Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím

Výbava trailového běžce

Trailrunning je běhání v přírodě po stezkách i mimo ně. Nezáleží, zda jsou kopce vysoké 200, 800 či 2500 metrů, jde zde o zážitky, ticho a klid, vnímání přírody. Ideální možnost odpočinku, uvolnění stresu z každodenního života. Pohyb není strojový jako při běhu na silnici, často se střídá rytmus běhu - výběhy, seběhy, rovinek je minimum. To vše nese požadavky na vybavení.

Boty

Velice se podobají botám na silnici s několika rozdíly. Podešev z měkčí směsi zajišťuje lepší přilnavost v terénu a za vlhka. Výztuha v podrážce, zajišťuje ochranu chodidla, protože v cestě stojí kameny, kořeny, nerovnosti... Tlumící vrstva není potřeba tak silná jako u silničních bot, podklad není tak tvrdý. Velice praktická věc je návlek na botu. V prašném prostředí zabráníte padání nečistot do boty -  prachu, kamínků, jehličí. V zimě máte schované kotníky v teple.

Vybrat běžecké boty do terénu »

Oblečení

Funkční oblečení, která vás udrží v teple a suchu není potřeba zmiňovat. Zabráníte prochladnutí a následné nemoci. Jedna nepromokavá bunda v šatníku taky není na škodu, zmoknout až na kost není nic příjemného. Na delší běhy určitě oceníte kompresní prádlo, zlepšuje prokrvení, pohlcuje nárazy a urychluje regeneraci. 

Vybrat oblečení na běh »
 

Kompresní běžecké kraťasy Royal Bay
běžecké triko krátký rukáv Dynafit ALPINE PRO M S/S TEE
Kompresní lýtkový návlek Royal Bay Extreme

Běžecká Vesta nebo batoh

Na toto téma, jsme se již rozepsali v článku Jak vybírat běžecký batoh. Každý máme specifické požadavky. Osobně používám dvě vesty. Inov8 Race Ultra je malá, lehká vesta, používám ji na nenáročné běhy, kde potřebuji jen pití a něco k zakousnutí. Vesta obsahuje dvě 500 ml láhve, několik kapsiček na jídlo a gely, na zádech je kapsa na uložení vodního vaku. Ten však nepoužívám, místo něj tam vždy strčím, telefon, peníze, kartičku pojišťovny, toaletní papír.

Druhou a větší vestu, kterou používám je Osprey Duro 6. Tato vesta již má větší nákladní prostor na zádech, kam se vejde třeba povinná výbava na závody. Lékárnička, nepromokavá bunda, izolační folie, náhradní ponožky, atd….  Možnost přidat vodní vak a mít tak pití na celý den také oceníte.

Vybrat běžecký batoh nebo vestu »
 

Běžecká vesta Inov8 Race Elite Vest 4 no bottles black
Běžecká vesta Osprey Duro 6 l
batoh Raid Light Responsiv 10+2 softflask 600ml black/yel

Běžecké hole

Hůlky jsou na výběr s pevnou nebo nastavitelnou délkou podle výšky běžce, hliníkové či karbonové. Do kopce vám dokáží ušetřit mnoho sil, ulevíte stehnům, která dostávají při běhu pěkně zabrat. Zkušenější borci, využívají oporu i při seběhu a doslova přeskočí náročná místa, aniž by museli zpomalovat.

Vybrat hole »

Sluneční brýle

Mám osvědčené brýle s fotochromatikou, skla která se zabarví podle intenzity slunce. Není problém s nimi vyběhnout odpoledne, vrátit se za šera - stále budete perfektně vidět. Po pravdě, nosím brýle i v noci s čirým sklem, v zimě se velice osvědčily jako ochrana před větrem a mrazem.  Můj tip jsou Julbo Race 2.0.

Vybrat sportovní brýle »

Čelovka

Výkonná čelovka s dobrým svitem a výdrží. Nejvíce aktuální na podzim a zimu, když brzo padne tma. Čelovka s nabíjecím akumulátorem se vyplatí víc, než verze na AAA tužkové baterky, které mají menší životnost, a neustále kupujete nové. Můj světlomet zvládne při 150 lumenech 10 hodin nebo při 300 lumenech 3 hodiny, náhradní akumulátor stojí kolem 500 Kč. Dostatek světla na 10 h při ceně kolem 500 Kč za náhradní akumulátor, z něj dělá vynikající poměr cena - výkon.  

Vybrat čelovku »

 

Lékárnička

Mít s sebou náplast, alkoholové polštářky na dezinfekci, obvaz, prášek na bolest, izolační folii. Nikdy nevíte, co vás potká.

Vybrat lékárničku »

Hodinky, sporttestery, hrudní pásy

Běhání bez sporttesteru si nedovedu představit. Informace o tepu, času, vzdálenosti či tempu, hezky pěkně po ruce. Na závodech, či bězích v neznámém terénu, oceníte možnost navigace. Odpadne tak bloudění, stačí se držet trasy v hodinkách, pokud zmizí značení v terénu. Jelikož běhám podle tepové frekvence, spojení s hrudním pásem je nejlepší. Optický snímač tepu má odchylky a je nepřesný, používám ho pouze na zjištění klidového tepu.

Vybrat sporttestery »

Drobnosti

Malý zavírací nůž s nůžkami, toaletní papír, píšťalka, gel v případě nouze, solná tableta proti křečím, mapa.  Telefon asi nosíme všichni s sebou. Někdo bere outdoorovou vodotěsnou kamerku na pořizování fotek nebo videa.

 

Text a foto: Martin Vitík, Rock Point Plzeň Americká

Další outdoorové čtení

Jak by měl vypadat trénink každého běžce? Proč zařadit nenáviděnou rozcvičku i hravou abecedu...
Kruhový tréninky s vámi mohou cvičit i děti...
Běžecká abeceda nás zahřála a teď pojďme na galeje odrazových cvičení...