Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Test jistítka Wild Country Revo

5 min čtení 30. 07. 2018

REVO – revoluční automatické jistítko


Každoročně se vyhlašuje v rámci veletrhu Outdoor cena za nejzajímavější novinky v lezeckém světě. V kategorii Climbing equipment získalo jistítko REVO od anglické firmy Wild Country cenu INDUSTRY AWARD 2016. Získali jsme na otestování novou jistící pomůcku, kterou má na českém trhu jako první v nabídce Rock Point.

Historie a základní charakteristika

Vývoj prvního automatického oboustranného jistítka na světě trval dlouhé 4 roky, během nichž vývojáři Wild Country, (anglické značky lezeckého hardware a oblečení) zpracovávali koncept automatického zaseknutí na principu náhlého zrychlení, tak jak to známe například u bezpečnostních pásů u aut.

Jedna z nejčastějších přícin nehod na poloautomatických jistítkách byla způsobena buď špatným (opačným) vložením lana do jistítka, nebo nevhodným spouštěním, při kterém se pozornost zaměří pouze na tlak do části jistítka a ne na spodní jistící ruku, která by měla ovládat lano. Proto také patřila dosavadní jistítka do kategorie poloautomatických, u kterých je vždy nutné držet spodní pramen lana volnou rukou.

REVO bylo představeno jako první oboustranné jistící zařízení s asistentovaným zablokováním v případě pádu a s inovativním anti-panic systémem umožňujícím bezpečné spouštění lezce bez možnosti „obejít“ jistící mechanismus. Kombinace těchto funkcí dělá z REVO, podle poroty veletrhu Outdoor, nejbezpečnější jistítko na světě.

Jistítko Wild Country REVO

Jak probíhalo samotné testování?

S jistítkem REVO jsem se měl možnost seznámit již při prvním oficiálním představení novinářům v anglickém Sheffieldu v květnu 2016. Známý lezecký pár James Pearson a Caroline Ciavaldini udělali zajímavou show s mnoha pády a uvolňováním lana při spouštění, kdy se ukazovaly základní funkce, které REVO odlišují od řady jiných poloautomatických jistítek. Během této návštěvy jsem testoval REVO týden v anglické oblasti Peak District a v průběhu roku pak v ČR na lezeckých stěnách a skalních oblastech.

První kontakt

Když jsem dostal jistítko poprvé do ruky, překvapilo mě, že není tak těžké, jak bych z obrázků očekával. Tělo jistítka je kované za tepla a výrobce udává váhu 245 g, např. Grigri váží 170 g. Díky svému designu je s ním snadná manipulace a padne dobře do ruky. REVO je kompatibilní s každou zámkovou karabinou splňující evropskou normu EN 12275 pro horolezeckou výzbroj / karabinu, což oceňuji, protože každý z lezec má své oblíbené jistící „zámkovky“. Zajímavé bylo také zjištění, že pokud je REVO zacvaknuté na karabinu, nelze jej otevřít a vytáhnout lano.

Jistítko Wild Country REVO

Otevření a vložení lana

Když vyjmeme z REVA karabinu, můžete jej otevřít pomocí viditelné černé páčky a vložit lano kolem červené kladky a zacvaknout zpět. Je jedno jakým směrem lano vložíte, i jestli jste pravák nebo levák, REVO si můžete připevnit na jistící oko na sedáku tak, jak vám bude vyhovovat. Kontrola správně vloženého lana je jednoduchá, oba konce vedou z předního otvoru jako například u kyblíku.

Jistítko Wild Country REVO

Povolování a zablokování lezce

Povolování lana prvolezci je díky otočné kladce bezkonkurenčně nejplynulejší a nejrychlejší ze všech jistítek a velký rozdíl pocítíte zejména na starších a tužších lanech. Udávané rozmezí pro užití jednoduchých lan je od průměru 8,5 do 11 mm, což by mělo pokrýt nabídku všech jednoduchých lezeckých lan.

REVO ovládáme základní jistící technikou, jakou znáte z používání kyblíku a díky tomu není nutné měnit návyky při kombinaci Reva a jiných manuálních jistítek. Základním způsobem podáváme a dobíráme lano. Když jistič bude chtít jistítko zaseknout, například při odpočinku lezce v cestě, může jej držet manuálně jako u kyblíku, nebo stačí nechat prověšené lano a při zatížení lezce se automaticky REVO zasekne během pár centimetrů podobně jako při pádu. Z mého pohledu se jedná o jediný grif, ve kterém má výhodu například gri-gri.

Lze vyzkoušet ještě typ blokování lezce pomocí posunutí lana do strany a zvednutí spodního zobáčku jistítka. S tímto způsobem jsem se ale nesžil.

Jistítko Wild Country REVO

Zachycení pádů a spouštění

V případě, že máte při jištění mezi spodní rukou a jistítkem průvěs, je blokace při pádu naprosto precizní a jistítko nepřidává žádný přídavný prokluz. Jsme-li zvyklí z ovládání kyblíku pomalým povolováním při pádu udělat přídavný prokluz, jde to do chvíle, než lezec dosáhne rychlost, která zablokuje jistítko.  Zaseknutí je charakteristické cvaknutím blokovacího systému a povolení dosáhneme tím, že lanem zatlačíme do páčky, která se při zablokování zvedla. Stejným způsobem dosáhneme, plynulého a pohodlného spouštění. Spouštění lezce bez zaseknutí brzdy může probíhat i velice svižně, a tak se nemusíte obávat zdlouhavých spouštění na vysokých skalách.

 

Jistítko Wild Country REVO
Jistítko Wild Country REVO

Závěrem

Jistítko Wild Country REVONejvětší uplatnění REVA vidím na komerčních lezeckých stěnách a u rekreačních a sportovních lezců. Díky tomu, že si při ovládání REVA osvojujeme stejnou techniku jistění jako u kyblíku, má skvělé využití při jištění u začátečníků a dětí, které tak můžeme učit správné jištění a máme jistotu, že v případě komplikací jsme 100% „zakročí „automatický“ blokovací systém. Vzhledem k tomu, že na lezeckých stěnách, které v ČR navštěvuji, se stanou vlivem špatného jištění v průměru dva vážné úrazy za rok, je REVO skvělou pomůckou k tomu, jak minimalizovat nehody při lezení.

Video

Chcete se podívat blíže a vidět jistítko "v akci"? Přímo u produktu na našem webu najdete video s ukázkou použití. Přejít na produkt »

 

Text: Jan „Čaj“ Šálek - trenér lezecké školy Nadzemí

Další outdoorové čtení

Brýle, které drží na nose za jakéhokoliv počasí. Fury jsem otestoval při náročném více než 200 km dlouhém běhu. Jak je hodnotím...

Test brýlí Julbo Fury SP3 CF

02. 12. 2021
6 min čtení
Testy produktů
Univerzální triko, které použijete na běhání, turistiku a spoustu dalších aktivit během zimy. Vyjímečný je střih i design...
Pánská péřovka s výbornou výhřevností a praktickými lezeckými vychytávkami...

Test bundy Rafiki Dante

27. 11. 2021
5 min čtení
Testy produktů