Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Rodí se nová běžecká výzva - 216 km napříč Krušnými horami

5 min čtení 14. 09. 2021

Vloni jsme s Šumavou vsadili na jistotu a pro letošní rok jsme pro další Rock Point běžeckou výzvu vybrali méně známé Krušné hory. Nikdo z nás neznal předem všechna místa na trase a tak jsme se o to víc těšili, co nás během 5 dní a více než 200 kilometrů potká. Jak to dopadlo? Byli jsme nadšeni!  

Neskrývaná radost po doběhu do Kraslic s 216 kilometry v nohách
Neskrývaná radost po doběhu do Kraslic s 216 kilometry v nohách

5 maratonů v 5 dnech

Už když jsme se v květnu 2020 loučili v Nové Peci, říkali jsme si v cílové euforii, jak se těšíme na repete. A díky elánu hlavního organizátora Honzy Krabce na to opravdu došlo. Akci jsme protáhli o další den, přidali 56 kilometrů a vyrazili na severozápadní hranici naší vlasti. Jednotlivé části trasy plánovali dle lokálních znalostí všichni z týmu, ať už běžci, nebo třeba i krušnohorský patriot, fotograf Rob.

Druhý den běžíme zprvu pustými a poklidnými cestami
Druhý den běžíme zprvu pustými a poklidnými cestami


Když se jednotlivé segmenty spojily, vyšla z toho linie spojující Děčín s Kraslicemi s délkou kolem 210 km a převýšením 4000 metrů. A nebojte, nejsme takoví zeměpisní ignoranti, abychom nevěděli, že Děčín už nepatří do Krušných hor. Rozhodli jsme se ale trasu obohatit o malebný Děčínský Sněžník a Tiské stěny a taky tím přidat nějaké ty výškové metry.

Filip běží mezi pískovcovými věžemi a břízami Děčínského Sněžníku
Filip běží mezi pískovcovými věžemi a břízami Děčínského Sněžníku

Hvězdná běžecká i organizační parta

Ve čtyřčlenné běžecké partě letos byli šumavští matadoři Mužajs a Filip a k nim přibyli Soňa a Aleš. Ti ale samozřejmě nebyli žádnými běžeckými nováčky. Soňa po úvodní nervozitě běžela s čím dál větším úsměvem na tváři a Aleš (který mimochodem letos vysmahl šumavských 160 km za 17 hodin) vypadal, jakoby přes celé Krušky jen tak volně vyklusával.

Běžci dobíhají na Přebuz
Běžci dobíhají na Přebuz


Běžci běželi opět etapově a nalehko za obětavé podpory Karla, který s dodávkou vždy čekal přesně na místech, kde bylo potřeba a zásobil hladové a žíznivé sportovce vybranými laskominami.

Běžci slaví doběh druhé etapy u přehrady Fláje
Běžci slaví doběh druhé etapy u přehrady Fláje

4 běžci a 3 elektrocyklisti

Rob a já jsme tentokrát mohli na elektrokolech pronásledovat běžce prakticky na celé trase a dokumentovat průběh celé akce. Pěkně reportážně, abychom co možná nejlépe zachytili atmosféru v partě. Ta byla od začátku do konce neskutečně optimistická, kamarádská a s tradičně neuvěřitelnou náloží vtipů od Mužajse a Filipa (jediná nevýhoda těchto anekdot je ta, že je 99 % z nich nepublikovatelných).

Aleš se dělí o dojmy z druhé etapy
Aleš se dělí o dojmy z druhé etapy


V druhé polovině denní trasy se k nám, po přesunu aut, na kole obvykle přidal i Krab a tak vznikl tradiční obraz, kdy kolem čtyř běžců neustále kroužili tři elektrocyklisti. Vše běželo jak namazaný stroj a jediný zádrhel tak v prvních dnech nastával jen při přecenění sil u polední obědové pauzy. Polévka, smažák a dvě kofoly dokážou běžecký elán jaksepatří vysát.  

Užíváme si poslední sluneční paprsky pod dohledem hlavního velitele Kraba
Užíváme si poslední sluneční paprsky pod dohledem hlavního velitele Kraba

Pohoří mnoha tváří

Jelikož jednotlivé etapy představí postupně sami běžci v samostatných reportech, dovolím si jen pár subjektivních dojmů z pozice přihlížejícího. Přestože jsem mnohá místa Krušných hor, kterými jsme se pohybovali, znal, až kompletní přeběh mi dovolit udělat si o tomto pohoří ucelený dojem.

Na lávce nezapomeňte zrušit krok!
Na lávce nezapomeňte zrušit krok!


Kulturně-industriální zastávka u staré vápenky


Příroda je tu krásná a místy divoká, výhledy na komíny a chladící věže elektráren neopakovatelné a hraniční přechody bizarní. Z měst a vesnic je cítit zašlá sláva i hrdost bohaté hornické minulosti. Pohyb tu není svázaný tolika omezeními, jako je tomu v národních parcích a turistů je tu, až na známá epicentra, pomálu. Zkrátka Krušné hory ve mně zanechaly silný a nad očekávání dobrý dojem. A troufám si tvrdit, že to byl pocit celé naší party. 

Klasické výhledy do vnitrozemí
Klasické výhledy do vnitrozemí

Pod Klínovcem se na nás obloha lehce kaboní
Pod Klínovcem se na nás obloha lehce kaboní

216 kilometrů s úsměvem na tváři

Když jsme se pátý den v Kraslicích loučili, bylo nám všem spíš líto, že to celé končí, než že bychom se radovali, že to máme za sebou. I když se kilometrovník nakonec zastavil až na čísle 216, běžci zdaleka nevypadali nějak vyčerpaně. Jistě by s přehledem zvládli minimálně další den.

Naše krušnohorská parta: nahoře zleva Karel, Kuba, Rob; pod nimi Aleš, Soňa, Krab; dole Filip a Mužajs
Naše krušnohorská parta: nahoře zleva Karel, Kuba, Rob; pod nimi Aleš, Soňa, Krab; dole Filip a Mužajs
 

Jak se říká – něco pěkného končí, aby něco dalšího mohlo začít. Vy se tak můžete těšit na veřejnou sportovní výzvu napříč Krušnými horami a naše parta doufejme na další české pohoří.  

Při stoupání na Komáří Hůrku je náležitou motivací tamější restaurace
Při stoupání na Komáří Hůrku je náležitou motivací tamější restaurace


Text: Jakub Cejpek, člen Rock Point Teamu
Foto: Rob Trnka a Martin Mužík
Video: Jakub Cejpek
 

 

Podívejte se na dvouminutový sestřih z pětidenního přeběhu:

 

 

více o Rock Pont výzvě "napříč Krušnými horami"

Zjistěte o výzvě podrobnější informace, přečtěte si, jaké pocity si běžci odnášejí z jednotlivých etap a odhalte, jakou trasou vás výzva povede. Všechny články k Rock Point výzvě postupně uveřejňujeme na našem blogu.
 

 

Další outdoorové čtení

Povoleno! Na základě rozhodnutí vlády ČR máme možnost uskutečnit běžecké kempy. Pojďme si společně protáhnout těla...
Běžecká výzva pro všechny milovníky trailů! Pojďte do toho s námi...
4. ročník festivalu cestovatelských filmů opět v Plzni. Co letos nabízí...

Festival cestovatelských filmů

24. 09. 2021
2 min čtení
Podporujeme