Jak se sbalit do malého batohu

Batůžek do přírody i do města, věrný souputník v lese i na cestě do práce nebo rodinném cyklovýletu. Menší batohy se pyšní univerzálním využitím a ty opravdu kvalitní outdoorové batohy vás potěší kromě bezvadné funkce i vysokou životností. Jak takový malý batoh vybrat a co vše si na jednodenní túru sbalit?

JAK VYBRAT BATOH NA JEDNODENNÍ TÚRU

V kategorii malých batůžků se rozhodně vyplatí sázka na jistotu, protože je budete používat skoro denně. Malé batohy jsou typickým zástupcem zavazadel pro jednodenní túry - pro ty vícedenní už potřebujete objemnější kousek, který pojme spacák, karimatku nebo část outdoorové kuchyně.

Batohy na jednodenní turistiku od české značky Hannah

CO SI NABALIT S SEBOU

Sbalit batoh na jeden den můžete asi tak na milion způsobů. Záleží především na tom, kam vyrážíte a jaké aktivity budete přes den provozovat.

 

Chystáte se na den do přírody? Základem je mapa, kompas, nůž, doklady a mobilní telefon. Rozhodně nezapomínejte na řádné oblečení - přibalte si lehkou bundu nebo náhradní ponožky. Doporučujeme přihodit lékárničku - nebo alespoň náplasti, dezinfekci a obvaz.

Pokud vyrážíte do zasněžených hor, nevyrážejte bez lavinové výbavy, vybavené lékárničky a lehké přilby. Nezapomeňte na rukavice, čepici, náhradní ponožky, termoprádlo nebo další zateplovací vrstvu pro případ, že by se zhoršilo počasí nebo přišla nenadálá nehoda. Pokud nejsou na trase „občerstvovačky“, bude to chtít vedle sušenek, čokolády, ovoce, rychlých cukrů v podobě rozinek a hydrovaku s ionťákem, či termosky s čajem, i nějakou energii zabalenou v tuku - třeba kusu špeku nebo salámu.

co si zabalit do Osprey batohu s sebou na jednodenní túru?

SNADNÉ USAZENÍ BATOHU NA TĚLE

Stejně jako u vícedenní túry, ani u jednodenního výletu vás nesmí batoh omezovat.

Naplněný batoh si dejte na záda a věnujte chvíli optimálnímu nastavení. Jen tak naplno využijete polstrování popruhů i lisovaný, ergonomicky tvarovaný zádový systém. Ramenní popruhy přitáhnou zádový systém pěkně k páteři. Široký bederní pás zajistí ukotvení v pase a batoh se správně a pohodlně opře o pánev a především rozloží hmotnost na bocích. 

Hrudní popruh zapněte nakonec, nastavte jeho polohu tak, aby neškrtil a nebránil dýchání, a dokonal tak úplné dotažení. „Seřízený“ batoh se pak na zádech ani nehne.

s dobře usazeným batohem Osprey můžete i přes bystřiny skákat

Co by mělo jít připnout na batoh?

Kvalitní trekové batohy jsou multifunkční. Platí to především pro renomované značky, třeba Osprey, vůdčí značku světového trhu. Právě v detailech se liší špičkový batoh od průměrného.

V zimě přijde vhod, když můžete na batoh připnout sjezdové lyže, běžky, sněžnice, nebo dokonce snowboard. K tomu většinou slouží popruhy a úchyty na povrchu batohu. Na batoh by měly být snadno upevnitelné trekingové hole a cepín. Dobrý batoh poznáte i tak, že veškeré úchyty, spony, poutka a samosvorky zvládnete utahovat a povolovat v rukavicích.

Správný batoh má poutka na trekové hole - např. Hannah Element

ORGANIZACE VNITŘNÍHO PROSTORU

Organizace prostoru batohu by měla zajišťovat oddělení věcí, které mají být po ruce do rychle přístupné komory. Typicky jde o pohotovostní oblečení (nepromokavá bunda) nebo lavinové pomůcky. Hlavní komora bývá pro většinu věcí, včetně těch poškoditelných (fotoaparát). Její součástí je většinou hluboká kapsa na hydratační systém.

Síťované kapsy na bocích a čele batohu mají univerzální využití a budou léta sloužit jen tehdy, když je jejich materiál kvalitní. To ostatně platí i u zipů.

pozor na ukládání křehkých věcí do batohu - ty patří doprostřed

Na co je dobré myslet

Na co je dobré myslet při výběru batohu na jednodenní túry, co by měl takový batoh “umět”? 
 

 • promyslete si, na jaké aktivity chcete batoh používat,
 • zvažte, jak velký batoh potřebujete, doporučujeme zvolit objem turistického batohu do 25 l,
 • komfortní, ergonomicky tvarovaný, zádový systém je základ úspěchu (bez vyzkoušení v obchodě riskujete špatnou volbu velikosti zad, nechte si poradit od specialistů),
 • multifunkčnost a možnost připevnění lyží, snowboardu, sněžnic, holí apod. se může vždycky hodit,
 • snadný a rychlý přístup do jednotlivých komor batohu zajistí, že nebudete rušeni při vstřebávání zážitků,
 • promyšlená organizace prostoru batohu je lepší než prostý vak,
 • výborná manipulace s batohem i v rukavicích (batohy se používají po celý rok, myslete na to při letním nákupu),
 • kompatibilita s hydratačním systémem – vakem na tekutiny,
 • pohodlné polstrování - odřená ramena a bedra jsou zlý sen (za komfort si sice něco připlatíte, ale stojí to za to!).
   

i lékárničku si můžete sbalit takovou, která má organizátor a vše najdete rychle

Nezapomínejte, že promyšlené a vyzkoušené detaily dělají dobrý batoh na trek. Uchycení přilby, holí, kapsička na doklady, sluneční brýle, poutko na klíče, uzamykatelné zipy... Na první pohled je možná neoceníte, při užívání je budete velebit.

kvalitní batoh zajistí komfort a podpoří příjemné zážitky z výletu či túry

Rock Point
foto: Osprey, Hannah, Tatonka

Další outdoorové čtení

Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey