Skialpinismus je kombinací sjezdového lyžování a freeridu s výstupem v technicky velmi náročném terénu. V každém momentu skialpové túry je nezbytné brát zřetel na bezpečnost. Právě hlava je nejzranitelnější částí lidského těla, a proto je helma nepostradatelnou částí skialpové výbavy. Podle čeho vybírat skialpovou helmu, aby vás ochránila v každé situaci?
5 základních rozdílů
Laikovi či skialpovému začátečníkovi se může zdát, že mezi lyžařskou a skialpovou helmou není téměř žádný rozdíl. Opak je pravdou - pro bezpečný pohyb v horách je více než žádoucí používat helmu určenou přímo pro skialp. V čem se skialpová helma liší od těch, které se běžně používají pro sjezdové lyžování a snowboarding?
hmotnost - je znatelně lehčí a tím i příjemnější na nošení. V případě výkonnostního a závodního skialpinismu navíc hraje roli každý (ušetřený) gram
skvělé odvětrání - více ventilačních otvorů na bocích a zadní části helmy
vnitřní stélka přilby je tenčí, méně zateplená a přizpůsobená tak aktivnějšímu pohybu. Společně s odvětráním tak zvyšuje komfort
dvojí certifikace - Většina přileb používaných na skialpinismus má dnes již dvojí certifikaci (splňuje požadavky jak pro lyžařskou, tak pro horolezeckou přilbu) a na oficiálních závodech je to již striktně vyžadováno
úchyty - většina skialpových helem má spony pro upevnění čelovky
Skialpová helma se liší od té lyžařské nejen nižší hmotností, lepším odvětráním či úchytama na čelovku...
Normy
Pro lyžařské a horolezecké helmy jsou dané technické normy, které předepisují důležité vlastnosti a parametry výrobku.
EN 1077
Norma CE EN 1077 stanoví požadavky prohelmy pro sjezdové lyžování a snowboarding. Zahrnuje dvě třídy ochrany - A (celoskořepinové helmy) a B (helmy s měkkým polstrováním na uších). Týká se primárně konstrukce helmy, zorného pole, odolnosti vůči nárazu a jeho tlumení, odolnosti vůči úderu ostrým předmětem a vlastností náhlavní vložky.
EN 12492
Norma CE EN 12492 stanoví požadavky pro horolezecké přilby. Vysoké požadavky jsou kladeny především na konstrukci helmy, schopnosti tlumit náraz, odolnosti vůči průrazu, pevnosti a účinnosti upevňovacího systému.
Norma pro helmy na skialp
Skialpové helmy by měly splňovat obě výše uvedené normy (EN 12492 a EN 1077B). Obě normy jsou také často vyžadovány od pořadatelů skialpových závodů jako povinné vybavení.
Na závodech patří skialpová helma mezi povinnou výbavou každého účastníka
Konstrukce skialpové helmy
Většina helem je dvouvrstvých, jednovrstvá plastová skořepina se již v dnešní době používá velmi zřídka. Dvouvrstvé helmy se vyrábějí buďto metodou In-Mold, nebo jako technicky promyšlené hybridní konstrukce.
In-Mold
Technologie In-Mold byla zprvu používaná především pro cyklistické přilby. Mezi její hlavní výhody patří nízká hmotnost a výborná ochranná funkce.
Vnější vrstvu tvoří skořepina z polykarbonátu či ABS plastu. Zmíněné materiály mají perfektní vlastnosti - vysokou pevnost, odolnost proti nárazu v nízkých i vysokých teplotách, chemickou odolnost a odolnost vůči UV záření. Vnitřní část se vyrábí z expandovaného polystyrenu nebo polypropylenu. Kombinace těchto materiálů vnější a vnitřní skořepiny chrání hlavu před prudkými nárazy zvenčí. Vnitřní část se vstřikuje do formy, anebo se lisuje do vnější části.
Helmy s polystyrenovou pěnou se po větším nárazu deformují, je tedy nutné je v takovém případě vyměnit. Výjimku tvoří přilby, kde je polystyren nahrazen polypropylenem. Polypropylen vydrží i opakované menší nárazy.
Hybrid
Hybridní konstrukce se objevuje hlavně ve vyšších výkonnostních třídách skialpových helem. Skládá se ze skořepiny na vrchní části helmy a vstřikovaným In-Mold skeletem po stranách. Hybridní helmy jsou velmi odolné, lehké a poskytují maximální ochranu.
MIPS
V posledních letech často můžete narazit také na helmy s technologií MIPS (Multi-Directional Impact Protection System). Tato technologie poskytuje zvýšenou ochranu v různých druzích nárazů, i vůči rotačním silám. Oproti klasickým skialpovým přilbám je v těchto navíc vložena další vrstva mezi vnitřní skořepinu a stélku. Při nárazu dochází k pohybu této kluzné MIPS vložky a díky tomu se zmírní rotační síly mezi skořepinou a povrchem hlavy.
Naprostá většina skialpových helem má speciální úchyty na čelovku
Výběr skialpové helmy
Při volbě helmy na skitouring se proto zaměřte nejen na konstrukční vlastnosti, ale porovnávejte i hmotnost a ověřte si, zda má helma úchyty na čelovku apod. Všechny tyto parametry vám zvyšují komfort a pohodlí při používání.
Při zkoušení helmu dotáhněte dle vašeho obvodu hlavy. Nikde by nesmí tlačit a při pohybu hlavou se helma nesmí volně hýbat. A to ani, když nemáte zapnutou přezku pod bradou. Tu berte už jen jako takovou “pojistku”.
Proč je skialpová helma důležitá?
Nosit helmu na skialpech má samozřejmě své opodstatnění. Nejen, že pád na tvrdý zmrzlý sníh je nebezpečný, ale při sjezdu v terénu hrozí riziko pádu na kámen, pařez, ostrou větev apod. Také při chůzi vzhůru je skialpová helma důležitá. Zejména, když stoupáte s cepíny a v mačkách. Pokud se budete účastnit skialpových závodů, i těch hobby, je helma součástí povinné výbavy.