Běhejte s námi - využití běžecké abc v tréninku

Naši ambasadoři Honza Krabec a Martin Mužík ukázali v 1.díle jak trénovat základní prvky běžecké abecedy. Teď jsou na řadě složtější cviky běžecké abecedy a různé kombinace cviků. Jak říkají naši ambasadoři: „ S běžeckou abecedou se dá doslova kouzlit a studnice cviků je prakticky nevyčerpatelná!“ Pojďme se tedy podívat na to kouzlení.
 

 

Nezapomeňte, že vše co se v našich videích naučíte si můžete prakticky vyzkoušet s našimi ambasadory Honzou a Martinem na Rock Point Trailrunningových kempech. Podzimní termíny jsou stále ještě volné.

Nebojte se cviky běžecké ABC mezi sebou kombinovat

Cviky mezi sebou můžete různě kombinovat, ale snažte se držet techniku!  Pokud vám dojde fantazie, cviky opakujte. Tento trénink bude postavený pouze na abecedě a věřte, že si pořádně máknete!

Nejprve se rozehřát

Před vlastním tréninkem je třeba organizmus připravit na zátěž. Takže bude zahřátí formou lehkého klusu a rozcvička. Přidejte alespoň 3 svižnější rovinky cca 100 m dlouhé.  

ABC na úsecích alespoň 40 m

Po zahřátí následuje běžecká abeceda v delších úsecích. Podle úrovně vaší trénovanosti zvolte úseky 40 až 60 m, vše s meziklusem a zkuste třeba 2 série po 15 úsecích. Pauzu mezi jednotlivými sériemi  si jedte 3 minuty. Kdo si troufne, může jet bez pauzy celý tréninkový objem v kuse. Je to „jen“ abeceda, ale trénink nepodceňte. 50m úsek, 30 opakování = 1,5 km abecedy, k tomu meziklus a máte 3 km intenzivního zatížení!

Trénink je postavený spíš pro pokročilejší běžce. Ti méně zkušení zkrátí úseky na 20 až 30 m, rozdělí celkový počet opakování na více sérií a mezi série zařadí 3 minutový interval na odpočinek.

Samozřejmě, pokud si někdo troufá, tak u této formy využití běžecké abecedy v tréninku může klidně zařadit 100m úseky a počet opakování také navýšit. Mohl bych vyprávět, jak takový trénink dokáže běžce v pozitivním slova smyslu „zničit“!

Po tréninku zařaďte vyklusání v aerobním režimu (tepovka kolem 130 za minutu) a délce podle individuálního stavu trénovanosti. Někomu bude stačit 10 minut, jiný si naloží 30 minut nebo i více.

Seznam všech tréninkových videí »

Vyzkoušejte si s námi

Vše co se během našich videí a tréninkových typů v rámci Trailrunning Academy naučíte, si můžete pořádně osvojit během našich běžeckých kempů, které každoročně pořádáme.

O našich trenérech

       
Jan Krabec JAN KRABEC - absolvent FTVS UK Praha, atletický trenér s nejvyšším trenérským vzděláním a více než 25letou trenérskou praxí v atletickém oddíle ve Stříbře. Sám se aktivně atletice věnoval od 12 let, od 15 let pak na závodní a postupně vrcholové úrovni. Stále aktivní běžec, medailová umístění v závodech Rock Point Horské výzvy v roce 2018, 2017, 2015 i 2014. K největším trenérským úspěchům řadí kromě medailistů z mistrovství České republiky hlavně účasti svěřence na mládežnických Mistrovstvích Evropy v krosu i na dráze a 11. místo z mládežnického Mistrovství světa v běhu na 3000 m překážek. Velmi blízko má i k vysokým horám. Kromě lezení v Alpách má za sebou řadu horolezeckých expedic a výstupy na vrcholy v nejvyšších světových pohořích včetně osmitisícových. V roce 2006 stanul na vrcholu 8035 m vysokého Gasherbrumu II.

VIDEOPŘEDSTAVENÍ TRENÉRA »
 
Martin Mužík MARTIN MUŽÍK – v mládežnických kategoriích nadějný běžec na atletickém oválu. Reprezentant České republiky, mnohonásobný mistr České republiky, účastník mládežnických Mistrovství Evropy v dráhové atletice i krosu, 11. místo na Mistrovství světa v běhu 3000 m překážek dorostenců. V posledních letech se věnuje trailovému běhání a v letech 2018 i 2019 si doběhl pro několik medailových umístění v Rock Point Horských výzvách. Ambasador značky Dynafit.
 

 

Tak ať vám to běhá,
Rock Point

Další outdoorové čtení

Začínáte s lezením a chystáte si pořídit své první lezečky? Rozšiřujete své lezecké portfolio a hledáte vhodnější model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit...
Podoba tlumení má zásadní vliv na to, jaké bude mít běžecká bota vlastnosti. Není to jen o pohodlí při došlapu...
Běhání v přírodě je stále oblíbenější. Je jedno jaké nerovnosti terénu před sebou máte, důležité je, užít si to. Máme pro vás tipy na vybavení...

Vyberte si ze široké nabídky značek

Rafiki Hannah Prana Smartwool Keen Garmont Julbo Osprey