Jak prát funkční oblečení

Postupujte vždy podle údajů na všité etiketě a dodržujte teplotu vody a výrobcem povolený způsob praní. Volte prací prostředky, které jsou určené přímo na daný materiál (peří, merino vlna, membránové oblečení...). Doporučujeme přípravky Grangers, které jsou vyrobeny na bázi vody a tedy nezatěžují životní prostředí.

Kdy je vhodné prát oblečení z technických materiálů

Oblečení z technických materiálů perte pravidelně. Tím, že např. lyžařskou či outdoorovou bundu raději několik let nevyperete, funkční vlastnosti materiálu neochráníte. Právě naopak. Tkanina, která se zanese špínou, mastnotou z těla, vlasů apod. ztrácí své technické vlastnosti - ucpané póry nemohou dýchat a "pracovat" tak, jak mají. A čím větší nános těchto nečistot bude, tím hůře se poté bude prát.

Po několikanásobném vyprání (2 - 3 prací cykly) můžete obnovit vodoodpudivost aplikací některého z doporučených impregnačních prostředků.

Více ve článku o impregnování »

kdy je vhodné prát oblečení z merino vlny

Oblečení z merino vlny není nutné prát po každém použití, i když ho při nošení propotíte. Platí to pro trička, mikiny a dokonce i ponožky. Proč? Protože bakterie působící zápach jsou absorbovány vlákny z vlny Merino, které zabraňují jejich reprodukci nebo růstu na povrchu vláken. 

jak na praní outdoorového oblečení z technických materiálů

Ruční praní funkčního oblečení

Pro ruční praní funkčního oblečení volte tekuté prací prostředky, protože u sypkých pracích prášků není zaručené jejich dokonalé rozpuštění. Oblečení perte ve vlažné lázni do 30 ºC. Vyvarujte se toho, že do vany plné vody a prádla vsypete navrch prací prostředek. Nejen, že nedojde ke správnému rozpuštění pracího prostředku, ale také byste mohli poškodit barvu látky.

Po praní v odpovídajícím tekutém prostředku oblečení (nebo třeba i batoh či spacák) pečlivě opláchněte a vymáchejte. Nejsnadnější je použít sprchu nebo tekoucí vodu v umyvadle.

Praní na cestách

Perete-li na cestách, například během několikadenní túry, bude se vám hodit mýdlo jako je Lifesystems All Purpose Soap. Jedná se o biologicky rozložitelné mýdlo, které je možné použít nejen na praní oblečení, ale i na tělo či nádobí.

Na šetrné praní outdoor oblečení nabízíme od značky Grangers mnoho produktů

praní funkčního oblečení v pračce

Vždy nejprve ověřte na všitém štítku u oblečení, že je možné jej prát v pračce. Poté zvolte vhodný prací prostředek a dodržte výrobcem stanovenou teplotu vody. Novější pračky již mají speciální funkci pro praní outdoorového prádla, která je šetrnější. Pozorně sledujte symboly praní na výrobku a u péřového oblečení a dalších doporučených produktů nikdy prádlo neždímejte ani neodstřeďujte. Vodu nechte po vymáchání pouze vypustit.

při praní v pračce dodržujete pokyny výrobce uvedené na štítku oblečení

Vhodné přípravky na praní funkčního prádla

Na různé typy tkanin je třeba použít speciální prací prostředky. Kvalitní prací prostředky nabízí značka Grangers a je jich na výběr velké množství. Podívejte se na ty nejpoužívanější:
 

 • Na membránové oblečení a umělá vlákna - Grangers Performance Wash
  Je určen zejména pro technické outdoorové oblečení, ze kterého odstraňuje prach, špínu a nežádoucí pachy. Udržuje prodyšnost a optimální vodoodpudivost, zlepšuje vlastnosti oděvů. Doporučeno pro GORE-TEX®, eVent® a veškeré nepromokavé oblečení s membránou. Ochraňuje povrchovou úpravu všech oděvů (DWR). Vodoodpudivost je možné posílit po aplikaci prostředku sušením v sušičce.
   
 • Na merino vlnu - Grangers Merino Wash
  Tekutý čisticí prostředek, který šetrně odstraňuje špínu a pachy a osvěžuje oblečení vyrobené z merino vlny. Přírodní výtažek z cedru pomáhá merino chránit proti molům.
   
 • Na peří - Grangers Down Wash
  Vysoce účinný čisticí prostředek určený pro veškeré oblečení a vybavení s péřovou a syntetickou náplní. Maximalizuje prodyšnost, obnovuje loft, zachovává izolační vlastnosti a antimikrobiální prvky odstraňují pachy. Peří nezbavuje přírodního oleje, na rozdíl od běžně používaných pracích prostředků.

 

Podrobněji ve článku Jak prát péřovou bundu »

praní péřové bundy

Čeho se vyvarovat při praní funkčních materiálů


Nepoužívejte avivážní prostředky, a to zejména při praní membránového oblečení. Aviváž zanese miliony mikropórů v membráně, čímž naruší technické vlastnosti tkaniny. Navíc na prádle by mohly vzniknout skvrny.

Co dělat, pokud jste již aviváž na praní použili?

Vyperte několikrát oblečení ve speciálním pracím prostředku např. Grangers Performance Wash určeném pro technické materiály. Částečně tak aviváž z tkaniny odstraníte a uvolníte tak ucpané póry a tkanina bude moci opět dýchat. Po vysušení je třeba oblečení naimpregnovat. Částečně tím obnovíte funkční vlastnosti produktu.

praní technických materiálů se neobejde bez šetrných pracích prostředků Grangers

Jak žehlit funkční oblečení

Velkou výhodou technického sportovního oblečení je, že se obvykle vůbec nemusí žehlit. U oblečení, které je třeba vyžehlit, vždy ověřte teplotu a nastavení žehličky dle všitého štítku. Většinou však platí, že pokud je povolené ždímání (do 500 otáček/min), nebývá žehlení nutné.

Symboly praní a údržby »

Další outdoorové čtení

Kvalitní nůž patří mezi základní výbavu každého turisty. V outdooru se bez něj neobejdete. Jak ho vybírat...
Znáte 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ? Sepsali jsme vám je...
Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey