Test obuvi Hoka One One Speedgoat 2

6 min čtení 24. 07. 2018

Možná by někdo mohl říct, že jsem zpohodlněl, ale maximalistické boty Hoka s minimálním rozdílem mezi patou a špičkou, mě prostě uhranuly a běhám v nich moc rád. Rozhodně nemám pocit, že by mě nějak zpomalily nebo jakkoliv negativně ovlivnily moje běžecké výkony, byť samozřejmě terén člověk vnímá a čte jinak, než v botách se standardním a nižším tlumením. Aktuálně využívám model silniční, univerzální i trailový. Protože běhám převážně v přírodě mimo asfaltové cesty, hodně mi přirostl k srdci Speedgoat 2. Ptáte se proč? Přečtěte si následující recenzi.

Speedgoat 2  - trailová bota roku 2017

Speedgoat 1 byly moje druhé boty Hoka. A byly to boty skoro nezničitelné. Vlastně jsem v nich přestal běhat v době, kdy ještě stále nebyly „vyběhané“, přestože měly za sebou hezkých pár set kilometrů. Na výsluní se už ale tlačila 2. generace, kterou provázely ty nejlepší reference. Na konci roku 2017 vyhrála tato bota titul „Trailová bota roku 2017“ v testu magazínu RUNGO.CZ. Podle mě zcela oprávněně. V některých částech recenze si dovolím srovnat boty první a druhé generace.

Začněme stručnými fakty – trailová, vysoce tlumivá bota s  dropem 4,5 mm. 32 mm tlumící pěny pod patou. Hmotnost 278 g / pár při velikosti 8,5. Cena 3399 Kč.

Trailová bota roku 2017 - Speedgoat 2 Hoka One One

Anatomie bot Speedgoat 2

Myslím, že všechny modely obuvi Hoka One One jsou svojí vizáží tak ojedinělé, že se asi nedají přehlédnout. Speedgoat 2 je ale designově snad nejdivočejším modelem, co jsem kdy viděl. Na mě zafungoval jako červený hadr na býka. Prostě jsem je do ruky i na nohu vzít musel! Hned první pocit byl veskrze pozitivní. Na jednoznačně mohutnou trailovou botu jsou až neuvěřitelně lehké.

Svršek bot Speedgoat 2 prošel výraznou revolucí. Nezůstal kámen na kameni a podle mě je to jen ku prospěchu. Speedgoat 1 byly od pohledu i pocitově úzké a řekněme bytelné. Zdaleka ne každému sedly. Na dvojce je použitý velmi jemný vnější materiál, lehce strečový, vzdušný a ve špičce síťovaný. Střih boty je o něco širší a jsem si jistý, že sedne většině běžců. Boty jsou bezešvé. Jediné švy naleznete na patě. Obsázka je řešena nalaminovanými tenkými gumovými díly. S povděkem jsem kvitoval, že výrobce tentokrát použil ploché tkaničky, které navíc proti dřívějšku prodloužil. Nerozvazují se, a navíc jde snadno udělat dvojitou kličku jako pojistku. Jazyk je příjemně měkký a díky stabilizačnímu poutku se při běhu nikam neposouvá. Za zmínku určitě stojí i reflexní prvky na patě, které sice v terénu úplně nevyužijete, ale kdo má to štěstí, že se může silnici vyhnout absolutně? Na botách nejsou stabilizační a jiné podpůrné výztuhy, ani plastové díly. Jako všechny modely Hoka One One je i Speedgoat 2 vyvinutý pro neutrální chodidlo bez podpůrných výztuh, ve smyslu například pronační podpory.

 

Speedgoat 2 Hoka One One
Speedgoat 2 Hoka One One

Podešev

Tlumící vrstva a podešev jsou důležitými částmi bot. I tady najdeme vylepšení, základ však zůstal. Ochuzeni nejsme o kolébkovitý tvar podešve, který podporuje rychlost přechodu z došlapu do odrazu. Já jsem s botami byl schopný, bez pocitu nějakého omezení, odběhat i tréninky v tempu hluboko pod 4 minuty / km. Pro výrobu podešve je opět použita osvědčená přilnavá gumová směs Vibram Megagrip. Nicméně vzorek doznal vylepšení. Jednotlivé multisměrové gripy jsou vysoké stále 5 mm, ale jsou o něco větší, co se plochy týče. Díky tomu se pomaleji opotřebovávají, pokud budete běhat po tvrdém povrchu. Právě rychlost opotřebení podešve byla limitujícím faktorem pro první generaci Speedgoat. Ale přiznejme si, že to je prostě daň za přilnavou, měkkou směs Vibram Megagrip. Naprostá spolehlivost záběru na mokrých kamenech, kořenech, trávě apod. se nezměnila. Dobrou službu mi podešev udělala i v zimě na sněhu, pokud nebyl úplně hluboký. Toto omezení nakonec platí i v případě hlubokého bláta. Nicméně za normálních blátivých podmínek funguje spolehlivě i samočištění podešve.

Podešev Vibram megagrip s 5 mm vícesměrným vzorkem a

Boty Hoka One One jsou obecně konstruovány tak, že je chodidlo lehce zapuštěné do tlumící pěny. Je tedy pevně usazeno a díky tomu je postaráno o stabilitu nohy i v technických traverzech. To podporuje i široká základna boty.

Cílová skupina pro Speedgoat 2

Trailovky Hoka One One Speedgoat 2 s klidným svědomím doporučím každému, kdo hledá stabilní a v záběru spolehlivé boty, chce z jakéhokoliv důvodu pošetřit nohy, hledá maximální komfort, a přitom nechce ztratit na rychlosti běhu. Nejvíce se jejich přednosti projeví při dlouhých, několikahodinových trénincích a závodech v náročném horském terénu.

Speedgoat 2 Hoka One One ideální na dlouhé běhy v náročném terénu

Speedgoat a Horská výzva

Já jsem v první generaci s úspěchem odběhal v roce 2017 úvodní čtyři závody Rock Point Horské výzvy. Zářijovou v Krkonoších už jsem běžel ve dvojkách, letošní Beskydy také a k tomu přidal závod Krosového poháru na Sázavě. Pokud je pro vás pohodlí prioritou, směle Speedgoat 2 využívejte i na kratší běhy. Jak jsem zmínil, jsou hodně tlumivé, tzn. službu udělají i na asfaltu nebo tvrdých šotolinových cestách, ale pak je třeba počítat s rychlejším úbytkem podešve. Pokud byste se rozhodli Speedgoat 2 nebo jakékoliv jiné boty HOKA vyzkoušet, počítejte s tím, že první pocit bude s největší pravděpodobností trochu zvláštní. Já si na ně při seznamování zvykal asi 50 km. Díky vysoké tlumící vrstvě se může zdát, že běžec v botách je jednak nezvykle vysoko nad terénem, a hlavně i s botami jakoby „plave“. Přirovnal bych to přibližně s pocitem stoje na balanční rehabilitační podložce. Ale opravdu jde jen o zvyk.    

Speedgoat 2 Hoka One One na dlouhé běhy v terénu

Výhody:

  • vysoká tlumivost
  • velmi dobrá stabilita chodila
  • dobrá přilnavost a spolehlivost i v hodně náročném technickém terénu, dynamika při odrazu
  • reflexní prvky
  • velmi pohodlné a vzdušné
  • nízká hmotnost


Nevýhody:

  • mírně zvýšené opotřebení podrážky při používání na tvrdých površích, které je daní za měkčí přilnavou směs Vibram Megagrip
  • vzhledem k vysoké tlumící vrstvě nelze očekávat pocit kontaktu s podložkou

 boty Hoka One One M SPEEDGOAT 2TEchnické detaily:

Obuv Hoka Speedgoat:

použití: dlouhé a náročné běhy v horském terénu
Drop: 4,5 mm
Podešev: Vibram MegaGrip hi-traction s 5mm vícesměrovým vzorkem
hmotnost: 278 g / pár při velikosti 8,5

Cena: 3.399,-

Obuv zakoupíte na našem e-shopu i kamenných Rock Point prodejnách se zaměřením na běžecké vybavení: Plzeň - Americká 54 Praha -OC LETŇANY, Brno - OC OLYMPIA a Ostrava - FORUM NOVÁ KAROLINA
 


Testoval:

Jan KrabecHONZA KRABEC

Honza je dlouholetý zaměstnanec "držák" v naší firmě, pro kterého jsou hory a horské prostředí vším. Na svých četných cestách a expedicích, které ho zavedly od Patagonie po Aljašku, od Galapág po Himaláj, také testuje produkty.
Sám o sobě říká, že je nejvíc cestovatel, všestranně založený sportovec a možná i trochu horolezec. Vůbec mu nezáleží na tom, zda má na nohou lezečky, pohorky, výškové boty, mačky, sněžnice, skialpy, lyže, běžky nebo sedí na kole. Dokáže si užít i volný čas s rodinou, na zahradě nebo s dětmi na atletických trénincích i soustředěních.

otestovali jsme i další produkty »

 

Další outdoorové čtení

Šest statečných z našeho Rock Point kolektivu se pustilo do testování merina. Ale žádné šolíchání! Pěkně 7 dní v jednom triku. Jak to dopadlo a jak hodnotí tenhle ryze přírodní materiál...
Batoh, u kterého můžete velmi rychle schovat všechny popruhy a udělat z něj regulérní cestovní tašku třeba do letadla. Co vše umí, se dozvíte v recenzi...
Dámský batoh na dlouhé treky, který vám šetří záda a ideálně rozloží váhu? Krosnu Ariel II 55 l Káťa otestovala na treku GR221 a jak ji hodnotí si můžete přečíst v recenzi...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey