Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

BaikalBois se chystají na Bajkal

Ladislav Smrž a Dan Born jsou mladí kluci, 25 a 22 let, kteří se rozhodli pronásledovat své sny. Po získávání zkušeností na finském jezeře Inari se rozhodli překonat zamrzlé jezero Bajkal. Zeptali jsme se, jaké jsou jejich plány…

BaikalBois

Jak vás vlastně napadlo, přejít Bajkal?

Stejně jako v Popelce, nás to tak nějak cvrnklo do nosu. Možná vlastně ne tak úplně „nás”, ale spíš Láďu, kterej se o tom bavil s Honzou Haráčem. Ten přechod absolvoval v roce 2015 a asi o něm fakt pěkně mluvil. Když jsem historky slyšel poprvé já, řekl jsem si, že to je věc, kterou v životě podstoupit nechci. Pak mě ale konfrontoval Láďa napřímo s otázkou, jestli do toho jdu s ním. No a já moc neumim říkat ne. A teď jsem tady, plnej nadšení, energie a motivace to jezero přejít!

Jaké zkušenosti jste získali ve Finsku během přechodu jezera Inari?

Zjistili jsme, že v takový zimě není nic, jak má být. Vařič nevaří, telefon netelefonuje, a když fotíte na manuál bez rukavic, omrznou vám prsty. Pak jsme přišli na vychytávky, který na Bajkale určitě využijem - třeba hodit zmrzlou konzervu tuňáka do čaje, aby zase získala nějakou chuť a přijatelnou konzistenci, krom toho víme, jak chodit po ledu, jaký je to táhnout si domeček na saních, co je to spánek v třicíti pod nulou a tak.

Inari byla parádní ochutnávka, kterou jsme oba hltali. Teď ale jdeme z ochutnávky přímo do Prostřena!

Přechod jezera Inar

Jak moc bude Bajkal náročnější, co očekáváte?

Měřím 195 cm, a kdybych chtěl ukázat rozpětím rukou o kolik to bude náročnější, tak bych to nedal. Je to úplně jiná hra. Jedeme do bílýho pekla. Dostaneme bídu a možná trošku na zadek. Ale, už aby to bylo! Zima se nás bude snažit zastavit, ale my se jen tak nedáme. Tuhle louži fakt musíme přejít.

Když to vezmeme číselně, tak přechod Inari byl zhruba 80 km na ledu, tady k těm 80 člověk musí připočíst ještě 600, což už je celkem pěkná procházka. Navíc ve Finsku byly všude sruby, kde člověk večer roztál, v Rusku strávíme všechny noci ve stanu na ledě, takže teplo pocítíme znovu až v letadle.

Máte v plánu nějakou podporu na trase?

Jen tu morální, kterou nám budou posílat naše fanynky - nebo buďme reální: maminky -  na satelitní komunikátor. Krom toho jdeme unassisted a unsupported: takže na těžko, bez doplnění zásob a po vlastních nohou. V týhle kategorii to daly zatím jednotky lidí. Tak uvidíme, jestli se k nim přidáme.

společné akce s Danem Bornem jako trénink fyzičky

Jaký je časový plán a jaká bude zátěž na každého z vás?

Časovej plán se bude hodně odvíjet od stavu ledu, kterej moc dopředu odhadnout neumíme, takže to může být cokoliv mezi 15-24 dny na ledu. Happy bychom byli za 20. To je něco málo přes 30 km na den, ale tzv. torosy (pole rozbitého ledu) nám můžou celkem pěkně zavařit, tak uvidíme. Je to ve hvězdách.

Co se zátěže týče, potáhneme oba zhruba tolik, kolik vážíme - takže něco mezi 70-80 kg. Velká část z toho je jídlo, ale to bude naše jediná neřest, na tom šetřit nebudem.

Konzultovali jste svoje plány a získávali rady a informace od českých polárníků Vaška Sůry a Pavla Blažka, kteří přešli Bajkal před několika lety?

To by přece nebyla vůbec sranda, vědět, že nám něco chybí dřív, než na místě, ne? Pár dotazů jsme střelili na Honzu Haráče, takže nějaký tipy máme od něj, ...třeba doporučení vzít si víc, než jen jedny trenky.

výstupy na vrcholy hor jako trenink fyzicky

Abyste se lépe poznali, podnikli jste společně výstup na Elbrus. Co jste jeden o druhém zjistili…

Dokážem se oba kousnout, ale vzájemně jsme se nepokousali, což je - hádam - fajn začátek. Krom toho se zvládáme úplně královsky hecovat - třeba na Brdský stezce jsem Láďu špičkoval až tak moc, že ušel 90 km za 23 hodin s přetrhanejma vazama v chodidle. Další den mu doktor naordinoval berle a byla pohoda.

Ale tak dlouho, jako budeme v Rusku, jsme spolu jeden na jednoho ještě nestrávili. I proto byl stan Hannah Exped jasná volba - když bude krize, každej si zaleze do jednoho kouta  a bude dobře.

Jak probíhá kondiční příprava?

Děláme hodně podobný aktivity, jako třeba děti v předškolním věku - takže chůze, běh, plavání a lezení. Oproti nim to snad jen děláme ve větší míře a trošku intenzivněji. Taky nemůžu opomenout přípravu našeho spalování na tamní vodku - ani tady nenecháváme věc náhodě.

trenink fyzicky

Kdy a kde budete zkoušet sbalení věcí, táhnutí saní a vůbec vyladění výbavy?

No, aktuálně jsou naše saně někde na severu Norska spolu s Láďou, kterej se tam stará o bandu Huskyjů. Takže první věc je dostat saně sem a pak hned budeme řešit co dál. Tohle by se mělo stát začátkem ledna, pak už jen naložíme svejch pět švestek a zkusíme si je někde v Česku, kde bude sníh.

Kdy vyrážíte do Ruska?

15. 2. 2019 v 6:40 ráno. Hodí nás někdo na letiště? :D

Jaké vybavení máte k dispozici?

Jenom to nejlepší! Tak třeba Finský sruby nám bude připomínat luxusní PALÁC v podobě stanu Hannah Exped, klouzat po ledu se budeme v Keen Revel, tělo nám budou hřát mikiny Hannah Maxton a na nich krásně červená péřovka Ternua Ladakh. A snad to nejduležitější na konec: porcelán budeme mít chráněnej v trenclích Saxx.

A aby se nám zdály sny, zajišťujou dvanáctistovkový spacoše od Patizonu, který nám kluci dali za super peníze.
 

Dan Born Dan Born (22 let)
Ladislav Smrž Láďa Smrž (25 let)


Ptal se Michal Bulička, odpovídal Dan Born

Zajímají vás novinky z expedice? Sledujte náš Rock Point Facebook, kam budeme přidávat pravidelné fotoreporty, jak se klukům na Bajkale daří.

Další outdoorové čtení

Jak to vypadá, když si ke čtyřicátninám nadělíte šestidenní sólo traverz hřebene Fitz Roy...
Ledový maraton Lipno 2021. Jak se běhá po ledu a co si obout na nohy? Ice maraton jsem běžel už 3x a pokaždé byly jiné podmínky...
Jedni ho za jeho výkony obdivují, druzí kritizují. Podívejte se na jeho příběh trochu více z blízka a udělejte si svůj vlastní názor...