Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Jak prát funkční oblečení

Postupujte vždy podle údajů na všité etiketě a dodržujte teplotu vody a výrobcem povolený způsob praní. Volte prací prostředky, které jsou určené přímo na daný materiál (peří, merino vlna, membránové oblečení...). Doporučujeme přípravky Grangers, které jsou vyrobeny na bázi vody a tedy nezatěžují životní prostředí.

Kdy je vhodné prát oblečení z technických materiálů

Oblečení z technických materiálů perte pravidelně. Tím, že svou např. lyžařskou či outdoorovou bundu raději několik let nevyperete, funkční vlastnosti materiálu stejně neochráníte. Právě naopak. Tkanina, která se zanese špínou, mastnotou z těla, vlasů apod. taktéž ztrácí své technické vlastnosti (ucpané póry nemůžou dýchat a "pracovat" tak jak mají). A čím větší nános těchto nečistot bude, tím se hůře bude i prát.

Po několikanásobném vyprání (2 - 3 prací cykly) můžete obnovit vodoodpudivost aplikací některého doporučeného impregnačního prostředku. Více ve článku o impregnování »

Naopak, oblečení z merino vlny není nutné po každém použití prát. Trička, mikiny, dokonce i ponožky. Jak to? Protože bakterie působící na zápach jsou absorbovány vlákny z vlny Merino, které je chrání před reprodukcí nebo růstem na povrchu vláken Merino. 

jak na praní outdoorového oblečení z technických materiálů

Ruční praní

Pro tento typ praní volte tekuté prací prostředky, protože u sypkých pracích prášků není zaručené dokonalé rozpuštění pracího prostředku. Vyvarujte se toho, že do vany plné vody a prádla vsypete navrch prací prostředek. Nejen, že nedojde ke správnému rozpuštění pracího prostředku, ale také byste mohli poškodit barvu látky.

Po praní v odpovídajícím tekutém prostředku oblečení (batoh/spacák...) pečlivě opláchněte a vymáchejte. Nejsnadnější je použít sprchu nebo tekoucí vodu v umyvadle.

Perete-li na cestách či během několikadenní túry, bude se vám hodit plátkové mýdlo. Např. Sea To Summit vyrábí biologicky rozložitelné mýdlo, které je možné použít nejen na praní oblečení, ale i na tělo či mytí nádobí. Suché plátky mýdla jsou praktické nejen tím, že se vám mýdlo nevylije v zavazadle, ale nehrozí ani riziko zabavení při letištní kontrole.

Na šetrné praní outdoor oblečení nabízíme od značky Grangers mnoho produktů

praní v pračce

Vždy nejprve ověřte na všitém štítku u produktu, že je možné jej vyprat v pračce. Poté zvolte vhodný prací prostředek a dodržte výrobcem stanovenou teplotu vody. Novější pračky již mají speciální funkci pro praní outdoorového prádla, která je šetrnější. Pozorně sledujte symboly praní na výrobku a u péřového oblečení a dalších doporučených produktů nikdy prádlo neždímejte ani neodstřeďujte. Vodu nechte po vymáchání pouze vypustit.

při praní v pračce dodržujete pokyny výrobce uvedené na štítku oblečení

Vhodné přípravky

Na různé typy tkanin je třeba použít speciální prací prostředky. Značka Grangers jich má na výběr velké množství. Ty nejpoužívanější jsou:
 

  • Na membránové oblečení a umělá vlákna - Grangers Performance Wash: Je určen zejména pro technické outdoorové oblečení, ze kterého odstraňuje prach, špínu a nežádoucí pachy. Udržuje prodyšnost a optimální vodoodpudivost, zlepšuje vlastnosti oděvů. Doporučeno pro GORE-TEX®, eVent® a veškeré nepromokavé oblečení s membránou. Ochraňuje povrchovou úpravu všech oděvů (DWR). Vodoodpudivost je možné posílit po aplikaci prostředku sušením v sušičce.
     
  • Na merino vlnu - Grangers Merino Wash: Tekutý čisticí prostředek, který šetrně odstraňuje špínu a pachy, osvěžuje oblečení vyrobené z merino vlny. Přírodní výtažek z cedru pomáhá chránit vaše merino proti molům.
     
  • Na peří - Grangers Down Wash: Vysoce účinný čisticí prostředek určený pro veškeré oblečení a vybavení s péřovou a syntetickou náplní. Maximalizuje prodyšnost a obnovuje loft, zachovává izolační vlastnosti, antimikrobiální prvky odstraňují pachy. Peří nezbavuje přírodního oleje, na rozdíl od běžně používaných pracích prostředků. Podrobněji ve článku Jak prát péřovou bundu »

 

praní péřové bundy

Čeho se vyvarovat při praní technických materiálů


Nepoužívejte avivážní prostředky (zejména na membránové oblečení). Aviváž zanese miliony mikropórů v membráně, čímž naruší technické vlastnosti tkaniny. Navíc, na prádle by mohly vzniknout skvrny.

Co dělat, pokud jste již aviváž na praní použili?
Vyperte několikrát oblečení ve speciálním pracím prostředku určeném pro technické materiály, např. Grangers Performance wash. Částečně tak aviváž z tkaniny „odperete“, uvolníte tak ucpané póry a tkanina bude moci opět dýchat. Po vysušení je třeba oblečení naimpregnovat. Částečně tak opět obnovíte funkční vlastnosti produktu.

praní technických materiálů se neobejde bez šetrných pracích prostředků Grangers

Jak žehlit

Velkou výhodou technického sportovního oblečení je, že se vůbec nemusí žehlit. U oblečení, které je třeba vyžehlit, vždy ověřte teplotu a nastavení žehličky dle všitého štítku. Většinou však platí, že pokud je povolené ždímání, a to proběhne do 500 otáček/min., nebývá žehlení ani nutné.

Symboly praní a údržby »

Text: Eva Votavová
Foto: archiv Rock Point

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...