Sleva až 50 %
Obujte se do léta
Začínám s lezením – co všechno budu potřebovat?
14.6.2018
O lezení nemusíte jen snít, stačí se sebrat a vyrazit na umělou lezeckou stěnu, kde se naučíte základy. Kromě odhodlání se vám bude ještě hodit základní „starter pack“ pro lezce, tedy vybavení, které k lezení budete potřebovat.
Lezení je fajn sport, při kterém zapojíte do akce celé tělo. Kromě rozvoje síly, vytrvalosti a rovnováhy je to hlavně zábava. Ovšem bezpečnost musí být na prvním místě. Lezec a jistič jsou spojeni lanem, které v případě pádu zachytí lezce před pádem na zem, který by mohl mít vážné následky. Proto je nutné, aby se lezec naučil zakládat postupové jištění a jeho partner bezchybně jistit. Ale o tom později a podrobněji.
Kde nejlépe začít
Ideálním místem pro začátečníky je umělá lezecká stěna, na které jsou většinou u jednoduchých cest natažená lana a dá se tak využít tzv. horního jištění, při kterém se nepadá. Když uděláte chybu, tak si pouze sednete do lana a váš „pád“ se projeví vlastně jen zhoupnutím na laně.
Zpočátku je radno lézt pod dohledem zkušeného kamaráda - lezce nebo se přihlásit do kurzu pro nováčky, či najmout soukromého trenéra. Asi jedinou nepřekonatelnou překážkou je pro zájemce o pohyb ve vertikále náchylnost k závratím a strach z výšky.

Jaké vybavení do začátku?
Lano
Lano je základním prvkem zajišťujícím bezpečnost při lezení. Lano spojuje členy lanového družstva, tedy lezce a jistícího. V případě pádu lezce dojde k jeho zachycení lanem, pokud jistící kamarád správně zareaguje a zablokuje lano v jisticí pomůcce.
Pro sportovní lezení se používají dynamická lana, která jsou pružná a při pádu nedochází k velkému rázu do těla lezce. Pro sportovní lezení se používají tzv. jednoduchá lana, v délkách 30 až 80 metrů.
S nákupem lana nespěchejte, lan je mnoho druhů a tak si nejprve udělejte jasno, která z mnoha disciplín lezení bude pro vás tou hlavní. Kromě jednoduchých lan, které se hodí pro sportovní lezení, se pro lezení v horách používají lana poloviční a dvojitá, o tom podrobněji někdy jindy.
Sedací úvazek
Úvazek spojuje tělo lezce s lanem. Do úvazku se lezec obleče a lano naváže k úvazku. Vyrábějí se úvazky sedací, hrudní (prsní) a celotělové. Pro sportovní lezení se používá sedací úvazek. „Sedák“ musí přesně padnout, nesmí lezce omezovat v pohybu a měl by být pohodlný. Nízká hmotnost je výhodou. Pro děti volte raději celotělový úvazek.
Spojovací přezka(y) na opasku je většinou automatická, samosvorná. Při utahování opasku tak nemůžete udělat chybu, která by znamenala nechtěné rozepnutí popruhu. Některé úvazky mají nohavičky bez možnosti nastavení obvodu, ty nastavitelné umožňují univerzální použití.
O komfortu úvazku rozhoduje také polstrování. Sedák si vyzkoušejte v obchodě. Odsedněte si do něj plnou vahou a upravte si dotažení všech spon. Když sedák netlačí v oblasti pasu ani neřeže v tříslech, je to trefa do černého.
Jisticí pomůcka - jistítko
Slouží k jištění lezce. Karabinou je jistítko spojeno s úvazkem jistícího partnera – jističe nebo s jisticím stanovištěm. Jistítka se používají i pro slaňování a spouštění.
Jistítek je na trhu spousta, to svoje musí každý lezec bezchybně a rutinovaně ovládat. Manipulaci s jistítkem si musíte zautomatizovat.
Typově se současná jistítka dělí na kyblíky (tuber) a poloautomatické jisticí pomůcky. Pro všechny ale platí zásada, že brzdící ruka, která drží lano pod jistítkem, nikdy nepustí lano.
Karabiny
Karabiny jsou spojovací prostředky, které spojují postupové jištění s lanem a jsou také základním stavebním prvkem jisticích stanovišť, tzv. štandů.
Karabiny s pojistkou zámku, slouží tam, kde by samovolné otevření karabiny znamenalo ohrožení lezců. Takové karabiny se používají především ke spojení jistítka s úvazkem[ma2] nebo jsou umístěné v odsedávací smyčce. Nejrozšířenější jsou karabiny se šroubovou pojistkou zámku. Nezapomínejte důsledně zašroubovat pojistku při každém použití!
Expresky jsou trojdílné sady – dvě karabiny bez pojistky zámku, které jsou spojeny krátkou sešitou smyčkou. Slouží ke spojení fixních i dočasných jisticích bodů s lanem. Karabiny v expreskách mají většinou zámek rovný (zapíná se do jisticího bodu) nebo prohnutý (zapíná se do něj lano).
Při lezení se neobejdete bez lezeček a proti klouzání zpocených rukou slouží magnézium. O lezečkách i maglajzu si můžete přečíst v samostatných článcích.
Když si chcete lezení zkusit, potřebujete jen úvazek, jistítko s karabinou a lezečky (obvykle lze vypůjčit za mírný poplatek). No a taky parťáka nebo instruktora. Lano i expresky na vás čekají na stěně.
V Rock Pointu si můžete výhodně koupit např. set pro začínající lezce od české značky Ocún.
Čtěte také