Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím
Běhejte s námi - Začínáme běžeckou ABC
Co si představit pod pojmem běžecká "ABC"
Naučte se základní cviky běžecké abecedy a vyzkoušejte si je s Honzou a Martinem. Nejprve se podívejte se na video, abyste měli představu a pokud jste úplní začátečníci, vemte si s sebou na místo tréninku i mobil, abyste si mohli v případě potřeby video znovu pustili a cviky i se zvýrazněnými klíčovými body si znovu prohlédli.
Základem je správná technika
Správné technické provedení je opravdu důležité. Přikládáme první tipy na tréninky, ve kterých cviky vyzkoušíte. Tréninky berte opravdu jako ukázkové. Snahou bude během této online Rock Point Trailrunning Academy vytvořit paletu pestrých tréninků, které budete moct využít dle potřeby.
Nejde o to, sestavit z nich jakkoliv ucelený tréninkový plán, a to ani krátkodobý! Pokud byste se chtěli na něco zeptat, naši trenéři jsou vám k dispozici. Budeme rádi, když nám z vašich tréninků pošlete video nebo fotku a přidáte pár řádek, jak se vám trénink líbil a jak vám šel. Dnes už nemusíte běhat pouze v lese, ale individuálně nebo ve dvojici můžete i na atletické dráhy.
Úplný začátečník
Jak začít jste-li úplný začátečník? Začněte krátkým zahřátím 5 až 10 minutlehkého klusu adůkladnou rozcvičkou. Vyznačte si úseky 15 až 20 m dlouhé ideálně na rovině. Směrem tam provedete cvik a zpět na začátek se vracíte chůzí. Tak jdeme na to:
nízký skipping (lifting)
vysoký skipping
zakopávání
předkopávání
Sérii zopakujte 2x až 3x
Po tréninku klus alespoň 10 min, lépe 15 až 20 min. Doma se potom dobře protáhněte. Z běžecké abecedy vás mohou tahat lýtka. Kontrolujte si tepovou frekvenci během klusání. Měla by se vám držet někde kolem 130 tepů za minutu!
PokročilEJší
Vždy začínejte krátkým zahřátím 5 - 10 minut a důkladnou rozvičkou. Oproti začátečníkům můžete přidat další série cviků, prodloužit délku úseku a nebo intenzitu cvičení zvýšit zařazením meziklusu místo mezichůze.
Stále by ale mělo platit, že důležitá je kvalita provedení nikoliv kvantita!
nízký skipping (lifting)
vysoký skipping
zakopávání
předkopávání
Sérii zopakujte 3x až 4x
Po tréninku zařaďte klus alespoň 15 - 20 min. Kontrolujte si tepovou frekvenci během klusání. Měla by se vám držet někde kolem 130 tepů za minutu!
Vše co se během našich videí a tréninkových typů v rámci Trailrunning Academy naučíte si můžete pořádně osvojit během našich běžeckých kempů, které každoročně pořádáme. Podzimní termíny jsou ještě volné.
O našich trenérech
JAN KRABEC - absolvent FTVS UK Praha, atletický trenér s nejvyšším trenérským vzděláním a více než 25letou trenérskou praxí v atletickém oddíle ve Stříbře. Sám se aktivně atletice věnoval od 12 let, od 15 let pak na závodní a postupně vrcholové úrovni. Stále aktivní běžec, medailová umístění v závodech Rock Point Horské výzvy v roce 2018, 2017, 2015 i 2014. K největším trenérským úspěchům řadí kromě medailistů z mistrovství České republiky hlavně účasti svěřence na mládežnických Mistrovstvích Evropy v krosu i na dráze a 11. místo z mládežnického Mistrovství světa v běhu na 3000 m překážek. Velmi blízko má i k vysokým horám. Kromě lezení v Alpách má za sebou řadu horolezeckých expedic a výstupy na vrcholy v nejvyšších světových pohořích včetně osmitisícových. V roce 2006 stanul na vrcholu 8035 m vysokého Gasherbrumu II.
MARTIN MUŽÍK – v mládežnických kategoriích nadějný běžec na atletickém oválu. Reprezentant České republiky, mnohonásobný mistr České republiky, účastník mládežnických Mistrovství Evropy v dráhové atletice i krosu, 11. místo na Mistrovství světa v běhu 3000 m překážek dorostenců. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2018 i 2019 si doběhl pro několik medailových umístění v Rock Point Horských výzvách. Ambasador značky Dynafit.