Vyhledávání

Doprava zdarma nad 1 499 Kč

Zákaznický klub se slevou až 15 %

42 prodejen v ČR

cs

Potřebujete poradit? 379 200 777

(Po–Pá 8:00–16:30)

Jak vybrat silniční běžecké boty

Jak vybrat

23. 4. 2024

V tomto článku se zaměříme na silniční obuv, tedy boty na běhání, pro které je ideální tvrdý povrch zejména typu asfalt, suché zpevněné parkové a lesní cesty, případně šotolina, utažené štěrkové cesty apod.

Běžecké boty na tvrdý povrch

V dnešní době všemožných inovací a technologického pokroku, který postihuje i běžecký segment, může být trochu problematické orientovat se ve výběru silniční běžecké obuvi. Zejména pro začínajícího běžce, na kterého se hrnou pojmy jako drop, podešev, mezipodešev, pronace, supinace, tempová, závodní a objemová bota a mnoho dalšího. 

Ve článku se zaměříme, jak při výběru běžeckých silničních bot postupovat a ujasníme si jednotlivé pojmy. 

Jednotlivé části běžecké silniční boty

Pokud se chystáte vyběhnout poprvé, jistě si říkáte: „nestačí mi jedna bota univerzální?“ Je pravda, že poprvé můžete vyběhnout takřka v čemkoli. Ale napodruhé a zvláště jste-li začínající běžec, už potřebujete kvalitní běžeckou botu, která odpustí jistou míru nedostatků v běžecké technice.

Doporučujeme při prvním výběru navštívit kamennou prodejnu, nejlépe běžeckou speciálku, kde můžete vyzkoušet mnoho modelů od různých výrobců. Pro srovnání různých parametrů se vám bude hodit vysvětlení některých pojmů, ve kterých se často tápe.

Popis dámské silniční boty Brooks Adrenaline GTS 23
Jednotlivé části boty - na obrázku dámská obuv Brooks Adrenaline GTS 23

Svršek

Část boty od mezipodešve vzhůru včetně jazyka a tkaniček. Ke konstrukci svršku se používají výhradně bezešvé technologie, disponující vysokou elasticitou a prodyšností.

Vnitřní stélka

Je nenápadný prvek, který se však stará o značnou část pocitu, který v botě po nazutí vnímáte. K její výrobě je zpravidla použitá tenká vrstva měkké EVA pěny anatomicky tvarované podle chodidla. Může být vyjímatelná nebo ne. Ale jsou i „specialitky“, kdy v běžecké botě žádná stélka z důvodu minimalizace tření chodidla není, např. u Nnormal Kjerag.

Stélka je tenká vrstva ergonomicky tvarované pěny
Stélka je tenká vrstva ergonomicky tvarované pěny

Mezipodešev

Je to ta nejpodstatnější část boty. Mezipodešev je část mezi podrážkou (podešví) a svrškem boty a je rozhodujícím prvkem ve vnímání měkkosti/tvrdosti boty. Mluvíme proto o tlumení běžecké obuvi. U propracovanějších bot se samotná mezipodešev skládá z mnoha částí. Vždy je ale jeden materiál dominantní. Má zásadní vliv na hmotnost boty a energetickou návratnost

Nejčastější materiály tlumících směsí

 • EVA pěna (Ethylene – Vinyl – Acetate)
  Má vynikající vlastnosti, jako jsou tuhost a tvarová stálost při nižších teplotách, vysokou odolnost proti praskání a UV záření.
 • Pěna DNA Flash
  Je to pěna, která je plněna dusíkem a vyvinula ji značka Brooks.
 • Grafen
  V poslední době se Grafen přidává i do směsí mezipodešví. Jako první ho v běžeckých botách použila značka Inov-8. Nabízí pevnost a prodlužuje životnost mezipodešve.
Podešev silniční běžecké obuvi má jemný vzorek pro dobrou trakci na rovném povrchu
Podešev silniční běžecké obuvi má jemný vzorek pro dobrou trakci na rovném povrchu

Podešev

Podešev, neboli podrážka běžecké obuvi, je gumová část boty, která jako jediná přichází do přímého kontaktu s povrchem. V podešvi se standardně používá více pryžových směsí rozdílné tvrdosti kvůli různým nárokům na chování v té které části.

Pod patou - zde najdeme nejtvrdší a nejodolnější směs kvůli vysokým nárokům na životnost.

Pod přední částí chodidla - zde je naopak nejměkčí, ale nejpřilnavější, zajišťující spolehlivý odraz. 

Pro „silničky“ je charakteristické, že podešev je hladká s velmi jemným vzorkem zajišťujícím dobrou trakci na rovném povrchu a odvádějícím případnou vodu.

Podešev pánské silniční obuvi Hoka Gaviota 5
Podešev pánské silniční obuvi Hoka Gaviota 5
Podešev dámské silniční obuvi Brooks Adrenaline GTS
Podešev dámské silniční obuvi Brooks Adrenaline GTS 23
Podešev dámské silniční obuvi Saucony Guide 17
Podešev dámské silniční obuvi Saucony Guide 17

Patní miska

Oblouk z tvrdého materiálu obepínající patu ze všech stran. Zajišťuje stabilitu chodidla v botě a drží chodidlo při běhu na svém místě. Tvar patní misky má velký vliv na to, jestli se vám bota bude samovolně vyzouvat, a u lidí s patní ostruhou je to jedna z klíčových oblastí, na kterou se při zkoušení měli zaměřit nejvíce.

Výztuha torzní tuhosti

Prvek, který naleznete u každé boty pod středem chodidla. Ne vždy je však viditelný, aniž byste museli botu rozříznout napůl. O výztuhu torzní tuhosti se nejčastěji stará plastový, případně karbonový prvek, který u závodních bot přesahuje až do špičky. 

Čím vyšší torzní tuhost běžecká bota má, tím více je určená k rychlému běhu a závodním účelům a naopak.

Jak je to s dropem

Dalším důležitým prvkem, který je rozhodující pro výběr a vlastně pohodlný běh je tzv. drop. Drop se uvádí v milimetrech a znázorňuje rozdíl mezi výškou tlumení pod patou a výškou tlumení pod špičkou boty

Čím nižší číslo tím více bude bota připomínat přirozený bosý krok. Bude vás nutit dopadat na přední část chodidla. Nulový drop však klade větší nároky na techniku běhu a doporučujeme jej pro pokročilejší běžce. Na nižší drop vždy přecházejte postupně. Achilovka tak bude mít čas se přizpůsobit.

Pozor. Nezaměňujme drop s tlumením boty. 
Například boty Hoka mají masivní tlumící vrstvu, ale dropy se pohybují kolem 5 mm. U klasických konvenčních značek se dropy pohybují v rozmezí 8–12 mm. Na druhé straně nalezneme boty s nulovým dropem jako je tomu třeba u značky Altra.

Nezaměňujte drop s tlumením boty, i masivní tlumení může mít nižší drop
Nezaměňujte drop s tlumením boty, i masivní tlumení může mít nižší drop

Výběr silniční běžecké obuvi podle tlumení

Z hlediska tlumení můžeme silniční běžecké boty rozdělit do 3 kategorií:

Silniční objemové (tréninkové) boty

Objemové silniční běžecké boty jsou ty, které bude využívat většina běžců začátečníků. Někdy je označována jako tréninková či „objemovka“. Bota se vyznačuje vysokou mírou tlumení, nabízející komfort a pohodlí pro chodidlo i na dlouhých vzdálenostech. Příkladem může být Hoka Clifton. Velmi často je tento typ obuvi vhodný i pro těžší běžce, kvůli šetrnosti vůči kloubům a šlachám.

Silniční tempové běžecké boty

Dalším stupněm je silniční běžecká bota tempová. Zjednodušeně řečeno jde o mezistupeň mezi botou objemovou (tréninkovou) a čistokrevně závodní. Někdy je ale těžké určit, jestli se ještě jedná o tempovku nebo závodku. Tempová bota má nižší míru tlumení. 

Pro představu je možné s nadsázkou říci, že se běžec v tlumení boty tak neutápí a přenos energie je efektivnější. Na druhou stranu pohybový aparát není chráněn v takové míře jako u tréninkové boty, proto tempovka klade o něco vyšší nároky na techniku běhu. Tempovou botu doporučujeme jako první rozšíření botníku pro rychlostní tréninky a závody.

Silniční závodní běžecké boty

Nejlehčí a nejrychlejší variantou silničních běžeckých bot je bota závodní.  Ovšem tempová a závodní bota nemá přesné, oficiální rozlišení. Jedna konkrétní bota může být pro jednoho běžce tempová a pro druhého už závodní. Závodka je zkrátka běžecká bota s nejmenší mírou tlumení, proto je zde výrazná zpětná návratnost energie, která se vlastně nemá kde ztrácet (tlumit).

Výběr silniční běžecké obuvi podle vzdálenosti

Jakou běžeckou silniční obuv vybrat na jednotlivé vzdálenosti? Odpověď určitě nebude zcela jednoznačná. Pokud odmyslíme parametry jako hmotnost běžce, běžecká úroveň, propriorecepce, tak...

 • Boty na kratší vzdálenosti, rychlejší tempo
  Závodní či tempové. Závodní jsou ideální na závody tratí 3, 5, 10 km. Maximálně půlmaraton, kde ale už někteří sáhnou po botě tempové.
 • Boty na delší tratě nebo regenerační běh
  Objemové (tréninkové). Jsou vhodné na vzdálenosti maraton a dál. Je tu ale jedno velké ALE...
  Pokud půjdete lehce klusat i třeba jen 3 km v objemové botě, tak je to v pořádku.  Proč? Jde spíše o dravost a dynamiku pohybu. Pokud není vaším cílem na těchto třech kilometrech vyvinout závodní tempo, tak upřednostníte měkčí a tlumenější objemovku před tvrdší, ale dravější a svižnější „závodkou“.

Proto pro většinu začínajících běžců (nebo pro běžce bez závodních ambic) doporučujeme sáhnout po objemové (tréninkové) botě. 

Jaká je životnost běžecké boty?

Životnost běžecké boty úzce souvisí s naběhanými km, hmotností běžce, stylem běhu... Může se pohybovat v rozmezí 600–1000 naběhaných km. Závodní boty i výrazně méně.

Typ došlapu a jeho vliv na výběr vhodné běžecké boty

Poslední proměnnou při výběru silniční boty může hrát došlap, resp. dokrok běžce. Setkáváme se tu s označením:

Tyto pojmy značí oblast chodidla, přes kterou je vedena osa kroku. Je ale ovlivněna více faktory, než jen výškou klenby.

Ukázky co je pronační došlap, neutrální a supinační

Na trhu se můžete setkat s běžeckými botami pro pronační a neutrální došlap. Boty pro supinační došlap se standardně nevyrábí. Je to z toho důvodu, že rizika při supinačním došlapu nejsou tak zásadní, jako u nadměrné pronace. Pro supinaci jsou vhodné neutrální boty.

Výrazné odchylky zjistíme např. rychlou kontrolou podrážky bot - dle míst, kde je nejvíce ošoupaný vzorek podešve.

Pronace

Pronační typ došlapu znamená, že kotníky se v přechodu z dopadové do odrazové fáze propadají dovnitř. Klenba není dostatečně silná, aby váhu běžce udržela. Dalšími znaky, které pronační způsob došlapu mohou doprovázet, je kladení špiček ven a tzv. nohy do X. Na „oběhané“ botě poznáme, když se podešev výrazněji opotřebovává (sešoupe) na vnitřní straně paty.

Je nutné si uvědomit, že tento problém můžeme mít pouze na jedné noze. Běžecké boty si však kupujeme v páru a pak na zdravou nohu obujeme botu s vytvarováním pro pronaci. V těchto případech se tak hodí spíše nákup bot s neutrálním došlapem a výměna stélky za ortopedickou stélku vytvarovanou na míru daného chodidla.

Nové technologie v poslední době na trh přinášejí i takové modely, kde je opora poskytována pouze tam a tehdy, kde je to opravdu nutné (např. Brooks Adrenaline GTS 23). Pomáhají udržet správnou techniku běhu a došlapu i při únavě během dlouhého běhu.

Jaké boty doporučujeme pro pronační došlap?

Supinace

Při supinačním došlapu vede běžec svůj krok po vnější hraně chodidla. V tomto případě je klenba příliš vysoká a nevýhoda je menší plocha, na kterou působí váha ve srovnání s neutrálním došlapem. Dalšími znaky jsou naopak nohy do O a kladení špiček dovnitř. Na „oběhané“ botě poznáme, když se podešev výrazněji opotřebovává (sešoupe) na vnější straně paty.

Jaké boty doporučujeme pro supinační došlap? Boty neutrální s možností výměny stélky.

Neutrální došlap

Neutrální došlap je optimální varianta, kdy osa běžeckého kroku prochází středem chodidla. Je to ideální stav a výběr běžecké obuvi je nejsnazší. Doporučujeme pouze vyhnout se přímo pronačním (případně supinačním) modelům.

Jaké boty doporučujeme pro neutrální došlap?

Jak zkoušet běžeckou obuv

Vybrat správnou velikost běžeckých bot je alfa omega celého nákupu. Na zkoušení si vyhraďte dostatek času a energie a vyvarujte se častých chyb. 

Běžecké speciálky s možností testování

Vybrané Rock Point prodejny nabízejí rozšířenou nabídkou běžecké obuvi a dalšího vybavení a oblečení. Na těchto prodejnách probíhají v průběhu roku i testovací dny, tzv. Running Test Days, kdy máte možnost si různé typy a modely běžeckých bot vyzkoušet na vlastní kůži na svých osvědčených trasách. 

Rock Point běžecké speciálky s rozšířenou nabídkou modelů a možností testování

Jaké boty na běhání v zimě?

Většina běžců během zimy přestane běhat, což je škoda. Ideální je zachovat pravidelnost tréninku. Pokud nejsou mrazy deset pod nulou, není třeba měnit své tréninkové návyky. Stačí upravit oblečení a vzít běžecké zateplené ponožky. Do mokra se pak hodí běžecké boty s membránou, nebo běžecké návleky. Do sněhu je pak vhodnější trailová obuv s výraznějším vzorkem. Pro větší bezpečnost doporučejeme přetáhnout přes běžeckou obuv nesmeky

Přejeme spousty naběhaných kilometrů

SdíletLíbil se vám tento příspěvek? Pošlete ho dál…Porovnání produktů zavřít

Zboží bylo přidáno do porovnání produktů.

Věrnostní klub

Získejte až 15% slevu a spousty dalších výhod

Slevy na nákup až 15 %

Na vrácení zboží máte až 14 dní

Slevy na naše služby až 30 %

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.