Jaké hole vzít na skialp?

Na první pohled se může zdát, že vybrat hole na skialpové túry není nic složitého. Avšak ve chvíli, kdy se s nějakým problémem s holemi setkáte v terénu, zjistíte, že důsledný výběr je zde stejně důležitý jako výběr lyží, bot a tuleních pásů. Jak tedy vybrat takové, které vás nezradí v žádné situaci?

Obsah:

skialpové hole jsou nedílnou součástí skialpového vybavení, bez nich se neobejdete Důsledný výběr skialpových holí je stejně důležitý jako třeba lyží či pásů - nejsou to "jen obyčejné" hole

Typy HOLÍ

Hole na skialp se dělí dle typu konstrukce na pevné a teleskopické.

Pevné

Pevné neboli jednodílné skialpové hole používají především fitness skialpinisté a závodníci. Při takových disciplínách je důraz kladen hlavně na rychlost výstupu, hole tedy bývají výrazně delší. Dále je používají skialpinisté ve volném terénu. Výhodou je větší pevnost, nižší hmotnost a menší nebezpečí, že se v průběhu túry poškodí.

Teleskopické

Teleskopické, nebo-li skládací hole jsou mezi skialpinisty nejrozšířenější. Délku holí lze snadno nastavit pro aktuální potřeby při výstupu i sjezdu.
 

  • DVOUDÍLNÉ
    Rozmezí nastavení dvoudílných holí bývá nejčastěji mezi 110 až 145 centimetry. Požadovaná délka se zajišťuje pomocí zámku - vnější obvod trubky se stáhne na vnitřní,  menší trubku. Ve složeném stavu jsou hole dostatečně skladné a dají se tak při náročných výstupech s cepínem přidělat společně s lyžemi na batoh.
  • TŘÍDÍLNÉ
    Hole třídílné konstrukce jsou v dnešní době rozšířené hlavně mezi splitboardisty a pro univerzální použití na další zimní sporty (sněžnice, zimní turistika). Hlavní předností třídílných holí je minimální rozměr po složení. Nevýhodou je zdlouhavější nastavování délky a větší počet mechanismů, které se mohou poškodit.
     
skialpové hole BCA - Teleskopické hole si nastavíte přesně na takovou délku, jakou potřebujete Teleskopické hole si nastavíte přesně na takovou délku, jakou potřebujete

Materiál

Kvalita použitých materiálů u skialpových holí je klíčová. Hole jsou dlouhodobě vystavovány mrazům, vlhku a dalším náročným podmínkám. Levné a obyčejné materiály nemusí takový nápor vydržet, při túře se mohou zlomit či rozbít, a zkazit vám tak celý zážitek. Ale nejde jen o zážitek, ale třeba i nemožnost pokračovat v túře a nucenou záchranu.

 

V nabídce naleznete nejčastěji hole z hliníku nebo karbonu.

Karbon

Karbonové hole na skialp jsou v současné době tou nejlepší volbou, na kterou můžete na trhu narazit. Jejich hlavními přednostmi je nízká hmotnost a vysoká pevnost, díky níž se hole při odrazu neprohýbají a veškerá energie rukou jde do pohybu vpřed. U karbonu je nutné dávat pozor na velmi prudké nárazy, hrozí jeho zlomení, karbon je křehký. Cena karbonových holí se odvíjí od druhu použitého karbonu, čím kvalitnější, tím dražší. Zde se rozhodně vyplatí nešetřit.

Často se dělají kombinované, tzn. mají spodní část nad talířkem ze slitiny hliníku a nebo vyztuženou vnější nalaminovanou "punčochou", která chrání hůl proti poškození ostrými hranami lyží.

Hliník

Hliníkové hole bývají zpravidla levnější variantou. Mezi hlavní výhody materiálu se řadí vysoká odolnost - při prudkém nárazu se hole nezlomí, ale pouze ohne, což se dá v terénu celkem snadno napravit. Úskalím je však menší pevnost, může tedy častěji docházet k prohýbání holí. Hole z hliníku jsou většinou těžší než hole z karbonu.
 

Karbonové nebo hliníkové skialpové hole? Každé má své výhody i nevýhody, volte tedy podle vašeho využití. Karbonové nebo hliníkové skialpové hole? Každé má své výhody i nevýhody, volte tedy podle vašeho využití. Existují také hole kombinované

Správná délka

Pro výběr ideální délky holí na skialp neexistuje jednoznačná odpověď. Delší hole oceníte při výstupu, můžete se o ně pořádně opřít a budete tak vyvíjet aktivitu celým tělem. Naopak na sjezd jsou žádoucí hole kratší, aby nijak nepřekážely. V případě, že se věnujete oběma disciplínám, pořiďte si hole teleskopické.

 

Na délku holí má vliv také konzistence sněhu. V hlubokém sněhu se vám bude lépe stoupat s holemi delšími, na zmrzlém sněhu s o něco kratšími.
 

Teleskopické hole mají výhodu, že na cestu dolů si je zkrátíte dle potřeby Teleskopické hole mají výhodu v tom, že na cestu dolů si je můžete zkrátit dle potřeby

Úchyty, NEBO-LI MADLA

Skialpové hole mají často prodloužená pěnová madla. Využijete je především při traverzu prudkého svahu, kdy se nemusíte zdržovat zkracováním hole, ale stačí jen rychle přehmátnout. Přesto, že jsou příjemná do ruky a nekloužou, jezděte vždy v rukavicích i během hezkého počasí. Pro tyto případy existují tenké skialpové rukavice. Při náhodném pádu se vyhnete poškrábání rukou o zledovatělý sníh.
 

Úchop za prodloužené pěnové madlo se vám bude hodit zejména při traverzu Úchop za prodloužené pěnové madlo se vám bude hodit zejména při traverzu, kdy potřebujete na každé straně jinak dlouhou holi

Sněhový talířek

Aby skialpové hole plnily perfektní opěrnou funkci, je potřeba je osadit dostatečně velkým sněhovým talířkem. Hole s malými talířky, nejčastěji používanými u sjezdařských holích, se vám v neupraveném terénu mimo sjezdovky budou bořit a tím se bude také snižovat již zmíněná opěrná funkce.

Na holích pro fitness skialp a závodních holích jsou talířky i hrot  velmi podobné běžkařským - sklon hole je větší a nehrozí tak opření o talířek a následné podklouznutí.

Pro pohyb v náročném terénu a freeride se dají pořídit kloubové sněhové talířky, které se po zapíchnutí přizpůsobí tvrdosti sněhu, jeho množství a sklonu terénu.  

Tip od zkušených: nenechte si zkazit skialpovou túru zničeným nebo ztraceným talířkem, mějte v batohu vždy alespoň jeden náhradní. A vezměte si na túru kus "stříbrňačky", dají se s ní provizorně opravit nejen hole, ale i lyže, nelepící pásy, atd…
 

Velký talířek se hodí i pro snadné přehození patky vázání na změnu polohy  pro stoupání Velký talířek se nejen tolik nepropadá do sněhu, ale díky němu si snadno přehodíte patky na změnu polohy  pro stoupání

Péče o skialpové hole

Aby vám vybavení sloužilo co nejdéle, je nezbytné o něj správně pečovat. Hole si zaslouží po náročných dobrodružsvích nechat vyschnout, čas od času vytáhnout všechny segmenty, očistit jednotlivé mechanismy a vyčistit i uvnitř, ale v žádném případě nemazat!

Zobrazit všechny hole na skialp »

Doprava
zdarma

Black Diamond

hole tel.

VAPOR CARBON 2

Vyprodáno
-22 %
Doprava
zdarma

Dynafit

hole tel.

SPEED POLES

1 799 Kč 2 299 Kč
-22 %
Doprava
zdarma

Ski Trab

hole tel.

POLES ORTLES

2 899 Kč 3 699 Kč
Doprava
zdarma

Camp

hole tel.

SKI TRACK

Vyprodáno
Doprava
zdarma

Ski Trab

hole tel.

POLES MAGICO 2.0 CARBON

Vyprodáno

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey