Sleva až 50 %
Obujte se do léta
Správné usazení batohu na záda
8.8.2022
Existuje 8 rychlých chvatů, díky kterým usadíte batoh na záda SPRÁVNĚ. Znáte je? Ověřte si, že vše důležité děláte dobře. Jedině tak vás nebudou při delší chůzi bolet záda.
Pro jednodenní výlety i vícedenní treky v horách je výběr správného a kvalitního batohu klíčový. Avšak i ten nejlepší batoh na trhu vám může cesty znepříjemnit, pokud vám nebude perfektně sedět, nebo si ho nebudete umět na zádech správně nastavit.
Ještě, než se pustíme do samotného nastavování batohu, je třeba vědět, jak si ten pravý batoh pro vaše potřeby vybrat. Pojďme se na to ve zkratce podívat.

Objem
Otázka, jak velký batoh si pořídit je velice individuální a záleží na tom, k čemu ho budete primárně využívat a co v něm budete nosit. Na jednodenní výlety vám bude stačit batoh kolem 30 litrů, na vícedenní kolem 50 litrů a více.
Zádový systém
Dobře zvolená délka a šířka zad u batohů střední a velké velikosti je velmi důležitým prvkem, na který ale stále mnoho lidí zapomíná. Batoh by měl tvořit s vaším tělem symbiózu, a proto jsou batohy vyráběné v pánských a dámských verzích. Dámské verze mají užší a kratší záda, aby se přizpůsobily drobnějším postavám. Liší se také tvarem ramenních popruhů kvůli přizpůsobení ženským prsům. U většiny batohů lze délku zádového systému posouvat, často jsou jednotlivé modely vyráběny ve více velikostech.
Zkoušení
Batohy si vždy zkoušejte se zatížením. S prázdným batohem nepoznáte, jestli vám opravdu pasuje. Na prodejnách jsme pro takové případy vybaveni závažím o různých hmotnostech.

Nastavení batohu
Správně vybraný batoh už máte, teď se můžete pustit do jeho nastavení. Kvalitní batoh s mnoha vychytávkami vám při nesprávném usazení nemůže ani zdaleka poskytnout takový komfort, jaký by měl. Vyhněte se tedy otlačeným klíčním kostem, bolavým ramenům, poskakování batohu při cestě z kopce, odřeným bokům, odstátím od zad a nesrovnanému těžišti.
1. Naplňte batoh
Prázdný batoh nastavit nelze. Zatěžkejte ho závažím, které se bude váhově přibližovat váze plného batohu na vašich výletech či trecích. Použít můžete například lahve naplněné vodou a nějaké oblečení nebo polštář pro vyplnění prostoru.

2. Uvolněte popruhy
Než si batoh dáte na záda, povolte všechny popruhy (bederní, hrudní, ramenní, vrchní balanční a případně bederní stabilizátory).

3. Nastavte délku trupu
U většiny turistických batohů (hlavně těch většího objemu) lze nastavit délku zádového systému, který umožňuje posunutí zádového systému přesně do polohy odpovídající délce vašich zad. U známých batohů Osprey se délka trupu nastavuje pomocí suchého zipu nebo posunem přezky.

4. Zapněte bederní pás
Bederní pás je nejdůležitějším fixačním bodem celého batohu. Celá váha batohu spočívá právě na bedrech, kde je rovnoměrně rozkládána a odlehčuje ramenům i krční páteři. Bederní pás by měl být usazen na vrcholcích pánevní kosti. Popruh zapněte a řádně dotáhněte. Víte, že bederní pás vám nese až 80 % celkové hmotnosti batohu?

5. Dotáhněte ramenní popruhy
Pro správné dotažení batohu k tělu a pohodlné usazení na ramenou je třeba utáhnout oba ramenní popruhy současně. Dejte si pozor, ať to s utahováním nepřeženete a nepřenesete tak váhu z beder na ramena.

6. Využijte balanční popruhy
Balanční popruhy spojují ramenní popruhy s vrchní částí batohu. Jejich dotažením docílíte toho, že batoh sedí souběžně s vašimi zády, nikde neodstává a je stabilní.

7. Dolaďte bederní stabilizátor
Některé batohy mají na bederním pásu ještě další popruhy, tzv. bederní stabilizátory, jejichž dotažením stabilizujete spodní část batohu.
8. Utáhněte hrudní popruh
Až úplně na závěr utahujte hrudní popruh, sloužící k přiblížení ramenních popruhů blíže k sobě a mimo oblast, kde se vyskytuje mnoho nervů a cév. Hrudní popruh zapínejte přibližně 6-8 cm pod klíční kostí.

Celé nastavení zabere maximálně 5 minut a opravdu se vyplatí tento krátký čas do usazení investovat. Teď už vám batoh sedí perfektně na zádech a můžete vyrazit vzhůru za novými dobrodružstvími!
Čtěte také