Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test obuvi Hoka One One Speedgoat 4 GTX

Běžecká bota s membránou Gore-tex? Ano či ne? Má to své opodstatnění? U trekových bot jednoznačně. Celý den na nohou, podmínky se mohou změnit a je fajn mít jistotu, že nohy budou celou dobu v suchu a ani třeba při dlouhodobějším pobytu v přírodě nepolezu ráno do mokrých bot. Ale běžecké boty? Vyběhnu a za hodinu, dvě, tři… jsem doma v suchu a teple.

Žádné membráně nesvědčí intenzivní pohyb, který není schopná „udýchat“, tak si běžec snadno zařídí mokrou botu sám i za sucha jen proto, že mu v ní bude kondenzovat vlastní pot. Membrána taky něco váží, i bota tedy musí být těžší než varianta bez membrány. A tak by se dalo pokračovat.

Membrána, by ale měla poskytnout jistou, že nohy nebudou mokré při prvním průběhu mokrou trávou, šlápnutí do louže, troše sněhu…

Běžeckou botu s membránou jsem nikdy v botníku neměl. Hoka One One Speedgoat 4 GTX byly první, které jsem se rozhodl vyzkoušet.

Membrána GTX zajistí sucho v botách Hoka One One Speedgoat 4 GTX

První, co jsem si řekl, že Hoka One One Speedgoat 4 GTX pro mě budou boty do přísně specifických podmínek. Doba je taková, že už i běžec hobík má v botníku několik párů bot. Univerzální boty neexistují a výrobci se předhánějí, kdo vyladí lepší botu pro ten, který profil terénu, délku běhu, konkrétní druh podkladu, počasí atd.

Hoka One One Speedgoat 4 GTX jsou ideální do běžeckého marastu - bláto, rozbředlý sníh

Celosvětově nejoblíbenější model

Model Speedgoat je od první generace celosvětově jednou z nejoblíbenějších a nejprodávanějších trailovek. Doma jsou na blátě, v kamení a podobně. Když jsem se rozhodl sáhnout po Hoka One One Speedgoat 4 GTX, znamenalo to, že si pořizuju boty do největší běžecké sloty – déšť, voda všude na cestě, hluboké bláto, louže, mokrá tráva, sněhová kaše a podobně.

Celé suché září 2020 čekaly goretexové Speedgoaty v botníku na svou příležitost, než přišel totálně propršený víkend, pak rozbahněná Vysočina v říjnu během Rock Point Trailrunningového kempu, pak další týdny ve znamení podzimních plískanic a konečně i záchvěvy zimy s pár centimetry rychle tajícího sněhu. Ideální podmínky na důkladný dlouhodobější test, do kterého jsem se pouštěl i s vědomím, že jsem před téměř 3 lety testoval 2. generaci Speedgoatu, na kterou stávající model samozřejmě navazuje. Kolegové pak testovali i 3. generaci nebo aktuální 4. generaci bez membrány Gore-Tex.
 

Bezešvý svršek boty
Pod patou 32 mm a pod špičkou 28 mm tlumivé pěny

Začněme stručnými fakty

Speedgoat 4 GTX je trailová, vysoce tlumivá bota s dropem 4 mm. Pánská verze boty  má 32 mm tlumící pěny pod patou / 28 mm pod špičkou (dámská má vždy o 2 mm pěny méně). Hmotnost testované velikosti 8,5 UK  je 335 g na jednu botu.

Anatomie boty

Na první pohled jsou Hoka One One Spedgoat 4 stejné, jako všechny předchozí = robustní boty s vysokou vrstvou tlumicí pěny v mezipodešvi a neotřelým možná až divokým designem. Goretexová varianta je však díky černé barvě přeci jen usedlejší a méně nápadná.

Místem, kde model Speedgoat mohl přeci jen tlačit (a to doslova), býval střih, který každému nesedl. Bota prostě byla úzká. Každou generaci výrobce tvar boty i šířku ladil a troufám si tvrdit, že čtvrtá generace je v tomto ohledu už bezproblémová. Že pokračuje i vývoj a hledání nových materiálů, ze kterých je bezešvý svršek boty ušitý, je jen dobře. V mezigeneračním srovnání je aktuální svršek výborný a podtrhuje to i dobrá životnost.


Gore-Tex varianta boty Hoka One One Speedgoat 4 je více usedlejší a méně nápadná než její bezmembránová verze

Jak je to s membránou Gore-Tex

Aktuálně mám ve Speedgoatech 4 GTX naběháno necelých 400 km a jak je vidět na fotkách, na svršku to vůbec znát není. Prodyšnost svršku si dovolím zhodnotit jen v kombinaci s jeho 100% nepromokavostí, kterou zajišťuje právě použitá membrána Gore-Tex.

Na prověření funkčnosti membrány a její smysluplnosti v běžeckých botách jsem se zaměřil opravdu hodně a můžu říct, že byly situace, kdy jsem domů dobíhal úplně promočený a suché byly pouze nohy v botách. Tím odpovídám i na otázku, jestli membrána alespoň něco tělesné vlhkosti při intenzivním pohybu „vydýchá“. Ano vydýchá a věřte, že je příjemné mít v zimě nohy v teple a suchu.

Vše platí za předpokladu, že louže nebo vrstva sněhu není hlubší než výška boty a vlhkost se do boty nedostane vrchem. V ten okamžik je běžec tak trochu obětí membrány, protože voda z boty ani nevyteče. Nicméně tento problém pomohou vyřešit nebo alespoň zmírnit návleky.


Cca 400 naběhaných km není na svršku boty vůbec znát

Praktické detaily

Jako obsázka je po obvodu nalaminovaný tenký TPU materiál, který plní ochrannou funkci v místech, kde je největší pravděpodobnost mechanického poškození svršku při běhu v terénu. Zároveň brání pronikání nečistot do boty a tím zvyšuje životnost membrány. Zdrhovadla jsou plochá, nerozvazují se. Jazyk je příjemně měkký, anatomicky tvarovaný, nikde netlačí a díky očku na protažení zdrhovadel i dobře sedí a při běhu se nikam neposouvá. Zejména pro podzimní a zimní krátké dny jsou fajn reflexní prvky na patách.

Model Speedogat 4 je konstruovaný pro neutrální došlap. Případné disfunkce chodila lze řešit kvalitní ortopedickou stélkou. Chodidlo je v botě pevně usazené pod úrovní horní hrany mezipodešve. Díky tomu je postaráno o stabilitu nohy i v technických traverzech a jinak náročném terénu. To podporuje i široká základna boty. Stabilizaci nohy dále pomáhají plastové 3D proužky nalaminované na svršku.
 

Chodidlo je usazené pod úrovní horní hrany mezipodešve a 3 D proužky pomáhají lepší stabilizaci nohy v botě
Ploché tkaničky se nerozvazují po pratažení očku v jazyku dobře fixují jazyk proti nechtěnému pohybu

Podešev

Podešev je v podstatě identická s předchozími generacemi, ale i zde jsou jistá vylepšení. Ochuzeni nejsme o kolébkovitý tvar podešve (patentovaná Meta-Rocker technologie), který podporuje rychlost přechodu z došlapu do odrazu. Využívá značkovou směs Vibram Mega-Grip, která je měkčí a její předností je výborná přilnavost na mokrých kamenech, kořenech a podobně. Protisměrné 5 mm vysoké gripy zajišťují dobrou trakci na blátě i na sněhu. Jsou dostatečně daleko od sebe, a proto se mezi nimi nedrží bláto a nečistoty.


Pro Hoku One One již klasický kolébkovitý tvar podešve, který podporuje rychlost přechodu z došlapu do odrazu

Špička podešve je funkčně přetažená do svršku boty. Je to samozřejmě příjemné, pokud při běhu zakopnete. Všimněte si na fotkách téměř nulového opotřebení podešve po necelých 400 km. To opravdu vyzdvihuji! Právě rychlé opotřebení podešve bylo z mého pohledu hlavním limitujícím faktorem u mnou testované 2. generace Speedgoatů. Pravděpodobně výrobce upravil složení směsi, nechce se mi věřit, že by tak zásadní proměnu způsobilo jen to, že tentokrát testuji na podzim a v zimě na vyloženě rozměklém podkladu.   
 

Vibram podešev s vícesměrným 5mm vzorkem
 
Téměř nulové opotřebení podešve po cca 400 naběhaných kilometrech

Mezipodešev

Je do značné míry to, co dělá značku Hoka One One unikátní. Vrstva tlumící pěny zůstala mezigeneračně stejná. U pánského modelu 32 mm pod patou a 28 mm pod špičkou (drop 4 mm). Zcela nová je však použitá pěna, která je více senzitivní a lehčí. Tlumivost je bez diskuze výborná a rozhodně není na úkor dynamiky běhu.  Změnu funkčnosti tlumicí vrstvy jsem během uběhnutých 400 km nezaznamenal.  
 

Model Speedgoat 4 je dodáván s kvalitní značkovou stélkou Ortholite.

Komu Hoka One One Speedgoat 4 GTX doporučit

Tyto trailovky s klidným svědomím doporučím každému, kdo hledá stabilní dobře tlumené a v záběru spolehlivé trailové boty, chce z jakéhokoliv důvodu pošetřit nohy, hledá maximální komfort, a přitom nechce ztratit na rychlosti běhu.

Nejvíce se jejich přednosti projeví při dlouhých, několikahodinových trénincích a závodech v náročném horském terénu. Ve spojení s membránou Gore-Tex pak do mokra, bláta, sněhu – prostě toho nejhoršího běžeckého marastu, kdy se ani nechce vyběhnout.

v trailovkách Hoka One One Speedgoat 4 GTX mám naběháno cca 400 kilometrů
 


Výhody:

  • vysoká tlumivost
  • nepromokavost díky membráně Gote-Tex
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném technickém terénu, dynamika při odrazu
  • reflexní prvky
  • velmi pohodlné
  • nízká hmotnost


Nevýhody:

  • vzhledem k vysoké tlumící vrstvě nelze očekávat pocit kontaktu s podložkou
  • vzhledem k membráně Gore-Tex nedoporučuji používat v teplém počasí

 


Technické detaily

pánské trailové boty Hoka One One Speedgoat 4 GTX manBoty Hoka One One Speedgoat 4 GTX

svršek: voděodolný svršek ze síťoviny
membrána: Gore-Tex
podešev: Vibram MegaGrip hi-traction s 5mm vícesměrovým vzorkem
mezipodešev: EVA
drop: 4 mm
hmotnost: 335 g (8,5 UK) půlpár

DMOC: 4 199,- Kč

Boty získáte na e-shopu i kamenných prodejnách Rock Point.
 

 

Testoval:

Honza Krabec
HONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.


 

Otestovali jsme i další produkty »

Další outdoorové čtení

Minimalistický, aerodynamický a elegantní. Na batohu nenajdete žádné zbytečnosti...
Nejlehčí a nejdynamičtější trailovka z nabídky Brooks. Provětrával jsem ji od  podzimu do jara. Jak hodnotím?
Ultralehký stan, který jsme testovali na extrémním závodě napříč Amerikou. Zažil noci na poušti i bouže kdy padaly kroupy velikosti křepelčích vajec...