Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

První Evropanka, která zvítězila v americkém extrémním závodě horských kol.

Markéta "Peggy" Marvanová vyhrála Tour Divide

První Evropanka, která zvítězila v americkém extrémním závodě horských kol


Markéta byla navíc letošní nejmladší účastnice závodu o délce 4418 km - Tour Divide. Závod jela podruhé a letos se stala absolutní vítězkou ženské kategorie. Je první Evropankou, která tento závod vyhrála. Po Spojených Státech a Austrálii má i Česká republika vítězku v ženské kategorii.

Markéta Peggy Marvanová vyhrála Tour Divide 2016 (4418 ks na horském kole)

4418 km v sedle

Tour Divide je závod horských kol, který traverzuje po pohoří Rocky Mountain z Kanady k mexickým hranicím. Délkou 4418 km je tento terénní ultra závod testem vytrvalosti, soběstačnosti a duševní houževnatosti. Závod je striktně bez zabezpečení, tedy každý závodník se může spoléhat jen sám na sebe a využívat pouze veřejné služby (hotely, obchody). Nejsou určeny žádné etapy - závodníci jedou každodenně největší možnou vzdálenost dle vlastních sil a odpočívají dle uvážení. Mohou jet společně, ale nesmí si nijak vzájemně pomáhat a sdílet výbavu. Plánovaná pomoc je zakázána. Hodiny běží nepřetržitě od startu do cíle. Závodníci jedou ve stylu  bikepacking - na kole si vezou minimum výbavy na bivakování, opravu kola a jen tolik jídla a vody, které potřebují na cestu do dalšího města. I z těchto důvodů cyklisté překonávají každý den extrémní vzdálenosti.

Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide

Štěstí v cíli

V neděli 2.7.2017 ve 2.00 hodin ráno přijíždí Peggy společně se svým přítelem Adamem do cíle. Ona jako 1. žena a on jako 27. muž. Cílem je hraniční přechod Nového Mexika s Mexikem, kde závodníky každoročně přivítá brána a hraniční stanice. Tím závod končí, na vítěze tu nečeká žádná odměna. Ale přesto tu každý závodník najde to, co hledá. „Je to zvláštní pocit, po takové dardě kilometrů dojet k bráně a koukat na ni. V hlavě se vám ženou myšlenky typu - to jsem mohla sedět doma, než se takhle dřít, abych se ocitla tady - ale je to jen chvilkový pocit, následně se dostavuje euforie, pocit štěstí a radosti, vzpomínky na zážitky a vlastně i trochu smutku, že to ohromné dobrodružství, začínající v horách s medvědy a pokračující přepočítáváním vody na poušti už končí.” svěřuje se Peggy.

Markéta Peggy Marvanová s přítelem - v cíli závodu Tour Divide

Pekelný začátek

„Měla jsem letos obrovské krize a dokonce chtěla i vzdávat. Kvůli sněhu a objížďkám jsem během prvních dvou dní ztratila časově skoro jeden den oproti plánu. V Kanadě bylo kolem nuly, pořád pršelo a na cestě se střídalo bahno a sníh. Pamatuji si, jak jsem po prvních 150 kilometrech přemýšlela, že bych nejradši vzdala. Jenže pak mi došlo, že bych musela oněch 150 km projet zpět, protože tam byla nejbližší civilizace. A rázem mi v hlavě problesklo, že to nepřipadá v úvahu. Že přeci radši dojedu těch 4300 km vpřed, než se lopotit zpět tím bahnem takovou dálku“, s úsměvem přiznává Peggy, která se před pár dny vrátila do ČR.

Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide

Extrém je fajn pro život

Vztah mezi Peggy a Adamem se opět utužil. „Podnikat takovéto cesty doporučuji každému páru. Vztah se může buď utužit, anebo zjistíte, že nemá smysl. Obojí vnímám pozitivně,“ vysvětluje Adam. Oba jsou spokojeni se svým výsledkem a plánují další společné extrémní cesty a závody.

Podobně odvážně se letos Peggy s Adamem pustili do laponské výzvy Lapland Extreme Challenge za polárním kruhem, která do letošního roku neměla pokořitele. Tento nikým nedokončený závod dokončili s Adamem jako první v jeho historii letos v březnu a zasloužili se tak o české prvenství.

Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide

Peggy, jako vždy, charitativní...

Svými výkony chtěla Markéta vždy hlavně pomáhat lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí a bojují se zdravotním či jiným postižením. V roce 2015 pomohla americkým závodem získat finance na speciální elektrické dvojkolo pro dívenku Dáju trpící myopatií - postupným ochabováním svalstva. Laponskou cestou zase zahájila dlouhodobou sbírku na vybudování půjčovny dětských handbiků, jaká dosud v České Republice není. Půjčovna vznikne jako projekt organizace Černí koně, která zajistí nejen výrobu kol a provoz půjčovny, ale také sportovní akce s cílem informovat děti a rodiče o této úžasné možnosti. Po letošním Tour Divide se Peggy v rámci dobrovolné činnosti rozjede s motivačními přednáškami do dětských domovů.

O tom, jak Peggy za tři týdny poprvé projela Amerikou ze severu na jih, přespávala sama v lese i na veřejných záchodcích a přežila i setkání s medvědem, si můžete počíst v její knize Cesta za štěstím.

Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide

Více informací najdete na adrese http://peggymarvanova.cz
 

Text a foto: Markéta Marvanová a Adam Záviška

Další foto bez komentáře:

Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
Markéta Peggy Marvanová - závod Tour Divide
 

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...