Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Skialpové trasy v českých horách

Po letech zákazů lze konečně legálně skialpovat i v českých horách. Naše kopce jsou bohužel většinou zalesněné, možnosti oproti Alpám velice omezené a pohyb po horách mnohdy komplikuje ochrana přírody. Ale pro první pokusy a vyhlídkové túry je to u nás fajn. Tady je stručný přehled…

Krkonoše

Před pár lety se podařilo prolomit ledy a ochranáři z Krnapu povolili v našich nejvyšších a jediných, na hřebenech nezalesněných, horách pohyb skialpinistům po vymezených trasách.

Čtyři trasy vedou nad Špindlerovým Mlýnem, přehledně jsou popsané na webu Krnapu, nechybí mapka, GPX soubor s trasou a slovní popis. Mekkou skialpinistů nad Špindlem jsou Brádlerovy boudy, nocovat můžete na Luční boudě nebo Výrovce.

Na Výrovku vede i trasa z Pece pod Sněžkou buď Modrým dolem, nebo přes Richterovy Boudy. Pohyb na pásech je dovolený i v oblasti Obřího dolu, Růžové hory a podél lanovky i na Sněžku.

Rokytnice nad Jizerou nabízí trasu přes Vlčí hřeben a v oblasti Lysé hory. Vše je přehledně na webu.

Skialp v Krkonoších

Jizerské hory

V sousedních Jizerkách, které hojně pokrývají lesy, se nabízí pohyb po lesních cestách, ale Jizerky jsou hlavně pro běžkaře. Jasně, sjezdařské zážitky žádná sláva, ale výhledy ze hřebenu na Liberec a kopcovitou krajinu stojí za vycházku. Blízkost velkého města ale vyžaduje trasy pro fitness skitouring po sjezdovkách v podvečer. Aktuální situaci a možnosti skialpování v areálu Ještěd mapují chlapi z Horské služby na facebookovém profilu Skialp Ještěd, kde se dozvíte nejen o povolených trasách ve středisku, ale i o dalších možných trasách.

Krušné hory

Vlajkovou lodí areálového skitouringu u nás je oblast Bouřňáku. Skupina místních nadšenců vyznačila a pravidelně udržuje tucet tras, které jsou precizně zmapovány na webu skialpnadhrobem.cz.

Plešivec je výborné moderní středisko a po lesních cestách můžete polykat vertikální metry a po sjezdovkách jezdit dolů.

Šumava

Na Šumavě je mekkou skialpinistů okolí Železné Rudy, kde vznikly v oblasti Špičáku trasy pro skialpinisty, další možnosti jsou v nedaleké německé části Šumavy. Na Železnorudsku proběhl ideální proces vzniku tras. Obec si objednala zmapování a označení tras u Horské služby a vyjednala si vše úředně se správou NP. Vše funguje a spokojenost vládne na všech frontách.

Skialp pro začátečníky na Šumavě míří na Pancíř. Tras je několik.

Beskydy

Beskydy mají dvě centra skialpinismu. Jednak superpopulární Lysou horu se dvěma novými chatami na vrcholu a jednak oblast Řeka a Javorový nedaleko od Třince. Trasy jsou perfektně zmapované na stránkách skialp-beskydy.cz. Pro poměření sil pořádají zdejší lyžaři seriál tří skialpových hobbyzávodů Koruna Beskyd, což je na naše poměry unikátní počin a ukázka, že kde je vůle, tam se cesta najde.

Králický Sněžník

Hlavním skialpovým rajónem na pomezí Moravy a Čech je masiv Králického Sněžníku. Na holý vrchol Králičáku se dá stoupat na pásech ze Stříbrnic nebo z Dolní Moravy podél řeky. Kdo chce pošetřit síly, vyveze se lanovkou na Slaměnku a může jít přes Podbělku a Sušinu.

V okolí špičkového skiareálu Dolní Morava je několik tras – ideální možnost, jak si vyzkoušet skialpy. Na druhé straně hor rozvinula v Hynčicích pod Sušinou skialpové aktivity Ski School Kraličák. I zde je k dispozici několik tras.

Skialp na Kralickém Sněžníku

Jeseníky

Jesenický horský okruh můžete začít v Koutech nad Desnou, případně vyjet lanovkou a na pásech přes přehradu Dlouhé Stráně, Jelení hřbet a Ovčárnu na Praděd a odtud přes Švýcárnu na Červenohorské sedlo. Dále přes Vřesovou Studánku na větrný Keprník, tam se otočit a na Trojmezí přes Vozku do sedla pod Vřesovkou a údolím Hučivé Desné zpět do Koutů.

Skialp v Jeseníkách

Orlické hory

Zalesněné Orličky jsou podobně jako Jizerky rájem běžkařů. Přesto se na skialpech můžete protáhnout v okolí skiareálů, nebojte se zeptat na Horské službě (skialpují tam všichni), kudy vedou výstupové trasy mimo sjezdovky.

Detail skialpových lyží a bot

Na skialpech přes hory

Inspirujte se na víkendové výlety v sedmidílném seriálu Na skialpech přes hory. Tipy na dvoudenní skialpovou zábavu, včetně mapek tras jsou dobrým návodem na rodinnou skialpovou turistiku. Zhruba rok bude k zhlédnutí na webovém archivu ČT.

Náročnější skialp v Krkonoších vede na Sněžku

 

Text: Michal Bulička
Foto: Skitourguru.com, archiv Rock Point, Zdeněk Votava, Tomáš KrpataSkialpovou výbavu vám zapůjčíme:
Vyzkoušejte výbavu z našich půjčoven. Máme na výběr více modelů různých značek a vyzkoušet tak můžete několik typů vázání, tvrdostí lyží apod.

Jste-li členem Zóna klubu, pak si půjčovné zlevníte hned o 30 %. Pokud si následně výbavu zakoupíte, půjčovné máte zcela zdarma. Přečtěte si více - Rock Point půjčovny skialpového vybavení.
 


 

 

 

Další outdoorové čtení

Kalhoty na lezení vás nesmí omezovat v žádném lezeckém kroku. Poradíme vám, jak vybrat lezecké kalhoty, které  budou pohodlné i odolné...

Kalhoty na horskou turistiku si musí poradit s rozmary počasí a současně být pohodlné. Poradíme vám, jak vybrat ty správné kalhoty na náročnější treky...

Víte podle jakých základních kritérii je vhodné kalhoty na turistiku vybírat? Sepsali jsme vám je pěkně přehledně...