Běhejte s námi - kruhový trénink

Seriál zakončíme posilováním formou kruhového tréninku. Kruhový trénink je úžasným všeobecným tréninkovým prostředkem. Poměrně rychle vede ke zlepšování výkonu a ještě rychleji k pocitu z dobře vykonané práce.

Vzpomínky na hodinové i delší intenzivní kruháče během podzimního a zimního přípravného období, které byly nedílnou součástí mého běžeckého tréninkového drilu v době aktivní kariéry, z hlavy nikdy nevytěsním. To prostě nejde, když se z tréninku domů sotva dopotácíte! Stejně to mají moji svěřenci, což vám Martin Mužík může potvrdit. Ale čerpali jsme z nich potom celý zbytek sezóny.  

Náš vzorový video kruháč, tak náročný určitě není.
 

Odcvičit ho můžete klidně doma v rámci kompenzační tréninkové jednotky, ale taky ho lze zařadit do kterékoliv tréninkové jednotky, kterou absolvujete nižší intenzitou. Asi vás ani nenapadne jít kruhový trénink, když běháte nějaká speciální tempa, nebo třeba kopce. Ale když budete klusat nebo rovinkovat, abecedovat…., kruháč do tréninku dobře zapadne.

Rozcvička

Už se opakuji, ale považuji za důležité stále připomínat, že rozcvička ke kvalitnímu výkonu patří rozcvička! Tak to mějte na paměti.

Zásadní je technika

Na některé cviky budete potřebovat vhodné břemeno, které použijete jako dodatečnou zátěž. Cvičte střední a vyšší intenzitou a nezapomínejte, že zásadní je technika provedení každého cviku ne kvantita!

8 cviků v jedné sérii

Začněte námi navrženým intervalem 30 sec cvičení a 30 sec odpočinku. Máme 8 cviků, jedna série tedy bude trvat 4 minuty.
 

  • úklony do stran
  • kliky
  • sklapovačky
  • vysoký skipping se zátěží
  • sed a rotace s břemenem
  • kliky vzadu
  • leh / sed
  • angličáky

 

Nebojte se zařadit třeba 3, 4 nebo 5 na sebe navazujících sérií. Pokročilejší mohou přidávat série, zvyšovat intenzitu cvičení, zkracovat dobu odpočinku až do fáze, kdy odpočinek zruší úplně a budou přecházet nebo přebíhat od jednoho cviku ke druhému.

Cviky obměňujte, v sérii lze samozřejmě i zvýšit počet cviků, prodloužit dobu cvičení, každého cviku. Mně se osvědčil systém cviků na celé tělo v posloupnosti ZÁDA-RUCE-BŘICHO-NOHY, ale samozřejmě pro zvětšení afinity kruháče k běžeckému výkonu, lze občas zařadit více cviků na nohy.

Cvičte s dětmi

Děti mohou cvičit s vámi, ale dlouho si vystačí jen s vahou vlastního těla (ta nakonec stačí i spoustě hobíků) a u dětí je zásadním úkolem nejdřív naučit je správnou techniku provedení cviku!

Seznam všech tréninkových videí »

Vyzkoušejte si s námi

Vše co se během našich videí a tréninkových typů v rámci Trailrunning Academy naučíte, si můžete pořádně osvojit během našich běžeckých kempů, které každoročně pořádáme.

O našich trenérech

       
Jan Krabec JAN KRABEC - absolvent FTVS UK Praha, atletický trenér s nejvyšším trenérským vzděláním a více než 25letou trenérskou praxí v atletickém oddíle ve Stříbře. Sám se aktivně atletice věnoval od 12 let, od 15 let pak na závodní a postupně vrcholové úrovni. Stále aktivní běžec, medailová umístění v závodech Rock Point Horské výzvy v roce 2018, 2017, 2015 i 2014. K největším trenérským úspěchům řadí kromě medailistů z mistrovství České republiky hlavně účasti svěřence na mládežnických Mistrovstvích Evropy v krosu i na dráze a 11. místo z mládežnického Mistrovství světa v běhu na 3000 m překážek. Velmi blízko má i k vysokým horám. Kromě lezení v Alpách má za sebou řadu horolezeckých expedic a výstupy na vrcholy v nejvyšších světových pohořích včetně osmitisícových. V roce 2006 stanul na vrcholu 8035 m vysokého Gasherbrumu II.

VIDEOPŘEDSTAVENÍ TRENÉRA »
 
Martin Mužík MARTIN MUŽÍK – v mládežnických kategoriích nadějný běžec na atletickém oválu. Reprezentant České republiky, mnohonásobný mistr České republiky, účastník mládežnických Mistrovství Evropy v dráhové atletice i krosu, 11. místo na Mistrovství světa v běhu 3000 m překážek dorostenců. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2018 i 2019 si doběhl pro několik medailových umístění v Rock Point Horských výzvách. Ambasador značky Dynafit.
 

 

Tak si hezky zacvičte a pak běžte kruháč vyběhat někam do přírody.
Rock Point

 

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey