Vánoční tipy
Inspirujte se
Jaké boty obout na dálkové treky?
5. 3. 2024
Dálkové treky jsou zdrojem vzrušujících zážitků a zavedou vás do mnoha úchvatných koutů přírody. Dobrodružství vám však může pár věcí znepříjemnit. Zatímco počasí neovlivníte, svou výbavu ano, a to včetně klíčového prvku v podobě obuvi. Vhodně zvolené boty dokážou každou výpravu učinit pohodlnější a bezpečnější. Na jaká kritéria byste se měli při jejich výběru zaměřit?
Proč tolik záleží na výběru bot?
Špatně zvolená obuv může na dálkovém treku vést nejen k relativně drobným problémům, jako jsou puchýře nebo otlačeniny chodidel, ale i k úrazům způsobeným podklouznutím nebo pádem.
Vhodně zvolené trekové boty zajístí nejen příjemný krok, ale zvýší vaše bezpečí při pohybu v terénu. To zejména díky podrážce s dostatečnou trakcí nebo spolehlivé opoře chodidel na nerovném podkladu. Proto není dobré na treky nosit obuv, jako jsou třeba tenisky a sneakery – ty si nechte na chození po městě. A bylo by bláhové si myslet, že do českých hor (např. na Stezku Českem) je městská obuv dostačující.
Jaký typ trekových bot vybrat
Dle svých preferencí, náročnosti plánovaných tras a zátěži, kterou si ponesete na zádech, vybírejte mezi nízkými trekovkami a kotníkovými pohorkami.
Vysoké pohorky
Jdu s těžkým batohem (tzv. natěžko)
Čeká mě náročný terén
Možná bude mokro či zbytky sněhu
Nízké trekovky
Jdu s menším batůžkem (nalehko)
Čeká mě méně náročný terén
Je teplo, nízké riziko deště
- Vysoká turistická obuv (kotníkové pohorky)
Obecně platí, že vysoké trekové boty, tzv. pohorky, poskytují vyšší stabilitu při chůzi a zároveň nabízí vyšší ochranu, především pokud jde o kotníky. To je činí ideální volbou do náročnějšího terénu plného zrádných kamenů či kořenů, kde stoupá riziko zvrtnutí kotníku. Oceníte je také při chůzi v mokré trávě. Pokud si je obujete na dálkový trek typu zahraničních pěších tras GR (Grande Randonné) nebo české Stezky Českem, rozhodně neuděláte chybu. Po vysokých pohorkách sáhněte také v případě, že si na zádech ponesete těžký batoh, tzn. půjdete „natěžko“. - Nízká turistická obuv
Na druhé straně, nízká turistická obuv je lehčí a zpravidla o trochu pohodlnější na nošení. V mírnějším terénu a na udržovaných cestách tak přináší lehce příjemnější chůzi, a to hlavně v při chůzi rychlejším tempu. Často jsou navíc k dostání ve „vzdušnějším“ provedení a více se díky tomu hodí do teplejšího počasí.
Voděodolnost - membrána ano, nebo ne?
Řešíte, zda pořídit boty s membránou, anebo bez? Při výběru bot na dlouhé treky je schopnost odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám přímo klíčová. Z toho důvodu hledejte boty s kvalitní voděodolnou membránou, jako je GORE-TEX, KEEN.DRY (označení WP) apod.
Membrána zajistí, že vaše nohy zůstanou v suchu i během deštivého dne, ranní rosy nebo po přebrodění menšího potoku, přičemž si boty zachovají velmi dobrou prodyšnost.
Materiály svršku
Materiály použité na botách by jim měly dodávat potřebnou odolnost při zachování vysoké úrovně komfortu. Tradiční volbou je pro svou robustnost kůže. Vybírejte výrobce, kteří používají kůži s ekologickou certifikací.
Zavrhovat však nemusíte ani některé moderní syntetické materiály, které často charakterizuje nízká hmotnost a rychlejší schnutí, ale na druhou stranu zase horší prodyšnost a kratší životnost.
Kůže
Velmi dlouhá životnost
Snadné přizpůsobení chodidlu
Kůže dýchá, přírodní materiál
Syntetika
Rychlé schnutí
Stálobarevnost
Nižší pořizovací cena
U vysokých pohorek jsou pro svou delší životnost vhodnější např. modely s kovovými háčky a rychlostními poutky. Také se zaměřte na švy. Obecně platí, že čím méně švů, tím méně míst ke třetí, tedy menší náchylnost k tvorbě puchýřů. Důležitá je proto také kvalita šití a lepení. Specialisté jako Garmont, Lowa a další nabízejí vysokou kvalitu právě díky, z větší části, ruční výrobě.
U lehčích trekovek se velmi často potkáte s kombinací kůže a textil, která je díky vyšší prodyšnosti vhodná na výlety a lehčí treky.
Péče o koženou obuv
Ztvrdlá kůže může časem praskat a také poškodit švy. Aby svrchní materiál bot neztrácel vláčnost a pružnost, je potřeba kůži vyživovat. To spočívá v doplňování přírodních látek, které se opotřebením a vysycháním svršku bot z kůže ztrácejí. Pro výživu kůže se hodí speciální pasty a vosky.
Podešev
- Robustní
- Flexibilní
- Přilnavá
- Se vzorkem
Podešev nebo-li podrážka turistických bot by měla být robustní, aby vydržela všechny terénní nástrahy, a současně dostatečně flexibilní, aby umožnila přirozený pohyb chodidla. Pro zajištění dobré přilnavosti na různých površích, od mokrých kamenů po bahnité stezky, je nezbytná kvalitní směs podrážky.
V kombinaci s vícesměrným vzorkem pak ještě zvyšuje brzdné schopnosti při sestupu a naopak dobrý záběr při stoupání do kopce. Ostrý dezén podešve navíc zajistí vynikající záběr v měkkém a klouzavém terénu. Mezi kvalitní a nejčastěji využívané materiály patří např. Vibram, Michelin, Pomoca...
Výrobce
Pokud nechcete, aby se vám boty začaly rozpadat už po krátkém nošení, vyplatí se sáhnout po modelu bot od osvědčeného výrobce. V Rock Pointu nabízíme pouze prověřené značky, které jsou známé pro kvalitní provedení obuvi.
Díky modernímu trendu vyrážet na túry ve stylu „fast and light“, tedy rychle a nalehko, se stále více potkáte s turistickou obuví i u značek, které jste dosud považovali spíše za běžecké, např. Altra nebo Hoka.
Boty určené pro lehkou turistiku ve svižnějším tempu, tedy speedhiking jsou o něco lehčí než pohorky, přesto nabízí vynikající tlumení a komfort i pro delší distance. Na výběr je mnoho modelů bot od značek jako Salewa nebo KEEN.
Tip
Rádi byste se vydali na svůj první dálkový trek a nevíte, kam vyrazit? Začít můžete putováním po českých horách. Přes hory, podél hranic naší země, vás provede Stezka Českem. Zkušení turisté pak mohou vyzkoušet různé dálkové trasy GR v zahraničí, například korsickou GR20, GR221 na Mallorce nebo GR2 na ostrově Réunion.
Hodí se vědět
Čtěte také
Kam dále?
Jak správně pečovat o outdoorové boty
28. 2. 2024