to především pro renomované značky, třeba Osprey, vůdčí značku světového trhu. Právě v detailech se liší špičkový batoh od průměrného.

V zimě přijde vhod, když můžete na batoh připnout sjezdové lyže, běžky, sněžnice, nebo dokonce snowboard. K tomu většinou slouží popruhy a úchyty na povrchu batohu. Na batoh by měly být snadno upevnitelné teleskopické hole a cepín. Dobrý batoh poznáte i tak, že veškeré úchyty, spony, poutka a samosvorky zvládnete utahovat a povolovat v rukavicích.

Organizace vnitřního prostoru

Organizace prostoru batohu by měla zajišťovat oddělení věcí, které mají být po ruce do rychle přístupné komory. Typicky jde o pohotovostní oblečení (nepromokavá bunda) nebo lavinové pomůcky. Hlavní komora bývá pro většinu věcí, včetně těch poškoditelných (fotoaparát). Její součástí je většinou hluboká kapsa na hydratační systém.

Síťované kapsy na bocích a čele batohu mají univerzální využití a budou léta sloužit jen tehdy, když je jejich materiál kvalitní. To ostatně platí i u zipů.

Na co je dobré myslet

Na co je dobré myslet při výběru batohu na jednodenní túry, co by měl takový batoh „umět“…

 

  • Promyslete si, na jaké aktivity chcete batoh používat.
  • Zvažte, jak velký batoh potřebujete. Doporučujeme zvolit objem turistického batohu do 20l až 30l.
  • Komfortní, ergonomicky tvarovaný, zádový systém je základ úspěchu. Bez vyzkoušení v obchodě riskujete špatnou volbu velikosti zad. Nechte si poradit od specialistů…

 

  • Multifunkčnost a možnost připevnění lyží, snowboardu, sněžnic, holí apod. se může vždycky hodit.
  • Snadný a rychlý přístup do jednotlivých komor batohu zajistí, že nebudete rušeni při vstřebávání zážitků.
  • Promyšlená organizace prostoru batohu je lepší než prostý vak.

 

  • Výborná manipulace s batohem i v rukavicích. Ano batohy se používají po celý rok. Myslete na to při letním nákupu…
  • Kompatibilita s hydratačním systémem – vakem na tekutiny. Moc důležité!
  • Pohodlné polstrování. Odřená ramena a bedra jsou zlý sen. Za komfort si sice něco připlatíte, ale stojí to za to!

Rodinné výlety - batohy Osprey

Nezapomínejte, že promyšlené a vyzkoušené detaily dělají dobrý batoh na trek. Uchycení přilby, holí, kapsička na doklady, sluneční brýle, poutko na klíče, uzamykatelné zipy… Na první pohled je možná neoceníte, při užívání je budete velebit.

Text: Michal Bulička
Foto: archiv Osprey

Další outdoorové čtení

Víte, proč jsou ponožky do běžeckých bot tak důležité? Podívejme se na 5 nejzásadnějších důvodů...
Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...