Víte, proč Icebreaker barví merino pomocí kůry, kořenů a listí?

4 min čtení 13. 07. 2020

kolekce "natur dye" odstartovala nový způsob barvení

Nature Dye je nová technologie barvení oblečení z ovčí vlny merino, kterou představila vůdčí firma Icebreaker. Proč ji novozélandský lídr světového trhu výroby merino oblečení zavádí, nám vysvětlila Vlasta Pazourková, která má na starosti ve firmě Outdoor Brothers distribuci Icebreakeru ve východní Evropě.

Icebreaker - Move to natural

Co bylo hlavní motivací při tvorbě kolekce Nature Dye?

Oděvní průmysl má z 20 % na svědomí plýtvání vodou. Podle odborných odhadů hrozí, že za pět let bude trpět 1,8 miliardy populace citelným nedostatkem vody.

V čem spočívá ojedinělost Nature Dye?

V použití přírodního barviva, jehož výroba zatěžuje přírodu výrazně méně, než barviva syntetická. K nabarvení jednoho trika stačí pouze jedna sklenice vody.

Icebreaker Nature Dye - nový způsob barvení ušetří 80 % vody. Na jedno triko jen jedna sklenice.

Jaké jsou zdroje pro výrobu přírodních barviv?

Icebreaker používá rostlinná barviva. Má to i sociální podtext – zachovat stejný způsob barvení látek, který se tradičně používá v rozvojových oblastech v Číně. Kolekce Nature Dye tak pomáhá k ekonomickému i sociálnímu rozvoji v chudších regionech Číny.

Abych upřesnila odpověď, konkrétní suroviny pro výrobu barviv jsou: kořen mořeny barvířské (barva madder root), kůra z dubu hákového (barva tannin), listy stromu indigo (barva indigo) a kůra slivoně třešňové (barva mandle).

paleta barev Nature Dye:barevná paleta kolekce Icebreaker Natur dye - barvení rostlinnými zdroji
Zleva: kořen mořeny barvířské (barva: madder root), kůra z dubu hálkového (barva: tannin), listy stromu indigo (barva: indigo), kůra slivoně třešňové (barva: mandle)

Jaký přínos bude mít Nature Dye při skutečné výrobě?

Oproti běžnému barvení se ušetří 80 % vody. Suroviny pro barviva pochází z obnovitelných zdrojů, rostlin, které rostou v Číně, tedy v zemi, kde se provádí i barvení. Proces barvení negeneruje žádný chemický odpad, přestože při barvení se neobejdete bez žíraviny, která zajistí vpravení barvy do materiálu a také stálobarevnost a trvanlivost barev. Slovo žíravina zní sice neekologicky, ale i žíravina se dá vyrobit z přírodních, netoxických materiálů. Ostatně netoxické žíraviny se používají standardně ve výrobě Icebreakeru, nejen u téhle kolekce.

Dá se očekávat v průběhu času změna barvy oděvů?

Ano, protože přírodní barvivo obsahuje hodně pigmentu. To se může projevit tak, že každý výrobek bude mít trochu jiný odstín a hloubka barev se může časem měnit, což je u přírodních barev přirozené. Ale je tu také prvek unikátnosti, který v současnosti mnoha lidem chybí, a Icebreaker Nature Dye ho přináší.
 


Jaký je rozdíl v barvení mezi Nature Dye a barvením zbytku produkce Icebreakeru?

U kolekce Nature Dye se barví až hotová látka, u zbytku produkce se barví už jednotlivá vlákna.

U jaké části kolekce používá Icebreaker přírodní barviva?

Zatím jen u Nature Dye. Icebreaker toho vyrábí opravdu hodně a není možné efektivně a ekonomicky rázem přejít na používání jen přírodních barviv. Pro představu, u běžného, byť ekologického způsobu barvení s použitím netoxických chemikálií se naráz barví 750 kg šarže materiálu, u Nature Dye 50 kg. Při větším množství by se látka dostatečně a rovnoměrně neobarvila.

Icebreaker Nature Dye má i sociální podtext

Jak se projevuje barvení Nature Dye z pohledu spotřeby zdrojů?

V Icebreakeru probíhá barvení (bez ohledu na použitá barviva) tak, že vždy se používá voda, uzavřená v systému. Tato voda se po procesu zrecykluje a opakovaně použije. Navíc se podařilo vyvinout způsob barvení látky ve studené vodě. Celková úspora energie je oproti běžnému barvení 90 %.

Teď tedy víte, co pod názvem "Natur Dye" (překl. přírodní barvivo) oblékáte. Díky těmto produktům tak odlehčíte svému tělu i svědomí a uděláte vstřícný krok pro boj s udržitelností zdrojů. Kolekci Icebreaker Natur Dye získáte na e-shopu i kamenných Rock Piont prodejnách.

Proč Nature Dye?

 • úspora vody
  80% úspora vody v porovnání s běžnými technikami barvení
 • obnovitelnost
  rostliny jsou obnovitelné a nejsou zdrojem potravy
 • bez chemie
  žádný chemický odpad znečišťující vodu
 • sociální odpovědnost
  barviva pocházejí z rozvojových oblastí a jsou prostředkem sociálního a ekonomického rozvoje
 • přírodní materiál a přirozený styl
  přírodní barviva jsou živě estetické, každý výrobek může mít jiný odstín, který se dále vyvíjí

 

Z kolekce Icebreaker Nature dye

 

Trika Icebreaker »

Další outdoorové čtení

Artileshell - přírodní izolace, která se vyrábí z vlny baskických ovcí...
Česká značka plete svetry i čepice. Jsou z merina, některé i s Gore membránou. Celý Kama příběh ...
Norsko si nás získalo svou podmanivou přírodou. Projeli jsme jeho jižní část na kole i pěšky a zážitků je spousta. Přečtěte si, co určitě stojí za návštěvu...

Norskem na kole i pěšky

15. 09. 2022
4 min čtení
Příběhy

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey