Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Na trailrunning s holemi nebo bez?

Běžet s holemi nebo bez? Co běžec, to názor. Někdo neudělá bez holí ani krok, jiný je považuje za závaží a před každým vyběhnutím hodně zvažuje, zda ano či ne. Abyste se dokázali správně rozhodnout, je třeba znát výhody a nevýhody, které běh s holemi přináší. A taky vědět, co ovlivňuje naše rozhodnutí...

na Profilu trasy záleží

Nejzásadnější vliv na rozhodnutí zda vyběhnout "s holemi nebo bez", má zcela jistě profil trasy. 

Do kopců se vám budou hole hodit a podpoří vás. Naopak na nekonečné rovině na ně budete spíše spílat, protože je většinu trasy ponesete v ruce. I tak je třeba, dívat se na to různým úhlem pohledu. Běžec závodník si na lehce zvlněný půlmaraton hole nevezme. Běžec "třekař" i na takové trase hole užije a najde v nich potřebnou podporu. Zvažte tedy podíl kopců a rovinatých úseků.

Obecně však platí, že čím větší převýšení, tím více běžců po holích sáhne. Např. na závodech typu "vertical race" jsou hole tak důležitou součástí výbavy, že bez nich téměř nemáte šanci vyrovnat se běžcům s holemi.


Běžecké hole v prudkém stoupání ulehčují nohám

výhody běžeckých holí:

 • ulehčují nohám v prudkém stoupání
 • odlehčují kolenům při náročných sebězích
 • zapojují k pohybu i ruce a zajišťují pravidelnou kadenci pohybů
 • v náročném terénu zajistí potřebnou stabilitu


nevýhody běžeckých holí:

 • přeci jen nesete v každé ruce pár deka váhy navíc
 • pokud nemáte běžecký batoh s úchytem holí, jste odkázáni nést je celou dobu běhu v ruce
   

 

Běžecké hole jsou mnohem lehčí, než trekové
Počítejte s tím, že je část trasy třeba i ponesete v ruce

 

z Jakých bězeckých holí vybírat?

Na výběr jsou hole jednodílné (pevné), skládací, nebo teleskopické. Každému bude pro svůj účel vyhovovat něco jiného. Je třeba zvážit, co od běžeckých holí očekáváme.

Jednodílné, skládací nebo teleskopické

Hole jednodílné se vyrábějí v pevně daných velikostech odstupňovaných po pěti centimetrech. Výhodou je jejich pevnost a tuhost. Nevýhodou je zase to, že se nedá upravovat délka do kopce a s kopce. Což však u závodu, který běžíte na dobrý čas stejně dělat nebudete a spíše budete řešit, aby byly hole co nejlehčí. Mimo jiné i proto, že část závodu, kdy je ponesete v ruce, chcete co nejmenší zátěž. Věřte, že po deseti kilometrech ztěžkne každé deko.

Skládací hole jsou většinou trojdílné. Mají velkou výhodu v tom, že se dají složit a hodit do báglu nebo jednoduše přichytit na běžeckou vestu v úsecích, kdy je nepotřebujete. Hodí se obzvláště na delší trasy. Jejich skládání a rozložení je rychlé a snadné. Výsledná délka holí je stejně jako u pevné varianty odstupňovaná po pěti centimetrech.

Teleskopické hole jsou nejčastěji dvoj až třídílné skládací hole, jejichž velká výhoda je, že si výslednou délku můžeme upravit víceméně libovolně (v rámci rozpětí jednotlivých "trubek"). Nevýhodou zase bývá riziko nedotažení nastavení a s tím i riziko složení při větším jednorázovém zatížení.


Skládací hole dáte snadno a během mžiku do běžeckého batohu či vesty

Na co se u běžeckých holí zaměřit

 • váha (na delší běhy volte lehčí hole, každý gram je znát)
 • materiál (karbon je nejlehčí, je také křehčí, proto pozor, při nepřirozené manipulací hrozí poškození)
 • rukojeť (povrch musí být příjemný i pro zpocenou ruku a neklouzavý)
 • poutko (lehká rukojeť s odnímatelným madlem pro odlehčené závodní, nebo měkčené pohodlné madlo pro běžce "trekaře")
   


Madlo by při běhu nemělo klouzat ani ve zpocených či zmoklých rukách

Zásadní je eliminovat riziko, že se vám s holemi během trailu nebo závodu něco stane. Vybírejte proto u ověřených výrobců. Je to stejné, jako při výběru běžecké obuvi či batohů. Upřednostníte-li kvalitu, odměnou vám bude jistota komfortu během vaší aktivity.

Přečtěte si také o tom jak správně vybírat běžecké vesty či batohy

 

Rock Point
Foto: Dynafit

Další outdoorové čtení

Jakou zkušenost má s jídlem Adventure Menu náš dlouholetý kamarád a ambasador Jakub Cejpek? Přečtěte si...
Pro ty z vás, kteří nejsou ve stavbě stanů kovanými experty, jsme připravili několik tipů a důležitých informací o stanech...
Pomůžeme vám vybrat vhodný stan pro vaše potřeby a poradíme, co všechno by měl umět...